Blisko 33 tysiące nowych zakażeń koronawirusem. 653 osoby zmarły

Źródło:
TVN24
Prawie 33 tysiące nowych zakażeń koronawirusem. 653 osoby zmarły
Prawie 33 tysiące nowych zakażeń koronawirusem. 653 osoby zmarłyTVN24
wideo 2/29
Blisko 33 tysiące nowych zakażeń koronawirusem. 653 osoby zmarłyTVN24

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 32 874 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Resort przekazał też informację o śmierci 653 osób, u których stwierdzono SARS-CoV-2. W szpitalach przebywa najwięcej pacjentów covidowych od początku epidemii. Do tej pory w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 2 321 717 osób, z których 53 045 zmarło.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Najwięcej z 32 874 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, o których poinformowano w środę, odnotowano w województwie śląskim - 6092 infekcje. To najwyższa liczba zakażeń potwierdzonych w ciągu doby w tym województwie od początku epidemii. Pozostałe infekcje ze środowego komunikatu pochodzą z województw: mazowieckiego (4813), wielkopolskiego (3695), dolnośląskiego (2826), małopolskiego (2766), łódzkiego (1832), kujawsko-pomorskiego (1659), pomorskiego (1433), zachodniopomorskiego (1330), podkarpackiego (1286), lubelskiego (987), warmińsko-mazurskiego (908), świętokrzyskiego (812), lubuskiego (733), podlaskiego (672) i opolskiego (641).

389 zakażeń, o których poinformowano w środę, to "dane bez wskazania adresu", które mają zostać uzupełnione przez sanepid.

W ubiegłą środę (24 marca) resort zdrowia informował o 29 978 nowych zakażeniach. Najwyższym dobowym wynikiem od początku epidemii były dane przekazane 26 marca, kiedy to poinformowano o 35 143 przypadkach. Dzień wcześniej ministerstwo poinformowało o 34 151 wykrytych zakażeniach, co jest jak do tej pory drugim najwyższym wynikiem od początku epidemii. Trzeci najwyższy (32 874) odnotowano dziś.

Resort zdrowia poinformował w środę także o śmierci 151 zakażonych osób z powodu COVID-19. Natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 502 osoby. W sumie zmarły więc 653 osoby, co jest drugim najwyższym dobowym raportem od początku epidemii. Tylko 25 listopada 2020 roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wyższej liczbie zgonów - było ich wtedy 674.

Od początku epidemii w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono już u 2 321 717 osób, z których 53 045 zmarło.

Ile osób wyzdrowiało? Ile respiratorów jest zajętych?

Z raportu z danymi epidemicznymi wynika, że:

- 40 851 łóżek jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (+595 w stosunku do dnia poprzedniego),  - z tego 31 311 łóżek jest zajętych przez pacjentów z COVID-19 (+240),  - 3961 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (+72),  - z tego 3093 respiratory są wykorzystywane (+39),  - 449 126 osób jest objętych kwarantanną (-5612),  - 1 861 925 osób wyzdrowiało (+13 726).

Najwięcej pacjentów covidowych w szpitalach od początku epidemii

Liczba pacjentów covidowych w szpitalach (tzw. zajętych łóżek) wynosi 31 311 i jest najwyższa od początku epidemii w Polsce.

Liczba pacjentów w szpitalach rośnie nieprzerwanie od 19 lutego. 20 marca (23 293 hospitalizowanych) przekroczyła maksimum, jakie było podczas drugiej fali epidemii (17 listopada 2020 roku było 23 033 pacjentów w szpitalach). Od tego dnia codziennie prawdziwy jest komunikat, że mamy w szpitalach najwięcej pacjentów covidowych od początku epidemii. Tak samo jest również dziś.

Również liczba łóżek szpitalnych wydzielonych na potrzeby pacjentów z COVID-19 wynosi 40 851 i jest najwyższa od początku epidemii w Polsce. Ta liczba rośnie nieprzerwanie od 5 marca.

30 marca (40 256 łóżek w szpitalach wydzielonych dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2) liczba łóżek covidowych przekroczyła maksimum, jakie było podczas drugiej fali epidemii (1 grudnia 2020 roku było 39 732 łóżek w szpitalach przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19)

Odsetek zajętych łóżek covidowych wynosi około 76,7 procent i nieco spadł w porównaniu z wtorkiem, gdy był najwyższy od początku epidemii. W czasie drugiej fali osiągnął maksymalnie nieco ponad 70 procent, co stało się 3 listopada 2020 roku.

Liczba pacjentów leczonych pod respiratorami również najwyższa od początku epidemii

Liczba pacjentów leczonych przy pomocy respiratorów (tzw. zajęte respiratory) wynosi 3093 i jest najwyższa od początku epidemii w Polsce. Liczba pacjentów pod respiratorami rośnie od 28 lutego w zasadzie nieprzerwanie (był dzień, gdy spadła o jeden, i dzień, gdy spadła o trzy).

17 marca (2193 pacjentów pod respiratorami) przekroczyła maksimum, jakie było podczas drugiej fali epidemii (23 listopada 2020 roku - 2149).

Liczba respiratorów wydzielonych na potrzeby pacjentów z COVID-19 wynosi 3961 i jest najwyższa od początku epidemii w Polsce.

Liczba łóżek respiratorowych w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 rośnie nieprzerwanie od 3 marca. 21 marca (3211 respiratorów wydzielonych dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2) liczba respiratorów dla pacjentów covidowych przekroczyła maksimum, jakie było podczas drugiej fali epidemii (8 grudnia 2020 roku było 3187 respiratorów w szpitalach przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19).

Ponad 102 tysiące testów

Resort poinformował, że w ciągu doby wykonano ponad 102,8 tysiąca testów na koronawirusa.

Zmiany w harmonogramie szczepień

We wtorek rząd przedstawił zmiany w programie i harmonogramie szczepień. Premier Mateusz Morawiecki mówił, że do końca drugiego kwartału tego roku wykonanych ma być łącznie 20 milionów szczepień. - Do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić w Polsce – zapowiedział. Do wtorku w naszym kraju wykonano ponad sześć milionów szczepień.

W grupie ważnych zmian jest między innymi likwidacja drugiej i trzeciej grupy i rozpoczęcie szczepień populacyjnych. Od 12 kwietnia zapisać się na szczepienie będzie mógł rocznik 1962, a w kolejnych dwóch tygodniach kolejne roczniki, do 1973.

Rejestracja roczników 1962-1973 na szczepienieKPRM

Szczepić się będzie można także w punktach drive-thru, aptekach i zakładach pracy.

Nowe punkty i miejsca szczepieńKPRM

Obostrzenia w całej Polsce

Obecne obostrzenia w Polsce, obowiązujące w okresie 27 marca - 9 kwietnia, to:

- zamknięte centra i galerie handlowe (za wyjątkiem między innymi sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni),

- zamknięte sklepy meblowe i budowlane powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych,

- limity w placówkach handlowych, na targach czy poczcie: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych oraz 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych

- limity w obiektach kultu religijnego: 1 osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra oraz obowiązku zakrywania ust i nosa,

- zamknięte salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie,

- zamknięte przedszkola i żłobki (opieka wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych, czyli między innymi żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej),

- działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego, zamknięte między innymi korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe.

Nadal obowiązują restrykcje epidemiczne ogłoszone 17 marca, takie jak:

- nauczanie zdalne w klasach I-III szkół podstawowych,

- zamknięte hotele,

- zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna,

- zamknięte baseny, sauny, solaria, obiekty sportowe.

Autorka/Autor:mjz,ral\mtom

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24