Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 247 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci sześciu pacjentów. Łącznie w Polsce potwierdzono zakażenie u 34 154 osób. Zmarło 1444 chorych na COVID-19.
Resort zdrowia w poniedziałek rano podał informację o 247 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw: śląskiego (78), wielkopolskiego (31), mazowieckiego (27), łódzkiego (21), podlaskiego (17), małopolskiego (16), świętokrzyskiego (14), podkarpackiego (12), pomorskiego (9), lubelskiego (9), opolskiego (8), dolnośląskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2).
Liczba nowych zakażeń jest większa niż w niedzielę, kiedy zaraportowano 193 przypadki. Jest jednak mniejsza niż w sobotę, kiedy MZ informowało o 319 nowych infekcjach.
Ministerstwo poinformowało także o śmierci sześciu chorych w wieku od 37 do 90 lat. Jak dodano, większość osób miała choroby współistniejące. Dzień wcześniej informowano o śmierci czterech zainfekowanych, natomiast w sobotę - sześciu.
Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie łącznie u 34 154 osób, z czego 1444 zmarło.
Najwyższy dobowy wynik zakażeń odnotowano 8 czerwca, kiedy potwierdzono 599 nowych przypadków. O najwyższej liczbie ofiar śmiertelnych ministerstwo informowało zaś 24 kwietnia - przekazano wtedy, że zmarło 40 osób.
"Raport o koronawirusie"
Resort zdrowia przekazał w poniedziałek także codzienny "raport o koronawirusie". Jak poinformowało ministerstwo:
- 1797 "łóżek COVID-19" jest zajętych, - 86 pacjentów jest podłączonych do respiratorów, - 83 460 osób jest objętych kwarantanną, - 14 469 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 20 897 osób wyzdrowiało.
Poprawia się sytuacja na Śląsku
Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech napisał w sobotę na Twitterze, że w związku z tym, że "sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim w Polsce znacznie się poprawia" Czechy planują złagodzenie od przyszłego tygodnia restrykcji dotyczących ruchu granicznego. Oznacza to, że przedstawianie na granicy ujemnych wyników badań na obecność koronawirusa lub przechodzenie 14-dniowej kwarantanny nie będzie już konieczne – dodał szef czeskiego resortu zdrowia.
W Polsce najwięcej zakażeń wciąż odnotowuje się na Śląsku. Władze jednak przekonują, że jest on w tej chwili "jednym z bezpieczniejszych województw" w kraju, z uwagi na liczbę przeprowadzonych testów - ponad 200 tysięcy, w tym ponad 100 tysięcy u samych górników w kopalniach, które stanowiły ogniska koronawirusa. Jak przekonuje Ministerstwo Zdrowia, taka skala prowadzonych badań wyklucza możliwość szerszego zakażania na Śląsku.
Czwarty etap luzowania obostrzeń
30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń obowiązujących w związku z trwającym w naszym kraju stanem epidemii. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.
Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.
Źródło: tvn24.pl