"To nie jest zabawa, to nie są żarty. Na naszych oczach dzieją się tragedie rodzinne"

Źródło:
TVN24
"To nie jest zabawa, to nie są żarty"
"To nie jest zabawa, to nie są żarty"TVN24
wideo 2/23
"To nie jest zabawa, to nie są żarty"TVN24

Cały czas apelujemy do społeczeństwa, by zachowywali reżim sanitarny. Bierzemy pacjentów, którzy są w stanie ogólnie dobrym, po to, żeby za dwie godziny już na nich prowadzić resuscytację – mówił w "Faktach po Faktach" Ireneusz Szafraniec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych. Zdaniem profesor Krystyny Bieńkowskiej-Szewczyk zbliżające się święta mogą być ostatnimi w rygorze epidemicznym "i ważne jest, aby przetrwać je w warunkach największego bezpieczeństwa".

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 29 978 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy dobowy przyrost zakażeń w Polsce od początku pandemii. Resort przekazał też informację o śmierci 575 osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2. W Polsce koronawirusa potwierdzono dotychczas u 2 120 671 osób, z których 50 340 zmarło.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

O sytuację epidemiczną w Polsce pytani byli w "Faktach po Faktach" Ireneusz Szafraniec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych oraz prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

"To nie jest zabawa, to nie są żarty"

- Cały czas apelujemy do społeczeństwa, by zachowywali ten reżim sanitarny. To nie jest zabawa, to nie są żarty. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że czasem w kilka godzin potrafi człowiek w związku z COVID-em umrzeć – mówił Ireneusz Szafraniec.

Jak dodał, na oczach ratowników "dzieją się tragedie rodzinne". - Bierzemy pacjentów, którzy praktycznie są w stanie ogólnie dobrym, sami się po domu poruszają, po to, żeby za dwie godziny już na nich prowadzić resuscytację. Ten COVID naprawdę zabija i nie wiem, czy tak trudno to zrozumieć – zaznaczył.

Pytany o to, czy w okresie Świąt Wielkanocnych wierni powinni chodzić do świątyń, Szafraniec ocenił, że "iść do kościoła i narażać drugą osobę na zarażanie się to jest grzech". - Ludzie powinni być sami świadomi, że nie powinni w ten sposób narażać społeczności naszego kraju – zaznaczył.

Od minionej soboty do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązują nowe obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną. Zamknięte zostały między innymi hotele, teatry, kina, baseny i sauny. Dzieci z klas I-III szkół podstawowych uczą się zdalnie.

Restrykcje, których obowiązywanie zahacza także o okres Świąt Wielkanocnych, nie obejmują zmian w dotychczas obowiązujących zasadach dotyczących świątyń. W kościołach może zgromadzić się jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odstępu nie mniejszego niż 1,5 metra. Natomiast w środę minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński zaapelowali do proboszczów we wszystkich parafiach "o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach".

"Wspólnota może być zrealizowana w inny sposób"

Profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk zwróciła uwagę, że "ludzie potrzebują wsparcia duchowego w takim trudnym okresie, potrzebują poczucia jedności". - Ale moim zdaniem to są już ostatnie święta, które musimy przetrwać [w rygorze sanitarnym-red.] i ważne jest, aby przetrwać je w warunkach największego bezpieczeństwa – podkreśliła.

- Wspólnota może być zrealizowana w inny sposób niż fizyczną obecnością w kościołach – dodała.

Bieńkowska-Szewczyk: łóżka można rozmnożyć, ale personelu nie

Oceniając obecny stan epidemiczny w Polsce, profesor Bieńkowska-Szewczyk wskazała, że "największym problemem są nie tylko łóżka, ale przede wszystkim brak personelu". - Łóżka można rozmnożyć, można wybudować, dodać, kupić. Ale personelu nie – powiedziała.

Bieńkowska-Szewczyk: łóżka można rozmnożyć, ale personelu nie
Bieńkowska-Szewczyk: łóżka można rozmnożyć, ale personelu nieTVN24

- Traciliśmy personel przez bardzo długi czas. Nasi lekarze i wirusolodzy wyjeżdżali za granicę. Przez ostatnich 20 lat kształciliśmy całe pokolenia wirusologów, bardzo dobrych, którzy pracują w znakomitych instytutach naukowych, natomiast u nas ich brakuje – tłumaczyła.

Zdaniem profesor "myśmy zaczęli źle". - Mało kto pewnie widział taką mapę ze stycznia 2020 roku. To była mapa pokazująca stan przygotowania diagnostycznego na nadchodzącą epidemię wirusową. (….) I tutaj Polska była białą plamą na tle Europy. Mieliśmy bardzo słabo rozwinięty ten system. Teraz jest trochę lepiej, ale w dużej mierze jest to zasługa firm prywatnych, które się włączyły do diagnostyki – zaznaczyła.

"Ten wirus nas po prostu wykańcza"

Na problem braku medyków zwrócił uwagę także Ireneusz Szafraniec. - Jeżeli chodzi o deficyt personelu medycznego, to on narastał od wielu lat. Alarmowaliśmy poprzedni rząd, ten rząd, że do tego może dojść. Nikt nas niestety nie chciał słuchać – mówił.

- Dzisiaj ratownik medyczny pracuje praktycznie nieograniczoną liczbę godzin. Pracują po 300, 500 godzin. Pracują na kilku etatach. Nie da się wziąć więcej dyżurów, niż niektórzy biorą – wyjaśnił. Jak dodał, "pacjent z COVID-em, którego transport do szpitala trwa kilka godzin, wymaga ciągłej opieki w ambulansie". - Opieki w pełnej ochronie indywidualnej, co też nas dodatkowo męczy – zaznaczył.

Szafraniec: ten wirus nas po prostu wykańcza
Szafraniec: ten wirus nas po prostu wykańczaTVN24

- Kiedy rozmawiam z ratownikami, stwierdzają jednogłośnie, że są przemęczeni fizyczne, ale i przede wszystkim psychicznie. Ten wirus nas po prostu wykańcza – powiedział.

Na horyzoncie "dwie rzeczy, które sprzyjają zakończeniu pandemii"

Profesor oceniła, że patrząc na statystyki zachorowań z innych krajów, to "to jest w ścisłej relacji z liczbą szczepień". – Im więcej tych szczepień będzie u nas, a mam nadzieję, że będzie ten przyrost w najbliższym czasie, to niewątpliwie te okropne statystyki zakażonych i osób, które umierają na tę chorobę, będą malały – powiedziała Bieńkowska-Szewczyk.

- To, co widzę na horyzoncie, to dwie rzeczy, które sprzyjają zakończeniu pandemii – mówiła wirusolog. Jedną z nich są rozpoczynające się testy kliniczne szczepionek u dzieci. – Jeżeli nawet byśmy wszczepili całą populację dorosłych, a zostanie ogromna grupa dzieci do lat 16, to będzie rezerwuar, który będzie trwał – mówiła.

Profesor wskazała również na drugie "światełko w tunelu". - Mimo fantastycznego rozwoju szczepionek i ogromnego postępu, to jednak druga gałąź terapeutyczna, to znaczy znalezienie skutecznych, precyzyjnych leków, nie była rozwinięta. Teraz się wreszcie pojawiają – zwróciła uwagę.  

"Szczepionka robi swoje"

"Światełko w tunelu" widzi także Ireneusz Szafraniec. - Jak wiemy, personel medyczny został zaszczepiony w pierwszej kolejności i praktycznie rzadko zdarzają się przypadki zakażenia wśród moich kolegów i koleżanek – powiedział.

- Szczepionka robi swoje i liczę na to, że jeżeli w tym tempie co dotychczas będziemy się szczepili, a mam nadzieję, że to tempo wzrośnie, to ta liczba osób zakażonych będzie się sukcesywnie zmniejszała – zaznaczył.

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

W stołecznym Muzeum Farmacji można oglądać wystawę "Ziółka, drzewka, y chróściki". Prace współczesnej artystki Agnieszki Brzeżańskiej zostały wkomponowane w obiekty wystawy stałej przybliżającej historię leków oraz aptekarstwa.

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl