TVN24 | Polska

Komu najbardziej zagraża COVID-19? Raport epidemiologów

TVN24 | Polska

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
tvn24.pl
Dla kogo szczepionki AstraZeneki?
Dla kogo szczepionki AstraZeneki? TVN24
wideo 2/20
TVN24Dla kogo szczepionki AstraZenecki?

Umiera ponad 66 procent zakażonych koronawirusem, którzy wymagają wentylacji mechanicznej - wynika z raportu przygotowanego przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Specjaliści przeanalizowali śmiertelność na COVID-19 w zależności od wieku chorych i od występujących u nich chorób towarzyszących. Badanie przeprowadzono na niemal trzech tysiącach osób, które znalazły się w szpitalu z powodu COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Z raportu "Śmiertelność z powodu COVID-19" Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wynika, że u wszystkich hospitalizowanych z powodu COVID-19 wskaźnik śmiertelności wynosi 7,3 procent. Najpoważniejsza sytuacja jest w grupie dorosłych, którzy wymagają wentylacji mechanicznej. W tej grupie umiera ponad 66 procent chorych na COVID-19.

Raport "Śmiertelność z powodu COVID-19"

Śmiertelność najwyższa wśród osób powyżej 80. roku życia

Jeżeli chodzi o śmiertelność w konkretnych grupach wiekowych, to ta największa jest w grupie osób powyżej 80. roku życia i wynosi 22,6 procent. Wśród osób między 70. a 80. rokiem życia wynosi ona nieco ponad 15 procent. Wskaźnik śmiertelności jest więc wprost proporcjonalny do wieku chorych - im niższy wiek, tym mniejsza śmiertelność w danej grupie wiekowej.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Najczęściej na COVID-19 umierają osoby z nowotworami

Raport skupia się też na analizie śmiertelności na COVID-19 w zależności od chorób towarzyszących. Tutaj największy procent przypadków śmiertelnych (25,6 procent) występuje u osób, które cierpią na nowotwory. Drugą najbardziej narażoną grupą są osoby z udarami - tutaj śmiertelność wynosi 24,3 procent.

Wśród innych chorób towarzyszących, które najczęściej występują u zmarłych zakażonych koronawirusem, są: przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, inne choroby krążenia, cukrzyca.

Raport został opracowany na podstawie bazy danych SARSter, zgodnie z jej stanem na 26 stycznia. Próba badawcza wyniosła 2912 osób hospitalizowanych w Polsce na COVID-19.

Autor:mjz\mtom

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości