"Wprowadzamy rewolucyjną możliwość". Rząd ogłosił zmiany w programie szczepień

Źródło:
TVN24
Dworczyk: wprowadzamy rewolucyjną możliwość w sprawie szczepień
Dworczyk: wprowadzamy rewolucyjną możliwość w sprawie szczepieńTVN24
wideo 2/27
Dworczyk: wprowadzamy rewolucyjną możliwość w sprawie szczepieńTVN24

Podjęliśmy decyzję co do poszerzenia zakresu i miejsc, w których przeprowadzane będą szczepienia – ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji przedstawiciele rządu przedstawili nowe daty i zmiany w harmonogramie szczepień przeciw COVID-19. W grupie ważnych zmian jest między innymi likwidacja drugiej i trzeciej grupy i rozpoczęcie szczepień populacyjnych. Od 12 kwietnia zapisać się na szczepienie będzie mógł rocznik 1962, a w kolejnych dwóch tygodniach kolejne roczniki, do 1973. Szczepić się będzie można także w punktach drive-thru, aptekach i zakładach pracy.

We wtorek w szpitalu tymczasowym na stołecznym Stadionie Narodowym premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz szefem KPRM i rządowym pełnomocnikiem ds. szczepień Michałem Dworczykiem, przedstawili zmiany w harmonogramie szczepień.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Program szczepień to nie tylko rządowy program. To egzamin z odpowiedzialności, ze sprawności działania struktur państwa, z naszych zdolności mobilizacyjnych i organizacyjnych – mówił premier. - Tu każdy dzień się liczy. Nie ma dnia, w którym zwłoka kosztowałaby nas zdrowie i życie – dodał.

Na konferencji zwrócił uwagę, że rządowi zależy na sprawności przeprowadzania programu szczepień. - Aby tak się stało, podjęliśmy decyzję co do poszerzenia zakresu i miejsc, w których przeprowadzane będą szczepienia. Postawiłem cel przed panami ministrami, żeby miesięcznie można było wykonywać szczepienia w liczbie co najmniej 10 milionów – tłumaczył Morawiecki.

>> Zobacz relację z konferencji

Szef rządu przekazał, że do końca drugiego kwartału tego roku "wykonamy łącznie 20 milionów szczepień". - Do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić w Polsce - powiedział.

Premier Morawiecki: do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić w Polsce
Premier Morawiecki: do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić w PolsceTVN24

W kwietniu minimum 5 milionów szczepionek trafi do Polski

Minister Michał Dworczyk na konferencji przypomniał, że zakończył się pierwszy kwartał szczepień. - O ile największym problemem w czasie pierwszego kwartału była dostępność szczepionki, teraz największym wyzwaniem będzie wydajność. Wprawdzie cały czas nie mamy od dostawców precyzyjnych informacji co do całego kwartału, ale mamy dane dotyczące kwietnia – powiedział.

Przekazał, że w kwietniu do naszego kraju dotrze ponad pięć milionów szczepionek. Dodał, że według deklaracji może to być nawet siedem milionów.

Dworczyk: największym wyzwaniem w drugim kwartale będzie wydajność
Dworczyk: największym wyzwaniem w drugim kwartale będzie wydajnośćTVN24

Nowe punkty szczepień

Dworczyk poinformował, że w drugim kwartale powstanie więcej punktów szczepień przeciw koronawirusowi.

To między innymi punkty drive-thru, zakłady pracy i apteki. W pierwszym kwartale szczepiono w przychodniach POZ, szpitalach tymczasowych i szpitalach węzłowych. Te placówki nadal będą przeprowadzały szczepienia.

- W każdym powiecie, w którym jest szpital, bo jest część powiatów, gdzie nie ma szpitala, będzie jeden szpital tradycyjny, który będzie realizował szczepienia. Również w każdym powiecie będzie istniał jeden punkt prowadzony przez samorząd – tłumaczył Dworczyk.

Mówiąc o szczepieniach w zakładach pracy, minister wyjaśnił, że chętnych w takim wypadku musi być co najmniej 500 w jednym zakładzie pracy. - Jeżeli będzie pracodawca zorganizuje sobie zespół szczepienny i właściwe zabezpieczenie, otrzyma szczepionki i będzie mógł zabezpieczyć swoją firmę przed COVID-19 – tłumaczył.

KPRM

Większa grupa osób szczepiących

Nowością jest także to, że nie tylko lekarze i pielęgniarki będą wykonywać szczepienia. - Wprowadzamy, mogą tak powiedzieć niektórzy, rewolucyjną możliwość. Do tej pory mogły szczepić wyłącznie podmioty prowadzące działalność leczniczą, w drugim kwartale uruchomimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych, dla pojedynczych pielęgniarek – opisał Dworczyk.

Według tych zmian, w drugim kwartale kwalifikować do szczepień będą mogli także stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni a także studenci ostatniego roku studiów medycznych.

W drugim kwartale tego roku do grupy osób szczepiących dołączą diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych. Obecnie szczepionkę przeciw COVID-19 podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni i felczerzy.

Dworczyk: wprowadzamy rewolucyjną możliwość w sprawie szczepień
Dworczyk: wprowadzamy rewolucyjną możliwość w sprawie szczepieńTVN24

Kwestionariusz wstępnego wywiadu podstawą kwalifikacji do szczepienia

Michał Dworczyk poinformował, że zmianie ulegnie także sam proces kwalifikacji do szczepień.

- Kwalifikacja będzie wykonywana na podstawie kwestionariusza i wstępnego wywiadu, który pacjent sam wypełnia, podpisuje. Jeśli wszystkie odpowiedzi są pozytywne, zostaje z automatu zakwalifikowany do szczepienia – przekazał.

Dworczyk: kwalifikacja do szczepienia będzie się odbywała na podstawie kwestionariusza, który pacjent wypełnia sam
Dworczyk: kwalifikacja do szczepienia będzie się odbywała na podstawie kwestionariusza, który pacjent wypełnia samTVN24

W kwietniu rejestracja roczników 1962-1973

Dworczyk poinformował także o "nowelizacji" programu szczepień pod kątem terminów rejestracji nowych roczników. W ramach tego zlikwidowane zostaną istniejące dotychczas priorytetowe etapy grup szczepień. Według zmian od 12 kwietnia, przez kolejne dwa tygodnie, zarejestrować się na szczepienie będą mogły roczniki od 1962 do 1973. Codziennie odbywać się będzie rejestracja kolejnych roczników.

Rejestracja roczników 1962-1973 na szczepienieKPRM

Minister wyjaśnił, że taka decyzja "to efekt podsumowania pierwszego kwartału i wyciągnięcia wniosków". - System, żeby działał, był wydajny, bezpieczny dla pacjenta i przyjazny dla punktów, które prowadzą szczepienia, musi być jak najprostszy. Zdecydowaliśmy się znowelizować Narodowy Program Szczepień, zrezygnować z etapów drugiego i trzeciego i w celu przyspieszenia wprowadzić od razu szczepienia populacyjne – wyjaśnił.

Dworczyk: od 12 kwietnia rozpoczynamy zapisy od rocznika 1962, każdego kolejnego dnia będziemy uruchamiali kolejne roczniki
Dworczyk: od 12 kwietnia rozpoczynamy zapisy od rocznika 1962, każdego kolejnego dnia będziemy uruchamiali kolejne rocznikiTVN24

Dworczyk: myślę, że w maju będzie dostępna rejestracja dla wszystkich

- Jeżeli chodzi o szczepienia populacyjne, to proszę zwrócić uwagę, dajemy bardzo krótki czas dedykowany jednemu rocznikowi. To jest jeden dzień. Bardzo szybko uruchamiamy kolejne grupy - mówił dalej Dworczyk, pytany o rejestrację kolejnych grup wiekowych. Minister dodał, że harmonogram kolejnych rejestracji będzie elastycznie dostosowywany do sytuacji.

Dworczyk poinformował, że uwolnienie zapisów dla wszystkich osób chcących się zaszczepić "na pewno w pewnym momencie nastąpi". - Najpierw chcemy, żeby sprawiedliwie, zgodnie z datą urodzenia, większość Polaków mogła skorzystać z możliwości zapisania się, a potem, myślę, że nastąpi to w maju, uwolnimy już szczepienia dla wszystkich - przekazał.

Odpowiadając na powtarzające się pytanie o możliwość wyboru szczepionki Dworczyk odpowiedział, że "przynajmniej na tym etapie" rząd nie przewiduje możliwości wyboru konkretnej szczepionki. Aktualnie osoby powyżej 70. roku życia szczepione są w Polsce szczepionkami mRNA (firmy Pfizer/BioNTech i Moderny). Młodsze osoby dorosłe przyjmują także preparat koncernu AstraZeneca.

Niedzielski: Sytuacja pozostaje trudna. Szczepienia są światełkiem

Obecny na konferencji szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że sytuacja epidemiczna "pozostaje cały czas bardzo trudna".

- Te liczby nowych zachorowań cały czas wzrastają. Nie widzimy jeszcze żadnych symptomów hamowania tendencji przyrostu liczby nowych zachorowań. Niestety ta sytuacja ma też bardzo realny wpływ na sytuację w całym sektorze medycznym – zauważył. - W tej chwili wszystkie ręce medyków, innych zawodów medycznych, personelu, który pracuje w szpitalu, kierowane są do walki z pandemią - opisywał.

Niedzielski powiedział, że zapoznał się z badaniami, które "pokazują, że w Izraelu, kiedy udział szczepień w społeczeństwie osiągnął mniej więcej 25 procent, ta fala zachorowań, która była obserwowana zaczęła hamować". W Izraelu, światowym liderze w szczepieniach i państwie, gdzie żyje 9,3 miliona mieszkańców, pierwszą dawką zaszczepiono dotąd około 5,2 miliona Izraelczyków.

>> W Izraelu nie ma już "czerwonych miast"

- Bardzo bym chciał, żeby ta naturalna bariera związana ze szczepieniem, z tym, że mamy już dużo osób będących ozdrowieńcami, zaczęła działać. Po to, żebyśmy wychodząc ze świąt (Wielkanocy – red.), widzieli to wyraźne światełko nadziei, bo szczepienia są właśnie tym światełkiem, dają nam tę nadzieję na to, że w najbliższych miesiącach perspektywa przywracania normalności będzie do nas powoli wracała – powiedział minister zdrowia.

Niedzielski: sytuacja epidemiczna pozostaje cały czas bardzo trudna
Niedzielski: sytuacja epidemiczna pozostaje cały czas bardzo trudnaTVN24

Szczepienia przeciw COVID-19 w naszym kraju rozpoczęto 27 grudnia. Do tej pory w Polsce wykonano 6 000 402 szczepienia, z czego pierwszą dawką - 3 997 988, a drugą - 2 002 414.

Na rynek unijny dopuszczono dotąd szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson. Trzy pierwsze podaje się w dwóch dawkach, a szczepionkę Johnson&Johnson – w jednej. W Polsce na razie szczepienia wykonywane są trzema szczepionkami dwudawkowymi.

Autorka/Autor:akw/dap

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium