Prezydent podpisał pakiet ustaw mających pomóc gospodarce

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu o odrzuconych poprawkach Senatu
Rzecznik rządu o odrzuconych poprawkach SenatuTVN24
wideo 2/21
TVN24Rzecznik rządu o odrzuconych poprawkach Senatu

Prezydent podpisał rządowy pakiet antykryzysowy, na który składają się trzy ustawy. "Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie" - napisał rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, tłumacząc podpis Andrzeja Dudy.

We wtorek ustawy procedował Sejm, który odrzucił większość poprawek zaproponowanych przez Senat. Wieczorem tak zwaną tarczę antykryzysową podpisał prezydent. Poinformował o tym na Twitterze jego rzecznik Błażej Spychalski.

"Zgodnie z obietnicą Prezydent RP Andrzej Duda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące Tarczę Antykryzysową. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie!" - napisał Spychalski.

Zmiany dla firm i przedsiębiorców

Podpisana przez prezydenta "tarcza antykryzysowa" - jak nazywają ją politycy obozu rządowego - przewiduje między zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec-maj) - zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby; skorzystać mogą także samozatrudnieni z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.

Czytaj więcej: Pakiet antykryzysowy. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Ponadto, zakłada świadczenie postojowe w kwocie do około 2 tysięcy złotych – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach; ochronę konsumentów w zakresie nadmiernego wzrostu cen i innych nieuczciwych praktyk; czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych (ZUS).

Ustawy umożliwiają też odliczenia od dochodu (przychodu) darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19 - korzystniejsze zasady rozliczania straty.

Rozwiązania przewidują - jak wskazują ich twórcy - wsparcie firm transportowych przez Agencję Rozwoju Przemysłu w refinansowaniu umów leasingowych, ułatwienia dla branży turystycznej, umożliwienie sklepom – w niedziele objęte zakazem handlu – przyjmowania towaru, rozładowywania go oraz wykładania na półki.

Zmiany w zakresie ochrony zdrowia

Nowelizacja wprowadza zmiany w kilkunastu ustawach działających w obszarze ochrony zdrowia. Przewiduje m.in. ograniczenie obowiązków sprawozdawczych wobec Narodowego Fundusz Zdrowia - ułatwienie powrotu do czynnego wykonywania zawodu przez pielęgniarki lub położne mające co najmniej pięcioletnią przerwę w jego wykonywaniu oraz możliwość dyżurowania w placówkach medycznych przez inne zawody pracujące w ochronie zdrowia.

Czytaj więcej: Pracodawcy o "tarczy antykryzysowej"

Ustawa stwarza także możliwość wystawiania przez farmaceutów refundowanych recept farmaceutycznych dla siebie i swojej rodziny oraz wystawania recept, nie tylko w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jak to jest obecnie. Nowela wprowadza mechanizmy egzekwowania maksymalnych cen na leki i inne produkty medyczne. Regulacja umożliwia też np. zawieszenie obowiązkowych kontroli w laboratoriach diagnostycznych.

Nowelizacja umożliwia personelowi medycznemu, który przebywa na kwarantannie, udzielania pacjentom wideokonsultacji. Wskazuje też, kogo można skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii, a kogo nie. Wyłączeni będą m.in. wychowujący dziecko do 14 lat, a w przypadku, gdy robią to samotnie, do lat 18, oraz osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Skierowanie będzie mógł otrzymać tylko jeden rodzic, jeśli oboje są medykami.

Nowela wprowadza też kary za niestosowanie się do zakazów, nakazów i ograniczeń. Wprowadzono kary pieniężne w wysokości od 5 tysięcy do 30 tysięcy, zależnie od rodzaju czynu.

Jakie poprawki Senatu odrzucił Sejm?

Senatorowie chcieli między innymi przyznania 20 miliardów złotych na ochronę zdrowia ze środków Unii Europejskiej i obligatoryjnych cotygodniowych testów dla pracowników służby zdrowia.

Senat opowiedział się również za większym wsparciem dla pracodawców - tak zwanym postojowym dla przedsiębiorców do wysokości 75 procent średniej krajowej, zwolnieniem z opłacania składki ZUS na trzy miesiące dla małych i średnich przedsiębiorstw i pożyczkami dla firm w wysokości 40 tysięcy złotych.

Te propozycje odrzucił we wtorek Sejm głosami PiS.

Autor:ads/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości