Od piątku częściowe i warunkowe odmrożenie gospodarki. Na razie tylko na dwa tygodnie. Otwarte mogą być między innymi kina, teatry i hotele. Nadal jednak nie będzie można pójść do restauracji czy kawiarni. Skorzystać można za to z kasyna. Jedni się cieszą, drudzy znów pytają, dlaczego zostali z odmrożenia wykluczeni. Materiał magazynu "Polska i Świat".
- Gdybym nie miał maseczki, tobyście państwo zobaczyli u mnie niezwykły uśmiech – mówi dyrektor Teatru Muzycznego Roma w Warszawie Wojciech Kępczyński. Powód do radości jest, bo od dziś będą mogły działać teatry. Teatr Muzyczny Roma zagra w sobotę musical Aida. Trwają próby. - Stajemy na wysokości zadania, nie możemy się doczekać widowni – podkreśla Anastazja Simińska. – To trochę oddech po lockdownie. Nareszcie trochę normalności – dodaje Marcin Franc.
Aktorzy wystąpią nadal w reżimie sanitarnym. - Czyli maseczki, czyli dezynfekcja, czyli widownia co drugie miejsce, tego pilnują już nasi bileterzy – zwraca uwagę Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego imienia Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Z kolei Wojciech Kępczyński informuje, że przed spektaklem widzowie muszą podpisać dokument, że nie chorują na COVID-19.
Oczekiwanie i radość zapanowały także w hotelach, które teraz będą dostępne dla wszystkich, ale wszyscy muszą liczyć się z ograniczeniami. Hotele udostępnią tylko 50 procent pokoi. - Wrócą pobyty służbowe, biznesowe. Nareszcie będziemy mogli przyjmować gości indywidualnych – mówi dyrektor zarządzająca CFI Hotels Group Agnieszka Graczyk.
Oprócz teatrów i hoteli działalność mogą wznowić opery, filharmonie, stoki narciarskie, baseny, obiekty sportowe na otwartym powietrzu i kina. Ale jest to otwarcie warunkowe, na dwa tygodnie. - My jako kina studyjne się otworzymy, ale czekamy z niecierpliwością na te kolejne dwa tygodnie – mówi Piotr Zakens z kina Rialto w Poznaniu.
Takie sieci kin jak Cinema City, Helios i Multikino na otwarcie na próbę się nie zdecydowały. - Branża filmowa to system naczyń połączonych. Kino, w przeciwieństwie do innej branży, nie trzyma towaru w magazynie i nie może wznowić sprzedaży dzień po otrzymaniu takiej zgody – zwraca uwagę członek zarządu Multikina Mariusz Spisz.
"Czujemy się poszkodowani"
Decyzja o luzowaniu obostrzeń została ogłoszona w ubiegły piątek. Główni zainteresowani musieli jednak poczekać na rozporządzenie. W Dzienniku Ustaw pojawiło się dopiero w czwartek po południu. - Nie przypominam sobie, żeby rozporządzenie dotyczące ograniczeń czy zakazów zostało opublikowane wcześniej niż na kilka godzin przed godziną zero. Nie jest to oczywiście dobra praktyka – mówi zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan Krzysztof Kajda.
I tak okazuje się, że od 11 marca ma być wznowiona działalność uzdrowiskowa. Dziś otworzą się także sauny, solaria, salony masażu oraz, co wiele osób zaintrygowało, również kasyna. - Zastanawia mnie, dlaczego akurat ta branża, a nie inne, które równie mocno i konsekwentnie zabiegają o to, żeby mogły w końcu funkcjonować – komentuje Krzysztof Kajda.
Na otwarcie nie mogą liczyć siłownie, kluby fitness i restauracje i kawiarnie sprzedające jedzenie na miejscu. Nie otworzą się także aquaparki. - Czujemy się poszkodowani. Jesteśmy gotowi do otwarcia – zapewnia Aneta Tomys-Rawecka, dyrektorka do spraw marketingu Aquaparku Wrocław.
Co otwarte, co zamknięte?
Od 12 do 26 lutego hotele są dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50 proc. dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości). Restauracje hotelowe pozostają zamknięte.
Otwarte są baseny, ale już nie aquaparki – te nadal będą nieczynne. Otwarte są stoki narciarskie i boiska zewnętrzne oraz korty. Oznacza to wznowienie amatorskiego sportu na świeżym powietrzu. Siłownie nadal są zamknięte. Restauracje – tak jak do tej pory – mogą wydawać posiłki na wynos i w dowozie.
Ponadto nowe przepisy umożliwiły uruchomienie kasyn, pod warunkiem że w kasynie będzie mogło znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.
Otwarte są kina, teatry, opery i filharmonie, a podczas wydarzeń kulturalnych, które będą się w nich odbywają, zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących, a wszystkie osoby obowiązuje nakaz noszenia maseczki i zakaz konsumpcji.
Źródło: TVN24