Pytania o lek na koronawirusa. "To wszystko jest jeszcze przed rejestracją, to jest jeszcze przyszłość"

Źródło:
TVN24
Cholewińska-Szymańska o potencjalnym leku na COVID-19: to nie jest nic takiego nadzwyczajnego i nowego
Cholewińska-Szymańska o potencjalnym leku na COVID-19: to nie jest nic takiego nadzwyczajnego i nowegoTVN24
wideo 2/4
Cholewińska-Szymańska o potencjalnym leku na COVID-19: to nie jest nic takiego nadzwyczajnego i nowegoTVN24

To jest przeciwciało monoklonalne, znamy mechanizm tego przeciwciała - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 specjalistka chorób zakaźnych doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska, odnosząc się do potencjalnego nowego leku przeciw COVID-19, którego dostawy zakontraktowała, jeszcze przed rejestracją preparatu, Unia Europejska. Prof. Michał Krawczyk z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, oceniając tendencję w rejestrowaniu się na szczepienia, podzielił się obserwacją, że "zmiany nie są bardzo dynamiczne".

Komisja Europejska poinformowała w czwartek o zawarciu przez Unię Europejską umowy na 55 tysięcy dawek potencjalnego nowego leku na COVID-19. Preparat opracowany został przez amerykańskiego producenta Regeneron i szwajcarską firmę farmaceutyczną Roche. Jest to pierwszy unijny kontrakt na lek tego typu. Porozumienie z Roche zostało osiągnięte w kwietniu, ale szczegóły umowy nie zostały wówczas podane do wiadomości publicznej - przypomniała agencja Reutera.

OGLĄDAJ "FAKTY PO FAKTACH" W INTERNECIE W TVN24 GO

O leku tym, a także o akcji szczepień przeciwko koronawirusowi, mówili w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor nauk medycznych Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalistka chorób zakaźnych i ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie oraz Michał Krawczyk, profesor Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

"To nie jest nic takiego nadzwyczajnego i nowego"

- To nie jest nic takiego nadzwyczajnego i nowego - oceniła doniesienia o nowym leku dr Cholewińska-Szymańska. - To jest przeciwciało monoklonalne. My znamy mechanizm tego przeciwciała. Ono ma związać kolec wirusa po to, by ten wirus się dalej nie namnażał. Takich przeciwciał monoklonalnych mamy już kilka, jeden mamy już zarejestrowany (...) a kilka jest w kolejce do rejestracji - tłumaczyła.

Dodała jednak, że lek, o którym obecnie jest mowa, jest "specyficzny, bo zawiera w sobie dwa przeciwciała, które złapią kolec wirusa w dwóch miejscach i go unieczynnią".

- To wszystko jest jeszcze przed rejestracją, na razie nie mówmy jeszcze o tym leku, bo to jest jeszcze przyszłość - apelowała.

- Widzimy, że Unia Europejska, w walce z koronawirusem, robi u producentów zamówienia wcześniej, zanim jeszcze producent naprodukują te szczepionki, bo tak było ze szczepionkami, a teraz z lekami - wyjaśniła ekspertka.

"Leki podajemy ludziom chorym, a szczepimy osoby zdrowe"

Została zapytana, jak możliwość dopuszczenia do użytku potencjalnego leku przeciw COVID-19 może wpłynąć na chęć zaszczepienia się.

- Leki przeciwwirusowe, które mają w swoim działaniu mechanizm zwalczający namnażanie się wirusa to jedna sprawa, a szczepienia ochronne, profilaktyczne to jest druga sprawa. Leki podajemy ludziom chorym, a szczepimy osoby zdrowe - mówiła.

"Dzieci są istotnym ogniwem w roznoszeniu zakażenia"

Doktor Cholewińska-Szymańska odniosła się również do szczepień dzieci w wieku szkolnym. Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku do 12 do 15 lat rozpoczną się 7 czerwca.

Lekarka mówiła, że "dzieci są istotnym ogniwem w roznoszeniu zakażenia, o czym przekonaliśmy się w pierwszej, drugiej i trzeciej fali koronawirusa". - Jak poszły do szkół, to się okazało że to zakażenie rozniosło się na osoby starsze - dodała.

Oceniła, że "dobrze by było, żeby dzieci były szczepione w szkołach i najlepiej jednodawkową szczepionką", ale przypomniała, że do tej pory dopuszczona dla nich została tylko dwudawkowa szczepionka Pfizera.

Prof. Krawczyk: największy problem to wciąż niski poziom wyszczepienia ludzi starszych

Michał Krawczyk, profesor Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, był pytany jak ocenia tendencję w rejestrowaniu się Polaków na szczepienia.

Odpowiedział, że "ona pełza". - Te zmiany nie są bardzo dynamiczne, co się będzie działo, to ciężko zgadnąć - powiedział.

- Największym problemem moim zdaniem jest wciąż niski poziom wyszczepienia ludzi starszych, 80+, tu wyraźnie jesteśmy w ogonie europejskim, a to jest grupa, w której mamy najwyższą śmiertelność - zwracał uwagę.

- Jeżeli chcemy poprawić chęć zaszczepienia się w grupie 18-30 lat, to prawdopodobnie trzeba się za to jakoś bardziej dziarsko zabrać - ocenił.

- Obawiam się, że jest znaczący odsetek ludzi, którzy nie szczepią się drugą dawką, a w szczególności będzie tak w przypadku osób, dla których to nie jest priorytet, bo nie odczuwają jakiegoś znaczącego zagrożenia życia - powiedział gość "Faktów po Faktach".

Prof. Krawczyk: największy problem to wciąż niski poziom wyszczepienia ludzi starszych
Prof. Krawczyk: największy problem to wciąż niski poziom wyszczepienia ludzi starszychTVN24

Autorka/Autor:mjz//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium