Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił w Sejmie informację na temat obecnej sytuacji w ochronie zdrowia oraz możliwości udzielania zaplanowanych wcześniej świadczeń zdrowotnych. Po tym odbyła się debata. W ostatnim czasie dane epidemiczne pokazują wzrost liczby zakażeń koronawirusem w naszym kraju. W ubiegłym tygodniu NFZ zalecił ograniczenie lub czasowe zawieszenie zaplanowanych świadczeń, "aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala".
We wtorek resort zdrowia przekazał, że minionej doby badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 14 396 osób, a 372 chorych z COVID-19 zmarło. Tydzień temu (9 marca) resort informował o 9954 nowych przypadkach i 282 zgonach.
W Sejmie trwa przedstawianie przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego informacji na temat obecnej sytuacji w ochronie zdrowia oraz możliwości udzielania zaplanowanych wcześniej świadczeń zdrowotnych. Przewidziane są ponadto pięciominutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół.
Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał w minionym tygodniu, że "w związku z rozwojem epidemii, na polecenie ministra zdrowia, centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo". W komunikacie na swojej stronie internetowej NFZ wyjaśnił, że zalecenie wydano po to, "aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala".
Trwają oświadczenia poselskie dotyczące różnych kwestii. Posiedzenie Sejmu trwa. Kończymy relację tekstową i zapraszamy do śledzenia prac Izby w TVN24 GO. Dziękujemy za uwagę.
Przewodniczący obradom zamknął dyskusję. Zaproponował przyjęcie informacji Prezesa Rady Ministrów. Zgłoszono jednak sprzeciw. Do głosowania dojdzie w bloku głosowań.
Poseł Konrad Frysztak (KO): Z przykrością stwierdzam, że posłużył się pan wieloma kłamstwami.
Niedzielski: Bardzo dziękuję za te pytania. Deklaruję o odpowiedź pisemną na pytania, które nie znalazły odpowiedzi. Jestem do państwa dyspozycji.
Niedzielski o szpitalach tymczasowych: chyba 10 jeszcze jest nieaktywnych.
Niedzielski o szpitalach tymczasowych: Generalnie szpitale te będą systematycznie otwierane. Problemem oczywiście jest personel. Nie można zwiększać tej infrastruktury w nieskończoność, bo musi ją ktoś obsłużyć.
Niedzielski o szpitalach tymczasowych: To była dobra, strategiczna decyzja, żeby je zbudować i przygotować w kontekście trzeciej fali.
Niedzielski o szczepieniach: Jesteśmy warunkowani przede wszystkim dostawami. Jeżeli tych szczepień w dostawach od producentów nie ma, to nie jesteśmy w stanie wyznaczać nowych czy dodatkowych terminów dla kolejnych grup.
Wszystkie te wariany poddamy debacie publicznej - dodał Niedzielski.
Niedzielski o reformie szpitalnictwa: Tak, analizujemy różne warianty. Ja te warianty przedstawię publicznie prawdopodobnie na początku kwietnia. Ale oczywiście nikt nie będzie rozpoczynał tej reformy w sytuacji, w której się znajdujemy.
Niedzielski o dodatkach covidowych: Zdecydowaliśmy się, żeby były płacone personelowi medycznemu. (…) w tej chwili prowadzimy rozmowy ze wszystkimi środowiskami w ramach komisji trójstronnej i specjalnego zespołu. Mam nadzieję, że tam wypracujemy rozwiązanie ws. wynagrodzeń dla personelu medycznego na najbliższe 5-6 lat.
Niedzielski o przekazaniu 2 mln złotych telewizji państwowej na reklamę maseczek: Tak, to prawda. Uważamy, że maseczki to ważne zabezpieczenie zdrowia i bezpieczeństwa Polaków.
Niedzielski o szpitalu w Radomiu: Była tam potrzebna dobra wola współpracy, której do tej pory nie było. Mielimy sytuację, że szpital zwlekał z uruchomieniem szpitala tymczasowego. Sprzęt tam został dostarczony, są tam łóżka, wyposażenia. Trzeba było zacząć werbować personel. Ten personel zaczął być werbowany.
Niedzielski o respiratorach i zaległym zwrocie środków dla MZ: to tylko jest kwestia czasu.
Niedzielski o delegowaniach do walki z koronawirusem: Uczulałem wojewodów, by przy delegowaniu, wykazywać poszanowanie wszelkich praw, szczególnie dotyczących matek młodych dzieci. Wojewodowie zostali poproszeni, żeby w pierwszej kolejności zwrócić się do okręgowych izb lekarskich o wskazanie potencjalnych osób do skierowania. Niestety w większości izby nie dokonały takiego wskazania.
Niedzielski o onkologii: Wiele razy padały zarzuty, że kosztem onkologii odbędzie się walka z covidem. Jest to manipulacja. W sensie systemowym onkologia jest zieloną wyspą.
Niedzielski o kontraktach szpitali z NFZ: Podjęliśmy decyzję, żeby przesunąć ten termin rozliczenia co najmniej do końca roku 2021. Nie ma żadnego zagrożenia dla stabilności finansowej dla podmiotów leczniczych w tym roku.
Niedzielski: Nawet z tematu zdawania egzaminu (...) można zrobić temat polityczny.
Niedzielski: Wiemy, jaka jest sytuacja, że zapotrzebowanie na ręce do pracy jest ogromne, dlatego podjęliśmy decyzję, żeby przesunąć możliwość zdawania egzaminu na termin majowy.
Niedzielski o egzaminie PES dla medyków: To jest decyzja skrajnie pragmatyczna i na dodatek oparta na bardzo wnikliwej analizie sytuacji.
Niedzielski: Z ogromnym zainteresowaniem i uwagą wysłuchałem wszystkich pytań i komentarzy.
Minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiada na pytania posłów.
Iwona Hartwich (KO): Dostałam niedawno kolejne skierowanie na szczepienie 30 marca. Nie skorzystam, bo to nie moja kolej. Nigdy się nie zaszczepię przed moim niepełnosprawnym synem. Chciałam zapytać panią minister Maląg, dlaczego pani jako minister nie upomina się o szczepienia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Mam również pytanie do ministra Niedzielskiego. Czy może pan podjąć męską decyzję w sprawie szczepień osób niepełnosprawnych i ich opiekunów?
Katarzyna Kretkowska (Lewica): Nie ma sensu przerzucanie się, które zabiegi są ważniejsze i która choroba jest ważniejsza - czy covid, czy inne choroby. Potrzebne są dodatkowe środki dla ochrony zdrowia. Pytanie, kiedy rząd dokona przesunięć w budżecie państwa na rzecz systemu ochrony zdrowia?
Posłanka KO Klaudia Jachira pytała o egzaminy dla rezydentów.
Trwa zadawaine pytań do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
Monika Rosa (KO): Diagnostyka wielu pacjentów onkologicznych jest odraczana lub odwoływana.
Monika Rosa (KO): Panie ministrze, jakie pan przekazuje rekomendacje rządowi wobec dalszych działań w związku z rozpowszechnianiem się koronawirusa? Jakie czekają nas ograniczenia, zmiany w funkcjonowaniu? Jak szacujecie rozwój epidemii?
Anna Paluch (PiS): Szczepionka na licencji amerykańskiej, wspomożona przez Polski Fundusz Rozwoju - kiedy jest szansa, że ona będzie dostępna?
Marek Rutka (Lewica) zwracał uwagę na "problem braku wolnych karetek". - Pytanie, czy ministerstwo na bieżąco monitoruje dostępność karetek w systemie i jakie kroki są podejmowane, gdy w sytuacji zagrożenia życia nie ma wolnej karetki - mówił.
Krzysztof Paszyk (Koalicja Polska): Panie ministrze, przedstawił pan wspaniały plan dbania o chorych na COVID-19, program dotyczący pulsoksymetrów, centrum monitorowania stanu zdrowia tych, którzy chorują. Brzmi to w teorii wspaniale. Natomiast praktyka jest bardzo brutalna.
Dariusz Joński (KO): Panie ministrze, wprowadził pan w błąd, mówiąc, że opozycja podważała sens szpitali tymczasowych.
Barbara Bartuś (PiS): Wszystkim nam to działa na psychikę. Ale to są koszty ratowania życia tych, którzy są zagrożeni zachorowaniem i śmiercią.
Barbara Bartuś (PiS): Od wybuchu pandemii w Polsce minął już ponad rok. Wszyscy tą pandemią, obostrzeniami jesteśmy zmęczeni.
Andrzej Grzyb (Koalicja Polska): Te osoby mogą być aktywnymi uczestnikami usług, które świadczą podmioty gospodarcze. Pytanie, czy państwo rozważacie tę kwestię?
Andrzej Grzyb (Koalicja Polska): W listopadzie już pytałem, jak pan minister zamierza wykorzystać potencjał ludzi, którzy są ozdrowieńcami. Zmiana tu nie nastąpiła.
Paweł Rychlik (PiS) zastanawiał się, kiedy wszyscy Polacy zostaną zaszczepieni. Ocenił, że przy obecnej postawie opozycji, przez długi czas będziemy dyskutować o pandemii tak, jak teraz.
Daria Gosek-Popiołek (Lewica): Pan minister mówił o testowaniu systemu. Nie, my testujemy, na ile i co mogą znieść lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni itd. To ich testujemy.
Katarzyna Lubnauer (KO): Okazało się, że nie jesteście władzą na trudne czasy, że nie jesteście władzą na czas pandemii. Bardzo wysoką cenę płacą Polacy za wasze błędy, zaniedbania.
Hennig-Kloska: Trzecią falę pandemii przejdziemy zapewne tak, jak dwie pierwsze – w kompletnym chaosie.
Hennig-Kloska: Przez ostatnie pięć miesięcy nie zrobiliście nic, by przeszkolić i przygotować personel medyczny na trzecią falę pandemii.
Hennig-Kloska: Dokładnie pięć miesięcy temu wstrzymał pan, panie ministrze, planowane zabiegi. Mieliście pięć miesięcy, by nauczyć się na własnych błędach, co trzeba zrobić inaczej. Mieliście pięć miesięcy, żeby uruchomić szpitale tymczasowe, mieliście czas, żeby przeszkolić personel i naprawdę dobrze przygotować się na trzecią walkę z pandemią. Tymczasem, dopiero gdy na oddziałach intensywnej terapii zaczęło robić się ciasno, izby lekarskie uruchomiły szkolenia, i to szkolenia online. Kto chciałby być podłączany do restiratora przez osobę, która uczyła sie jego obsługi online?
Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050): Co zrobiliście źle? Po pierwsze, lekarzom rezydentom kazaliście wyjechać z kraju. Po drugie, nakłady na ochronę zdrowia są daleko od 7 procent PKB.
Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja): Wszystkie szczepionki powinny być w aptece, pacjent powinien sobie je sam kupować Wtedy on by ponosił odpowiedzialność, że przyjął AstraZenecę.
Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja): Wszyscy zajmują się szczepionkami, nikt nie zajmuje się lekarstwami.
Krzysztof Tuduj (Konfederacja): W ostatnim czasie rozbrzmiewa coraz wyraźniej głos środowiska lekarskiego, podważający rządową linię walki z koronawirusem.
Kosiniak-Kamysz do ministra Niedzielskiego: Życzę panu, żeby się panu udało. Możemy się nie zgadzać, możemy się różnić, ale będę panu życzył dobrze. Jeżeli uda się przejść przez tę pandemię, to wszyscy na tym zyskamy. Jeśli pan poniesie porażkę, to będzie porażka całej Polski.
Władysław Kosiniak-Kamysz podziękował także wszystkim, którzy walczą z pandemią COVID-19.
Kosiniak-Kamysz: Jeżeli nie może sprostać publiczna ochrona zdrowia - ja to rozumiem, walczą z pandemią – to dlaczego nie zapłacicie z tych składek 400 prywatnym szpitalom, tysiącom prywatnych gabinetów lekarskich, żeby przyjęli niecovidowych pacjentów?
Kosiniak-Kamysz: nie wolno skazywać na śmierć, na inwalidztwo, na cierpienie pacjenta, niezależnie na jaką chorobę choruje
Kosiniak-Kamysz: Jeżeli Polacy płacą składkę zdrowotną, to w ramach składki państwo polskie jest zobowiązane świadczyć usługi medyczne, niezależnie od tego, na jaką chorobę pacjent zapada.
Kosiniak-Kamysz: Co trzeba zrobić z zabiegami planowymi? To jest sprawa życia i śmierci. Nie wolno skazywać na śmierć, na kalectwo, na inwalidztwo, na cierpienie pacjenta, niezależnie na jaką chorobę choruje. To jest po prostu niezgodne z etyką, nie tylko lekarską. To nie jest zgodne z moralnością, etyką ludzką i prawami człowieka.
Kosiniak-Kamysz: Prezydent RP abdykował i nie zajmuje się zupełnie (walką z pandemią – przyp. red.), a co innego obiecywał.
Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL): Czemu planu budowy szpitali tymczasowych nie było w wakacje? Co wtedy było ważniejsze?
Szopiński (Lewica): Klub Lewicy negatywnie ocenia efektywność działania rządu w walce pandemią oraz organizację systemu szczepień. Polacy zasługują na nowoczesną i efektywną ochornę zdrowia.
Szopiński: niestety, rząd nadal nie panuje nad epidemią, tylko epidemia panuje nad rządem
Szopiński: Dzisiaj widać, że niestety rząd nadal nie panuje nad epidemią, tylko epidemia panuje nad rządem. Jako parlamentarzyści bynajmniej nie cieszymy się z porażki rządu z walce z pandemią, bo ta porażka wiąże się z bezmiarem ludzkich tragedii, z tysiącami śmiertelnych ofiar.
Jan Szopiński (Lewica): Walka z pandemią nie ma twarzy prawicy ani lewicy. Ma twarz pacjenta, który oczekuje ratunku. Twarzą polskiego systemu opieki zdrowotnej jest pan, panie ministrze, i pan premier, który razem z rządem miał chronić pacjentów przed zakażeniem. Czy pan, panie ministrze, zachował tę twarz i wywiązał się z zadania? Lekarze i pacjenci twierdzą, że nie zawsze.
Miller: Jesteśmy na przedostatnim miejscu w UE, jeśli chodzi o testowanie.
Miller: System ochrony zdrowia jest zaniedbany. Nie ma polityki długofalowej dotyczącej tego systemu.
Miller (KO): Obciążacie lekarzy odpowiedzialnością.
Rajmund Miller (KO): Szpitale publiczne zapełniają się w niesamowicie szybkim tempie. My nie krytykowaliśmy powstawania szpitali tymczasowych. Tylko jesteście ciągle o krok za późno. Dlatego te szpitale tymczasowe powstały zbyt późno. Dzisiaj szpitale tymczasowe są niewykorzystywane.
Rajmund Miller: System ochrony zdrowia jest zaniedbany. Nie ma polityki długofalowej dotyczącej tego systemu
Latos: Czy to jest ostatnia debata na temat pandemii? Niestety, z pewnością nie. Ważne jednak, aby z tej debaty (...) wynikało coś konstruktywnego, żeby nie było krytyki dla krytyki.
Latos o walce z koronawirusem: To także pewne wspólne działanie i nasza wspólna solidarność. Niektóre procedery mogą być odłożone na kilka tygodni, na czas po ustąpieniu - przynajmniej szczytu - trzecie fali. Tak należy podchodzić do tych pewnych zaleceń, których mówił pan minister.
Tomasz Latos (PiS): to, że mamy trzecią falę, jest oczywiste dla wszystkich. Trzeba dopowiedzieć: ogromnie dużo zależy od nas samych.
Latos: Mam nadzieję, że nikt już dzisiaj nie skrytykuje kwestii powstawania szpitali tymczasowych. Jak one są ważne, widać dopiero dzisiaj, kiedy nadeszła trzecia fala.
Tomasz Latos (PiS): To, że mamy trzecią falę, jest oczywiste dla wszystkich. Trzeba dopowiedzieć: ogromnie dużo zależy od nas samych.
Rozpoczęły się pięciominutowe oświadczenia klubów i kół.
Minister zdrowia: Mamy nadzieję, że ten program przyczyni się do zredukowania liczby zgonów, które są związane z covidem.
Niedzielski: Mamy specjalne centrum monitorowania, gdzie odczyty z nich są analizowane.
Niedzielski: Do 300 tysięcy pacjentów wysłaliśmy pulsoksymetry.
Niedzielski: Za każdym razem, gdy taka decyzja o ograniczeniu wykonywania planowych zabiegów była podjęta, te konsekwencje były zupełnie inne.
Minister Niedzielski: Ci ludzie, którzy wykonują zabiegi planowe, są potrzebni bezpośrednio do walki z covidem.
Minister Niedzielski: Na wiosnę, podczas tak zwanej pierwszej fali, mieliśmy taką decyzję podjętą w marcu na samym początku pandemii. Sytuacja była analogiczna. Było to w formie miękkiego zalecenia. Na jesień podjęliśmy identyczną decyzję, bo znowu mieliśmy duży przyrost zachorowań. Mylą się ci, którzy sądzą, że to było związane z tym, czy personel był zaszczepiony, czy nie.
Szef MZ o zaleceniu NFZ, by ograniczać planowe zabiegi: Podejmując tę decyzję, udało nam się wyprzedzić pewną sytuację. Ta decyzja nie miała charakteru reaktywnego, tylko proaktywny, przewidujący, że w najbliższych dniach dojdzie do przyspieszenia trzeciej fali.
Niedzielski: Jeśli chodzi o wykorzystanie szpitali tymczasowych, to one pozwalają nam w mniejszym stopniu absorbować dotychczasową infrastrukturę szpitalną.
Niedzielski: Na razie jest cały czas pewien bufor bezpieczeństwa. Ale on jest zróżnicowany regionalnie.
Niedzielski: Zajętość łóżek zwiększyła się z 15 tysięcy do poziomu przekraczającego 20 tysięcy. W ciągu 15 dni mamy bilans przyrostu obłożenia szpitalnego przekraczający 5 tysięcy. Jeśli chodzi o łóżka respiratorowe, to z 1500 na początku marca, mamy w tej chwili ponad 2 tysiące.
Niedzielski: Udział tej mutacji brytyjskiej bardzo wyraźnie rośnie. Jak patrzymy na okres 2-3 miesięcy, to pierwsze badane próbki miały udział 5-6 procent. Potem, na przełomie lutego i marca to było 15 procent, na początku marca było 25 procent. Ostatnie wyniki badania mówią, że ten udział osiąga 45 procent.
Niedzielski o trudnej sytuacji epidemicznej: Główną przyczyną jest pojawienie się mutacji brytyjskiej, która jest bardziej zakaźna. Niestety ten wirus jest również bardziej zjadliwy. Umieralność (…) jest niestety wyższa.
Minister zdrowia: Zagrożenie związane z trzecią falą wirusa jest zagrożeniem realnym, zagrożeniem, które przyspiesza. Te kolejne dni, a nawet tygodnia najbliższe będą bardzo ciężkie dla polskiego systemu opieki zdrowotnej. Czeka nas trudny miesiąc, podczas którego system polskiej opieki zdrowotnej znowu będzie testował swoją wydolność, znowu będzie testował, jak dużo pacjentów może przyjąć, jak dużo pacjentów może obsłużyć.
Niedzielski: Od dwóch dni mamy bardzo negatywny sygnał w postaci skokowego przyrostu dynamiki zachorowań pomiędzy kolejnymi tygodniami.
Niedzielski: W marcu nastąpił skok zachorowań. Jedno z najbardziej niepokojących zjawisk to dynamika wzrostu zakażeń.
Informację przedstawia minister zdrowia Adam Niedzielski.
Sejm zajmuje się kolejnym punktem obrad. To informacja Prezesa Rady Ministrów na temat obecnej sytuacji w służbie zdrowia oraz możliwości udzielania zaplanowanych wcześniej świadczeń zdrowotnych.
Czarzasty: Jest złym przykładem nieobecność prezes TK, kiedy sprawozdanie jest rozpatrywane.
Przewodniczący obrad wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty zamknął dyskusję. Nad informacją nie przeprowadza się głosowania.
Smoliński: Trybunał jest organem konstytucyjnym. Zgodnie z ustawą o trybunale, prezes TK nie ma obowiązku stawiać się przed Izbą.
Smoliński (PiS): Do TK wpłynęło mniej spraw, to znaczy, że jest mniej naruszeń prawa.
Kazimierz Smoliński (PiS): Nikt z państwa posłów nie odniósł się do informacji o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa trybunału w 2019 roku.
Sławomir Nitras (KO): Nie ma prezes TK, bo ma w nosie Sejm, państwo, swoje obowiązki.
Dobromir Sośnierz (Konfederacja): Ta debata jest smutna i żałosna.
Barbara Nowacka (KO): To nie jest trybunał. Prawdziwa prezes miałaby odwagę stanąć przed Izbą i tłumaczyć się ze swoich działań.
Tadeusz Tomaszewski (Lewica) skierował pytanie do posła PiS Marka Asta: chciałbym zapytać, ile dzisiaj jest orzeczeń trybunału, które nie są wykonane przez rząd?
Krzysztof Paszyk (Koalicja Polska) o nieobecności Przyłębskiej w Sejmie: To jest bardzo brzydko złamany zwyczaj.
Monika Rosa (KO): Największym problemem trybunału jest to, że w Polsce trybunału po prostu już nie ma.
Michał Szczerba (KO): Ten obraz pustych ław, gdzie powinna siedzieć prezes Trybunału Konstytucyjnego jest wart więcej niż tysiąc słów. Julia Przyłębska uznaje się za prezesa trybunału. Dlaczego więc nie ma jej z nami?
Aleksander Miszalski (KO): Powiedzcie Polakom, jakie skutki przyniosła wasza reforma, a właściwie rewolucja trybunału i czy macie jakiś pomysł, jak wyjść z tego impasu?
Klaudia Jachira (KO): Nie ma już co liczyć na obiektywny wyrok, bo tam już nie ma sędziów.
Krzysztof Śmiszek (Lewica): Ani działalności, ani orzecznictwa, ani tym bardziej trybunału nie mamy. Więc o czym mamy dzisiaj rozmawiać?
Grzegorz Rusiecki (KO): Jako prawnikowi jest mi smutno z tego powodu, że przez ostatnie sześć lat tak bardzo zdeprecjonowano Trybunał Konstytucyjny. Jako parlamentarzysta jestem zaniepokojony tym.
Wilczyński (KO): To są ciekawe pytania, bo to pokazuje, jak działacie w ramach dobrej zmiany.
Szef MZ o konsekwencjach dynamiki wzrostu zakażeń
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że ostatnie dane o liczbie zakażeń są bardzo niepokojące. Zapowiedział, że rząd będzie uważnie przyglądał się temu, jak sytuacja będzie wyglądała w najbliższym czasie.
- Jeżeli będziemy mieli rzeczywiście do czynienia z realnym, dużym przyspieszeniem dynamiki zachorowań, to oczywiście konsekwencją tego będą decyzje, które będziemy podejmowali co do obostrzeń w skali całego kraju – mówił w poniedziałek szef Ministerstwa Zdrowia.
- Jeżeli ta obserwacja, która miała miejsce wczoraj, jest tylko takim wyjątkiem - bo o tym oczywiście przekonamy się jutro i pojutrze - to wtedy możemy rozważać jeszcze scenariusze regionalne. Ale o tym, co zrobimy, będzie decydowała dynamika rozwoju zachorowań w ciągu najbliższych dni – zastrzegł Niedzielski.
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Obara