Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 231 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci pięciu osób. Łącznie w Polsce potwierdzono zakażenie u blisko 36 tysięcy osób, spośród których ponad półtora tysiąca zmarło. Liczba nowych zakażeń jest mniejsza niż w sobotę, kiedy odnotowano 314 infekcji.
Resort zdrowia przekazał w niedzielę informacje o 231 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej z nich dotyczy województwa śląskiego, gdzie odnotowano 87 infekcji.
Pozostałe dotyczą województw: wielkopolskiego (35), podkarpackiego (27), małopolskiego (17), mazowieckiego (17), łódzkiego (16), lubelskiego (14), opolskiego (5), świętokrzyskiego (5), kujawsko-pomorskiego (2), pomorskiego (2), podlaskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1) i zachodniopomorskiego (1).
Liczba nowych zakażeń jest mniejsza niż w sobotę, kiedy odnotowano 314 infekcji i w piątek, gdy poinformowano o 259 zakażeniach.
Pięć osób zmarło
W niedzielę resort przekazał też informację o śmierci pięciu pacjentów w wieku od 64 do 80 lat, którzy byli zakażeni koronawirusem. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, wszystkie osoby miały choroby współistniejące.
Łącznie w Polsce potwierdzono do piątku zakażenie u 35 950 osób, spośród których 1 517 zmarło.
Ile osób objętych jest kwarantanną? Ile wyzdrowiało?
Wcześniej w niedzielę Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane w codziennym "raporcie o koronawirusie". Według niego:
- 1765 "łóżek COVID-19" jest zajętych, - 77 pacjentów jest podłączonych do respiratorów, - 83 813 osób jest objętych kwarantanną, - 13 508 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 23 746 osób wyzdrowiało.
MZ: minister Szumowski nie rekomenduje kolejnych gmin do głosowania korespondencyjnego
- Przeanalizowaliśmy cały kraj, każdy powiat pod kątem nowych, aktywnych przypadków, gminy pod kątem zapadalności na koronawirusa i z analizy wszystkich danych wynika, że nie ma w tej chwili żadnej gminy, w której nastąpiłby nagły znaczący przyrost przypadków lub pogorszenie się sytuacji epidemicznej – podkreślił rzecznik MZ.
Przed pierwszą turą wyborów, która odbywała się 28 czerwca, Państwowa Komisja Wyborcza na wniosek ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wydała uchwałę zarządzającą głosowanie wyłącznie korespondencyjne w dwóch gminach w kraju – Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie).
W tych gminach, jak przekazał Andrusiewicz, w drugiej turze głosowanie również odbędzie się tylko drogą korespondencyjną.
WHO: nastąpił najwyższy wzrost liczby zakażeń od początku epidemii
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w sobotę, że w ciągu ostatnich 24 godzin nastąpił najwyższy od początku epidemii wzrost liczby zakażeń koronawirusem - 212 326 nowych przypadków. Najwięcej nowych infekcji zdiagnozowano w USA, Brazylii i Indiach.
Według agencji Reutera liczba przypadków zakażenia na całym świecie przekroczyła w piątek 11 milionów. W ciągu siedmiu miesięcy na COVID-19 zmarło ponad pół miliona ludzi.
Czwarty etap luzowania obostrzeń
W Polsce czwarty etap łagodzenia ograniczeń obowiązujących w związku z trwającym w naszym kraju stanem epidemii trwa już ponad miesiąc. Od 30 maja w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.
Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.
Źródło: TVN24, PAP