Senat chciał skreślenia zmian w Kodeksie wyborczym. Sejm odrzucił poprawki

Autor:
ads/b
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Sejm odrzucił poprawki Senatu
Sejm odrzucił poprawki Senatu
TVN24
TVN24Sejm odrzucił poprawki Senatu do rządowych specustaw

Sejm odrzucił poprawki Senatu do noweli specustawy o walce z koronawirusem, które dotyczyły między innymi zmian w Kodeksie wyborczym i Radzie Dialogu Społecznego.

W nocy z poniedziałku na wtorek Senat przyjął poprawki do nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. To jedna z trzech ustaw, które składają się na tak zwaną tarczę antykryzysową.

Senatorowie przegłosowali między innymi poprawkę skreślającą przyjętą w Sejmie zmianę Kodeksu wyborczego, umożliwiającą głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim.

Przegłosowali także poprawki skreślające przyjęte przez posłów zmiany w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego, umożliwiające premierowi w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływanie członków Rady, powołanych przez pracodawców lub związki zawodowe i stanowiące, że jednym z powodów odwołania członka RDS może być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi, "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".

Sejm odrzucił poprawki Senatu

We wtorek - w jednym głosowaniu łącznym - Sejm odrzucił te poprawki Senatu głosami Prawa i Sprawiedliwości. Za odrzuceniem opowiedziało się 235 posłów, 212 było przeciw, 11 wstrzymało się od głosu.

Głosowania nad poprawkami Senatu odbywały się w blokach, a nie pojedynczo. Nie poprzedziła ich dyskusja, czego domagali się posłowie opozycji.

Co odrzucił Sejm?

Sejm odrzucił też inne proponowane zmiany w tak zwanej tarczy antykryzysowej, składającej się z trzech ustaw.

Senatorowie chcieli między innymi przyznania 20 miliardów złotych na ochronę zdrowia ze środków Unii Europejskiej i obligatoryjnych cotygodniowych testów dla pracowników służby zdrowia.

Senat opowiedział się również za większym wsparciem dla pracodawców - tak zwanym postojowym dla przedsiębiorców do wysokości 75 procent średniej krajowej, zwolnieniem z opłacania składki ZUS na trzy miesiące dla małych i średnich przedsiębiorstw i pożyczkami dla firm w wysokości 40 tysięcy złotych.

Czytaj więcej: Poprawki Senatu do tzw. tarczy antykryzysowej

Te poprawki nie zostały przyjęte przez Sejm.

Autor:ads/b

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości