Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska poinformowała we wtorek, że "do tej pory służby sanitarne wykryły 40 zakażeń wśród uczestników wesela, które odbyło się kilkanaście dni temu w powiecie pszczyńskim, a w którym uczestniczyło 80 gości". - Wszyscy biesiadnicy są pod nadzorem sanepidu - dodała.
O zabawie weselnej z okolic Pszczyny, która stała się ogniskiem wirusa, informowaliśmy 30 lipca. Początkowo SARS-CoV-2 potwierdzono u 20 uczestniczących w niej osób, ale liczba zakażonych nadal rośnie. W ubiegłym tygodniu było to łącznie najpierw 28 przypadków, później stwierdzono łącznie 33. Do wtorku badania potwierdziły zakażenia u kolejnych weselników. Zainfekowane są osoby z województw śląskiego, łódzkiego i małopolskiego i z Niemiec.
Dwa inne wesela ogniskami koronawirusa
Służby sanitarne podejrzewają, że miejscem rozprzestrzeniania się koronawirusa mogła być także inna uroczystość weselna, zorganizowana w ostatnim czasie w okolicach Pszczyny z udziałem blisko 140 osób. Początkowo wśród jej uczestników potwierdzono trzy zakażenia, jednak również w tym przypadku chorych na COVID-19 może być więcej. Trwa postępowanie epidemiologiczne, na kwarantannie są uczestnicy wesela. Na zabawie pojawili się goście między innymi z Niemiec i z Czech.
Wcześniej zakażenia odkryto także wśród gości wesela w Gorzycach nieopodal Wodzisławia Śląskiego, gdzie w połowie lipca bawiło się około stu osób. Zakażona okazała się panna młoda i 16 innych biesiadników.
"Możliwe są mniejsze wesela". Wiceministrowie rozmawiali z branżą ślubną >>>
Rząd "nie wyklucza zwiększenia ograniczeń przy organizacji wesel"
Minister zdrowia Łukasz Szumowski we wtorkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" poinformował, że podczas piątkowego posiedzenia sztabu kryzysowego rozmawiano o możliwych obostrzeniach i rekomendacjach dla premiera. Przekazał też, że rząd "nie wyklucza zwiększenia ograniczeń przy organizacji wesel". Zapowiedział, że rząd chce wprowadzić wymóg rejestracji wesel i podawanie dokładnej listy gości.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił tego samego dnia, że "możliwe jest zmniejszenie liczby gości w restauracjach, osób odwiedzających sklepy, możliwe są mniejsze wesela i będą one rejestrowane przez stacje sanitarno-epidemiologiczne, co oznacza, że taki organizator będzie musiał się spodziewać niezapowiedzianej wizyty policji czy stacji sanitarno-epidemiologicznej".
Zapowiedział, że na weselach, również tych nierejestrowanych, mogą się także pojawić kontrole. - W przypadku wesel rejestrowanych organizatorzy muszą zdawać sobie sprawę, że ryzyko pojawienia się kontroli na takim przyjęciu jest spore – oświadczył rzecznik MZ.
Dzień wcześniej, w poniedziałek, odbyło się spotkanie z branżą ślubną. Wzięli w nim udział wiceminister rozwoju Olga Semeniuk oraz wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Koronawirus na Śląsku
Według danych sanepidu w województwie śląskim koronawirusa wykryto u 16 940 osób, z których 397 zmarło. W tym regionie odnotowano najwięcej zakażeń w kraju. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 222 nowych przypadkach zakażenia w tym województwie, nie tylko wśród górników. Na Śląsku wyzdrowiało zaś 14 231 osób, czyli 84 procent wszystkich zakażonych.
Wśród wykrytych ostatniej doby w regionie 222 przypadkach zakażenia, najwięcej zanotowano w powiatach: bielskim (20), pszczyńskim (9), wodzisławskim, (33), rybnickim (32) i cieszyńskim (15), a także w Katowicach (16), Rudzie Śląskiej (17) i w Jastrzębiu–Zdroju (12).
Część nowych przypadków pochodzi z badań przesiewowych prowadzonych w poniedziałek wśród górników z kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Na 615 przetestowanych osób badania potwierdziły tam 38 nowych przypadków zakażenia.
- We wtorek trwają dalsze badania. Próbki pobierane są od około 600 pracowników rudzkiej kopalni Bielszowice, około 850 górników z kopalni Chwałowice w Rybniku i od około 200 pracowników Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach – poinformowała Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.
Kolejna tura testów wśród górników
W Bielszowicach trwa kolejna tura badań przesiewowych – testowani są ci górnicy, u których testy przeprowadzone tydzień wcześniej dały wyniki ujemne. W Chwałowicach – po wynikach pierwszych testów – zdecydowano o przebadaniu całej około 2,8-tysięcznej załogi. Również w prywatnej kopalni Silesia, gdzie liczba zakażonych dynamicznie rosła, zdecydowano o przebadaniu kolejnej grupy górników.
Według wtorkowych danych Polskiej Grupy Górniczej w kopalni Bielszowice zachorowało dotąd 455 górników, w kopalni Chwałowice - 102, a w kopalni Marcel - 57. Dane te nie uwzględniają jeszcze wszystkich wyników trwających od poniedziałku badań przesiewowych. Ogółem w PGG od początku epidemii zakażonych zostało 2658 pracowników (od poniedziałku wzrost o 17), z których 1935 osób to ozdrowieńcy. Choruje 723 pracowników, a 953 jest na kwarantannie.
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej we wtorek przybyło 5 nowych przypadków zakażenia – cztery w kopalni Borynia w Jastrzębiu-Zdroju i jeden w kopalni Budryk w Ornontowicach. Od początku epidemii w kopalniach JSW koronawirusem zaraziło się 4060 osób, a wyzdrowiały 3964 (97,6 proc.). 46 pracowników JSW jest nadal na kwarantannie. Choruje 96 górników.
W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do wtorku zanotowano 276 przypadków SARS-CoV-2. Wyzdrowiały 52 osoby, a nadal chorują 224. Od soboty nie przybyło tam nowych przypadków. Na kwarantannie przebywa 108 pracowników zakładu.
Jak wynika z danych z kopalń, z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się 1043 górników – 723 z PGG, 224 z kopalni Silesia i 96 z JSW. Łącznie od początku epidemii zakaziło się ponad 7,5 tys. górników, z których ok. 85 proc. wyzdrowiało.
Tak dużej liczby zakażeń, jak we wtorek, jeszcze nie było
Resort zdrowia poinformowało we wtorek o 680 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci sześciu osób. To najwyższy dobowy bilans przypadków zakażenia od początku epidemii w Polsce. Łącznie potwierdzono infekcję u 48 149 osób, spośród których 1 738 zmarło.
Od wtorku 28 lipca do wtorku 4 sierpnia Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o łącznie 4747 nowych przypadkach zakażenia. We wtorek 28 lipca informowano o 502 infekcjach, w środę było ich 512, w czwartek - 615, w piątek - 657, w sobotę - 658, w niedzielę - 548, w poniedziałek - 575.
Ministerstwo podało we wtorek też statystyki dotyczące diagnostyki pod kątem koronawirusa. Poinformowało, że ciągu doby wykonano ponad 25,8 tys. testów. Całkowita liczba przebadanych próbek wynosi w sumie 2 341 039, a liczba przebadanych osób to 1 999 529.
Autorka/Autor: akr
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock