TVN24 Biznes | Z kraju

Hotele, stoki, baseny. Jest decyzja w sprawie obostrzeń

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Premier: w połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne
Premier: w połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępnetvn24
wideo 2/12
tvn24Premier: w połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne

Od 12 lutego rząd zezwoli na otwarcie hoteli w określonym reżimie sanitarnym – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej. Decyzje mają obowiązywać warunkowo przez dwa tygodnie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- W połowie lutego otwarte zostaną hotele do 50 procent dostępnych miejsc – podał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że decyzje będą obowiązywać przez dwa tygodnie od przyszłego piątku, 12 lutego.

- Dopuszczamy wszelką aktywność sportową na terenach otwartych, niestety siłownie, fitness (...) zostają nadal zamknięte – przyznał.

Oglądaj w TVN24 GO: Wojownik z siłowni. "Nikt nie ma prawa zabronić nam legalnie pracować"

Otwarte mają być także stoki narciarskie oraz baseny. Zamknięte pozostaną restauracje.

- Jeżeli chodzi o sport, otwieramy sport na zewnątrz, a więc boiska zewnętrzne, korty będą mogły być otwarte, sport amatorski na świeżym powietrzu, stoki narciarskie i baseny. Decydujemy się na otwarcie basenów, gdyż tam sytuacja związana z zakażeniem koronawirusem jest mniej ryzykowna – mówił minister kultury i sportu Piotr Gliński.

Oglądaj w TVN24 GO: "Zadyszka w branży jest od marca. Teraz jest być albo nie być"

"Strategia – krok po kroku"

- Niestety restauracje, siłownie, fitness i część działalności gospodarczych określonych do tej pory w odpowiednich PKD zostaje nadal zamknięta – powiedział Morawiecki. - Dopuszczamy teraz wszelką aktywność sportową na terenach otwartych – dodał.

Podkreślił, że "strategia krok po kroku to zarazem dobra i nie tak dobra wiadomość". - Lepsza dla tych oczywiście, którzy mogą częściowo przynajmniej swoją działalność gospodarczą prowadzić, gorsza dla tych, którzy nie mogą tego uczynić – powiedział premier.

Podkreślił, że rząd stoi "przed takim właśnie dylematem". - Nie możemy sobie pozwolić na zbyt długie całościowe zamknięcie gospodarki, bo będzie miało to ogromny wpływ na miejsca pracy. Dziś Polska ma jeden z najniższych poziomów bezrobocia. Znowu przyszły najnowsze dane z rynku pracy, one są dobre – wskazywał Morawiecki. - Nie możemy pozwolić sobie na to, by sytuacja się tu pogorszyła, więc jedyna rozsądna strategia – krok po kroku – zaznaczył.

Szef rządu oświadczył, że dziś pełen powrót do całkowitej normalności gospodarczej byłby "zdecydowanie przedwczesny". - Nie możemy sobie na coś takiego pozwolić – dodał.

Zaznaczył, że zakomunikowane w piątek zmiany są "działaniem warunkowym". - Po dwóch tygodniach od wdrożenia nowych zasad mamy punkt sprawdzenia, jak zachowuje się wirus w odniesieniu do podstawowych parametrów, czyli liczba zakażeń, liczba zgonów, zajęte łóżka, zajęte łóżka respiratorowe i tempo szczepień – jako ten dodatkowy towarzyszący parametr, który jest kluczowy dla szybszego zwalczania wirusa – podkreślił premier.

Co będzie otwarte, co pozostanie zamknięte?

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na rządowych stronach od 12 do 26 lutego hotele będą dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50 proc. dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości). Restauracje hotelowe pozostaną zamknięte.

Otwarte będą baseny, ale już nie aquaparki – te nadal będą nieczynne. Otwarte będą stoki narciarskie i boiska zewnętrzne oraz korty. Oznacza to wznowienie amatorskiego sportu na świeżym powietrzu. Siłownie nadal będą zamknięte. Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Otwarte będą kina, teatry, opery i filharmonie, a podczas wydarzeń kulturalnych, które będą się w nich odbywać, zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących, a wszystkie osoby obowiązuje nakaz noszenia maseczki i zakaz konsumpcji.

Obecne restrykcje

Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią koronawirusa – od 1 lutego w galeriach handlowych mogą być otwarte wszystkie sklepy przy zachowaniu wytycznych sanitarnych. W placówkach handlowych nadal obowiązują limity: jedna osoba na 10 m kw. w sklepach do 100 m kw. lub jedna osoba na 15 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Obowiązuje też wymóg noszenia maseczek. Sklepy mają obowiązek udostępnić też klientom rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

W centrach handlowych wciąż nie działają place zabaw i siłownie, a restauracje i kawiarnie mogą wydawać jedzenie tylko na wynos i na dowóz.

Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Mocno ograniczona jest działalność hotelarska.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości