Tak dużej liczby jeszcze nie było. Ministerstwo Zdrowia: 680 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Autor:
ads,
mjz/kg
Źródło:
tvn24.pl
Ministerstwo Zdrowia: 680 nowych przypadków zakażenia koronawirusem
Ministerstwo Zdrowia: 680 nowych przypadków zakażenia koronawirusemTVN24
wideo 2/22
TVN24Ministerstwo Zdrowia: 680 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 680 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci sześciu osób. To najwyższy dobowy bilans przypadków zakażenia od początku epidemii w Polsce. Łącznie potwierdzono infekcję u 48 149 osób, spośród których 1 738 zmarło.

Resort zdrowia poinformował we wtorkowym komunikacie o 680 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To najwyższy dobowy bilans przypadków zakażenia od początku epidemii w Polsce.

Przypadki, o których poinformowano we wtorek, dotyczą województw: śląskiego (222), wielkopolskiego (94), małopolskiego (88), mazowieckiego (49), dolnośląskiego (47), podkarpackiego (41), łódzkiego (39), świętokrzyskiego (26), pomorskiego (17), podlaskiego (15), zachodniopomorskiego (15), lubelskiego (8), opolskiego (7), lubuskiego (5), warmińsko-mazurskiego (4) i kujawsko-pomorskiego (3).

Resort przekazał też informację o śmierci sześciu zakażonych osób. Jak podano, większość z nich miała choroby współistniejące.

Łącznie w Polsce od początku pandemii potwierdzono zakażenie u 48 149 osób, spośród których 1 738 zmarło.

 

Od wtorku 28 lipca do wtorku 4 sierpnia Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o łącznie 4747 nowych przypadkach zakażenia.

We wtorek 28 lipca informowano o 502 infekcjach, w środę było ich 512, w czwartek - 615, w piątek - 657, w sobotę - 658, w niedzielę 548, w poniedziałek 575.

Ile osób jest w kwarantannie? Ile wyzdrowiało?

Wcześniej we wtorek, przed opublikowaniem statystyk zachorowań i zgonów, resort przekazał najnowsze dane w codziennym "raporcie o koronawirusie".

Wynika z niego, że: - 1 859 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 65 respiratorów jest wykorzystywanych, - 98 875 osób jest objętych kwarantanną, - 8 499 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 35 056 osób wyzdrowiało.

Ministerstwo podało też statystyki dotyczące diagnostyki pod kątem koronawirusa. Poinformowało, że ciągu doby wykonano ponad 25,8 tys. testów. Całkowita liczba przebadanych próbek wynosi w sumie 2 341 039 osób, a liczba przebadanych osób to 1 999 529.

Rzecznik resortu zdrowia: duża liczba zakażeń pochodzi wciąż z tych samych ognisk

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że tak wysoka liczba zakażeń "cały czas wynika z tych samych ognisk".

- Śląsk ma ponad 220 przypadków. W zeszłym tygodniu mieliśmy raportowane jeszcze przynajmniej dwie kopalnie. Logiczne, że w tym tygodniu pojawiają się w raportach zakażone rodziny górników - wyjaśnił.

Przekazał też, że w poniedziałek rozpoczęła się druga faza badań w kopalniach Bielszowice i Chwałowice. - Chwałowice nie były w całości przetestowane, więc mogą się pojawić dość wysokie wyniki - mówił rzecznik.

Jak poinformował Andrusiewicz, trzy ogniska koronawirusa są w Małopolsce - to duże zakłady pracy. Ostatnie duże ognisko jest w powiecie ostrzeszowskim w Wielkopolsce. - Tam zakończyło się testowanie w firmie drobiarskiej. Ponad 200 osób zakażonych - przekazał rzecznik resortu zdrowia.

Rzecznik resortu zdrowia: duża liczba zakażeń pochodzi wciąż z tych samych ognisk
Rzecznik resortu zdrowia: duża liczba zakażeń pochodzi wciąż z tych samych ogniskTVN24

Szumowski: rozważamy wprowadzenie dodatkowych restrykcji w 28 powiatach

Minister zdrowia Łukasz Szumowski we wtorkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" poinformował, że podczas piątkowego posiedzenia sztabu kryzysowego rozmawiano o możliwych obostrzeniach i rekomendacjach dla premiera. "Po pierwsze, proponujemy regionalizację powiatową, czyli wprowadzanie restrykcji w powiatach z dużą liczbą zakażeń" - przekazał minister. Powiedział, że takie większe restrykcje objęłyby 28 powiatów, ale nie sprecyzował, o które chodzi. Regionalizacja obostrzeń miałaby także dotyczyć edukacji.

Szumowski przekazał też, że rząd "nie wyklucza zwiększenia ograniczeń przy organizacji wesel". Zapowiedział, że rząd chce wprowadzić wymóg rejestracji wesel i podawanie dokładnej listy gości.

Kontrole w sklepach, rejestracja wesel. Minister zdrowia zapowiada zmiany
Kontrole w sklepach, rejestracja wesel. Minister zdrowia zapowiada zmianyRadiowa Jedynka

Autor:ads, mjz/kg

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Karina Trojok/Dziennik Zachodni/Polska Press

Pozostałe wiadomości