TVN24 | Polska

Szumowski: rozważamy wprowadzenie dodatkowych restrykcji w 28 powiatach

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kg
Źródło:
PAP, "DGP"
Kontrole w sklepach, rejestracja wesel. Minister zdrowia zapowiada zmianyRadiowa Jedynka
wideo 2/21
Radiowa JedynkaKontrole w sklepach, rejestracja wesel. Minister zdrowia zapowiada zmiany

Jeszcze w tym miesiącu wprowadzimy normę prawną, która pozwoli nie obsługiwać w sklepach osób, które nie mają maseczki - zapowiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przekazał też, że rząd rozważa wprowadzanie dodatkowych restrykcji w 28 powiatach z dużą liczbą zakażeń.

W wywiadzie dla wtorkowego "Dziennika Gazety Prawnej" minister Szumowski powiedział, że podczas piątkowego posiedzenia sztabu kryzysowego rozmawiano o możliwych obostrzeniach i rekomendacjach dla premiera.

"Po pierwsze, proponujemy regionalizację powiatową, czyli wprowadzanie restrykcji w powiatach z dużą liczbą zakażeń" - przekazał minister. Powiedział, że takie większe restrykcje objęłyby 28 powiatów, ale nie sprecyzował, o które chodzi.

Regionalizacja obostrzeń - mówił dalej szef resortu zdrowia - ma też dotyczyć edukacji. "Możliwe, że w rejonach z dużą liczbą zakażeń będzie więcej kształcenia zdalnego" - tłumaczył. Wyjaśniał, że "wytyczne dla danego powiatu będzie przygotowywać inspekcja sanitarna, a w każdej szkole konkretne decyzje podejmie jej dyrektor". "W tej chwili nie mamy danych wskazujących, że otwarcie szkół jest zagrożeniem" - przekazał.

"Nie wykluczamy zwiększenia ograniczeń przy organizacji wesel"

Szumowski mówił też, że rząd "nie wyklucza zwiększenia ograniczeń przy organizacji wesel". Zapowiedział, że rząd chce wprowadzić wymóg rejestracji wesel i podawanie dokładnej listy gości.

"Nie wykluczamy, że zostanie obniżony limit osób, które biorą udział w takiej uroczystości (obecnie to 150 osób - red.). Wtedy będziemy mogli lepiej kontrolować takie masowe wydarzenia" - dodał. Rejestracja wesel - mówił - pozwoliłaby na to, by odpowiednie służby mogły pojechać na uroczystość, sprawdzić, ilu faktycznie jest gości i czy jest zachowany reżim sanitarny.

Szumowski: przygotowujemy przepisy, które dadzą prawo nieobsługiwania w sklepach osób bez maseczek

Minister zapowiedział też, że rząd chce wyposażyć w dodatkowe uprawnienia podmioty prowadzące sklepy, by miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek. "Będzie to wprowadzone jako norma prawna, co najmniej w rozporządzeniu. Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu" - zapewnił.

Minister zwrócił uwagę, że osoby nienoszące maseczek często wymawiają się przeciwwskazaniami medycznymi. Podkreślił, że takie sytuacje są bardzo rzadkie, a jeżeli ktoś naprawdę nie może nosić maseczki, bo ma trudności z oddychaniem, zawsze może zastąpić ją przyłbicą.

Szumowski: bierzemy pod uwagę przywrócenie kwarantanny dla wracających z zagranicy

Szumowski był również pytany o ewentualne przywrócenie kwarantanny dla osób powracających z zagranicy. "Niemcy zdecydowali się na przykład na wykonywanie testów u podróżnych. Być może pójdziemy ich śladem. Oczywiście wprowadzenie kwarantanny także bierzemy pod uwagę" - powiedział.

"Niczego nie wykluczamy. Być może osoby powracające z zagranicy będą musiały przejechać przez 'testowy drive-thru' i zrobić wymaz" - dodał.

Autor:ads/kg

Źródło: PAP, "DGP"