"Sytuacja epidemiologiczna znacznie się poprawia". Czesi planują złagodzić restrykcje dla mieszkańców Śląska

TVN24 | Katowice

Autor:
tam
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Dla mieszkańców Śląska czeska granica otwarta "tylko w uzasadnionych przypadkach"TVN24
wideo 2/3
TVN24Dla mieszkańców Śląska czeska granica otwarta "tylko w uzasadnionych przypadkach"

Bez kwarantanny i konieczności przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa - od przyszłego tygodnia Czesi planują złagodzić restrykcje dotyczące ruchu granicznego z województwem śląskim. Jak zauważył czeski minister zdrowia, "sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim w Polsce znacznie się poprawia".

W połowie czerwca Republika Czeska przywróciła normalny ruch na swych granicach i zniosła kontrole graniczne na wewnętrznych granicach strefy Schengen, wprowadzone okresowo w związku epidemią koronawirusa. Zniesienie restrykcji nie dotyczyło jednak wszystkich obszarów. 12 czerwca czeskie Ministerstwo Zdrowia podało, że woj. śląskie w Polsce zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie obejmuje go przywrócenie od 15 czerwca normalnego ruchu granicznego. W związku z wyjątkowym potraktowaniem województwa śląskiego od mieszkańców polskich obszarów przygranicznych chcących wjechać do Czech służby wymagały negatywnych testów na COVID-19. Kontrole są prowadzone na granicy i wyrywkowo w całych Czechach, a w ich trakcie polski obywatel musi udowodnić, że nie jest mieszkańcem województwa śląskiego. Jeśli jest, musi mieć ważny powód, żeby być w tym kraju i aktualny, negatywny wynik testu na koronawirusa. W przeciwnym razie może zapłacić wysoką karę - nawet milion koron, czyli 170 tysięcy złotych. Jednak - jak zapowiada strona czeska i polska - już wkrótce ta sytuacja ma ulec zmianie. KORONAWIRUS W POLSCE. ZOBACZ SPECJALNY RAPORT TVN24.PL

"Sytuacja znacznie się poprawia"

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech napisał w sobotę na Twitterze, że w związku z tym, iż "sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim w Polsce znacznie się poprawia" Czechy planują złagodzenie od przyszłego tygodnia restrykcji dotyczących ruchu granicznego. Oznacza to, że przedstawianie na granicy ujemnych wyników badań na obecność koronawirusa lub przechodzenie 14-dniowej kwarantanny nie będzie już konieczne – dodał szef czeskiego resortu zdrowia.

Autor:tam

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Grygiel/PAP

Tagi:
Raporty: