Zagwarantowanie bezpieczeństwa jest możliwe pod warunkiem uczciwego przestrzegania procedur sanitarnych - w tych słowach Rada do spraw Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski zwróciła się do organizatorów pielgrzymek o dostosowanie swoich planów organizacyjnych do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
W komunikacie przekazanym we wtorek przez biuro prasowe Episkopatu Rada zwróciła uwagę, że sytuacja w Polsce pozwala zwiększyć liczbę uczestników jednej pielgrzymki do 300, nie licząc zaszczepionych. Do tej pory rozporządzenia znoszące obostrzenia w Polsce nie precyzowały kwestii pielgrzymek.
"Trzeba pamiętać o innych pątnikach"
"Zagwarantowanie bezpieczeństwa jest możliwe pod warunkiem uczciwego przestrzegania procedur sanitarnych i funkcjonowania mobilnego, profesjonalnego personelu medycznego. W imię miłości bliźniego trzeba pamiętać o innych pątnikach i wielu ludziach goszczących pątników na trasie. Przestrzeganie uciążliwych przepisów i niewygody z tym związane są też pewną formą głębszej pokuty" - wskazano w komunikacie Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Wyrażono nadzieję, że tegoroczne pielgrzymowanie będzie dobrym przygotowaniem do zaplanowanej na wrzesień tego roku beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia i s. franciszkanki Róży Czackiej z podwarszawskich Lasek.
Rada skierowała również słowa uznania i podziękowania do wszystkich służb zaangażowanych w organizację pielgrzymek, duszpasterzy i przewodników grup, ich współpracowników, wolontariuszy oraz goszczących pielgrzymów "za świadectwo dobroci i solidarnej służby".
Źródło: PAP