Obostrzenia przedłużone, ale są trzy zmiany

TVN24 | Polska

Autor:
akr//now
Źródło:
TVN24, PAP
Obostrzenia zostają przedłużone do 14 lutegoTVN24
wideo 2/35
TVN24Obostrzenia zostają przedłużone do 14 lutego

Przedłużamy zasady bezpieczeństwa, które mamy w tak zwanym etapie odpowiedzialności. Będzie on obowiązywał do 14 lutego - przekazał na czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał przy tym, że od 1 lutego zmienione zostają trzy ograniczenia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił w czwartek na konferencji informację na temat obostrzeń, które będą obowiązywały w związku z pandemią COVID-19.

Jak przekazał, do 14 lutego przedłużone zostają zasady bezpieczeństwa sanitarnego w tak zwanym etapie odpowiedzialności. - To kolejny okres, po którym będziemy podejmowali decyzję co dalej, obserwując oczywiście cały czas nie tylko sytuację w zakresie dziennych zakażeń, ale również sytuację w zakresie zgonów - dodał. Niedzielski poinformował przy tym, że obowiązujące pozostają wszystkie ograniczenia, z wyjątkiem trzech:

- godziny dla seniorów będą zniesione od 1 lutego;

- od 1 lutego będą otwarte instytucje kultury (muzea i galerie) z zachowaniem reżimu sanitarnego - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych;

- od 1 lutego będą otwarte sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z KONFERENCJI >>>

Ograniczenia dalej obowiązujące do 14 lutego:

1. Zamknięte hotele również na ruch służbowy, hotele dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów, szpitali specjalistycznych, ośrodków COS, wyjątkiem są również hotele pracownicze.

2. Zamknięte stoki narciarskie.

3. Obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny dla osób, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym (od 23 stycznia z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Test jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku).

4. Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.

5. Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego - maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych.

6. Udział w zgromadzeniach - maksymalnie pięć osób (nie obowiązuje na konkursach szkolnych oraz podczas próbnych egzaminów dla ośmioklasistów i w czasie matur).

7. Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.

8. Zamknięte teatry i kina.

9. Zamknięte restauracje, posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

10. Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 procent liczby miejsc siedzących, albo 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 procent miejsc siedzących niezajętych.

11. Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych w całym kraju.

12. Zakaz organizowania wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz imprez okolicznościowych.

13. Zakaz dyskotek, działalności klubów nocnych i innych miejsc udostępnianych do tańca (wyjątek stanowią sportowe kluby taneczne).

14. Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.

15. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie.

16. Sanatoria i działalność uzdrowiskowa jest zawieszona, z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów. Wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:akr//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM

Tagi:
Raporty: