TVN24 | Polska

400 nowych zakażeń koronawirusem, 12 osób zmarło

TVN24 | Polska

Autor:
ads,
kb
//now
Źródło:
tvn24.pl
400 nowych zakażeń koronawirusem, 12 osób zmarło. Dane z 8 września
wideo 2/21
400 nowych zakażeń koronawirusem, 12 osób zmarło. Dane z 8 września

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 400 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 oraz o śmierci 12 osób. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono zakażenie u 71 526 osób, spośród których 2136 zmarło.

We wtorkowym komunikacie resort zdrowia przekazał informację o 400 potwierdzonych, nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To większa liczba niż w poniedziałek, gdy ministerstwo informowało o 302 przypadkach. Najwięcej infekcji z wtorkowego komunikatu - 97 - dotyczy województwa małopolskiego.

Pozostałe dotyczą województw: mazowieckiego (52), śląskiego (52), dolnośląskiego (49), wielkopolskiego (31), pomorskiego (26), zachodniopomorskiego (16), podkarpackiego (16), łódzkiego (12), świętokrzyskiego (11), podlaskiego (9), kujawsko-pomorskiego (8), opolskiego (7), lubelskiego (6), warmińsko-mazurskiego (4), lubuskiego (4).

Ministerstwo przekazało także informację o śmierci 12 zakażonych osób w wieku od 52 do 93 lat. Według resortu większość z tych osób miała choroby współistniejące. (Co wiemy o zmarłych?)

Łącznie w Polsce od początku epidemii potwierdzono infekcję u 71 526 osób, spośród których 2136 zmarło.

Największą dobową liczbę nowych zakażeń potwierdzono w piątek 21 sierpnia, kiedy było ich 903 (wykonano 29,6 tys. testów). Drugi najwyższy wynik od początku pandemii odnotowano w sobotę 22 sierpnia - 900 przypadków (25,7 tys. testów). Dane podane w czwartek 27 sierpnia - 887 nowych infekcji - to trzeci najwyższy dzienny bilans koronawirusa w naszym kraju (wykonano ponad 28,2 tys. testów).

Ponad 3600 przypadków w ciągu tygodnia

W ciągu tygodnia, od środy 2 września do wtorku 8 września, resort zdrowia poinformował łącznie o 3604 przypadkach zakażenia. Było ich:

- we wtorek, dziś - 400, - w poniedziałek - 302, - w niedzielę- 437, - w sobotę - 567, - w piątek - 691, - w czwartek - 612, - w środę - 595.

Ile osób wyzdrowiało? Ile jest na kwarantannie?

Wcześniej we wtorek resort zdrowia opublikował także codzienny "raport o koronawirusie". Wynika z niego, że:

- 2042 "łóżka COVID-19" w szpitalach są zajęte, - 81 respiratorów jest wykorzystywanych, - 76 047 osób jest objętych kwarantanną, - 7 010 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 55 910 osób wyzdrowiało.

Ministerialna strategia walki z koronawirusem na jesień rozpisana

Minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się w poniedziałek z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w celu omówienia strategii walki z COVID-19. Jej założenia przedstawił w ubiegłym tygodniu. Wśród podstawowych zaprezentowanych wówczas zasad były: utworzenie trzech poziomów szpitalnictwa, które będą odpowiedzialne za leczenie pacjentów z COVID-19, rozbudowanie sieci punktów testowania drive thru, włączenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania pacjentów. Rządowe pomysły wzbudziły wiele kontrowersji i pytań, stawianych między innymi przez lekarzy pierwszego kontaktu.

ZOBACZ CAŁĄ STRATEGIĘ WALKI Z PANDEMIĄ COVID-19 NA JESIEŃ 2020 >>>

Według dokumentu opublikowanego w poniedziałek przez MZ, w strategii przewidziano między innymi, że lekarze rodzinni włączą się do zlecania testów pacjentom z infekcją górnych dróg oddechowych (podobnie jak w Estonii). Zlecenie takiego badania będzie odbywało się za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl.

Ministerialna strategia walki z koronawirusem na jesień rozpisana. CZYTAJ >>>

Minister zdrowia i lekarze rodzinni "dopracowali rozwiązania"TVN24

W dokumencie zaznaczono, że na kwarantannę kieruje Państwowy Inspektor Sanitarny w drodze decyzji, która może być wydana ustnie, a następnie doręczona. Kwarantanna nakładana jest - z powodu narażenia na zakażenie koronawirusem - na osobę, która miała styczność ze źródłem infekcji, a u której nie wystąpiły objawy choroby COVID-19. Nie należy kwarantanny mylić z izolacją, na którą kierowane są osoby, u których chorobę stwierdzono na podstawie dodatniego wyniku testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Kwarantanna trwa nie dłużej niż 10 dni i kończy się automatycznie, chyba że inspektor sanitarny postanowi inaczej (np. o jej skróceniu lub rezygnacji z obowiązku jej odbywania). W trakcie odbywania kwarantanny nadzór nad umieszczoną w niej osobą pełni policja i państwowa inspekcja sanitarna. Jak napisano w dokumencie, w ramach nowej strategii nastąpić ma również "elektronizacja obiegu zgłoszeń o osobach zagrożonych zakażeniem do inspekcji sanitarnych".

Jak będzie teraz wyglądać kwarantanna i izolacja? Nowe zasady >>>

Autor:ads, kb //now

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości