Ponad 2 tysiące kontroli sanepidu w żółtych i czerwonych strefach. "Będą kontynuowane w całym kraju"

TVN24 | Polska

Autor:
asty
Źródło:
PAP
MZ: 715 nowych przypadków koronawirusa w Polsce
wideo 2/4
MZ: 715 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Główny Inspektor Sanitarny przekazał, że od soboty, kiedy zaczęły obowiązywać dodatkowe obostrzenia w powiatach z najwyższą liczbą przypadków koronawirusa, sanepid przeprowadził blisko 4 tysiące wizyt i kontroli, z czego ponad 2 tysiące na obszarach "żółtych” i "czerwonych”.

Od 8 sierpnia w 19 powiatach w kraju - podzielonych na obszary żółte i czerwone - obowiązują dodatkowe obostrzenia dotyczące zasad bezpieczeństwa, higieny i zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej. Na pozostałym obszarze także przestrzegać należy przepisów m.in. dotyczących zakrywania nosa i ust w określonych sytuacjach.

Rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar poinformował, że od 8 do 11 sierpnia zrealizowano 2183 wizyt i kontroli w strefach żółtych i czerwonych oraz 1532 w wybranych innych obszarach. Sanepid kontrolował między innymi salony fryzjerskie i kosmetyczne, sklepy spożywcze, super i hipermarkety, kina, zakłady pracy oraz restauracje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W Polsce z powodu koronawirusa zmarło ponad 1800 osóbFOT.LUKASZ CAPAR/ GLOS POMORZA/ POLSKA PRESS/GALLO IMAGES

"Kontrole będą kontynuowane w całym kraju"

Rzecznik GIS podał, że w strefie żółtej i czerwonej przeprowadzono 894 kontroli. Nałożono 4 mandaty, przekazano 84 pouczenia, podjęto także 54 inne działania, obejmujące na przykład rozdanie materiałów informacyjnych. W pozostałych województwach dokonano 489 kontroli - nałożono 14 mandatów, przekazano 144 pouczenia i podjęto inne działań – 54.

- Mała liczba kar może świadczyć o lepszym przestrzeganiu przepisów przeciwepidemicznych. Kontrole będą kontynuowane w całym kraju i obejmą również zakłady przemysłowe, gdzie będzie sprawdzane zabezpieczenie pracowników w środki ochrony indywidualnej i stosowanie procedur ograniczających powstanie dużych ognisk – powiedział Jan Bondar.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Obostrzenia w "czerwonych" i "żółtych" strefach

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4 m kw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., do 150 osób na zewnątrz.

W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencje nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit max. 1 osoba na 4 m kw.

W kinach także jest limit 25 procent zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 procent widowni.

Strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Strefa żółta obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Tagi:
Raporty: