Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 377 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2 oraz o śmierci 15 osób. W ciągu doby wykonano ponad 12,6 tysiąca testów. Łącznie w Polsce zakażenie potwierdzono u 74 529 osób, spośród których 2203 zmarły.
Resort zdrowia przekazał w poniedziałek, że najwięcej - 61 - potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem ostatniej doby odnotowano w województwie mazowieckim.
Pozostałe przypadki dotyczą województw: małopolskiego (52), pomorskiego (46), śląskiego (45), podkarpackiego (41), opolskiego (26), łódzkiego (24), kujawsko-pomorskiego (24), wielkopolskiego (23), dolnośląskiego (9), podlaskiego (8), lubuskiego (5), świętokrzyskiego (4), lubelskiego (4), zachodniopomorskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2).
Ministerstwo przekazało także informację o śmierci 15 zakażonych osób w wieku od 63 do 100 lat. Według resortu wszystkie z tych osób miały choroby współistniejące. (Co wiemy o zmarłych?)
"Jednocześnie informujemy, że wczorajszy zgon osoby z Łańcuta (71-letniej kobiety zamieszkałej w Tarnowie) trafia do statystyk województwa małopolskiego" - podano.
Łącznie w Polsce od początku epidemii potwierdzono infekcję u 74 529 osób, spośród których 2203 zmarły.
W ciągu doby wykonano ponad 12,6 tysiąca testów.
Największą dobową liczbę nowych zakażeń potwierdzono w piątek 21 sierpnia, kiedy było ich 903 (wykonano 29,6 tys. testów). Drugi najwyższy wynik od początku pandemii odnotowano w sobotę 22 sierpnia - 900 przypadków (25,7 tys. testów). Dane podane w czwartek 27 sierpnia - 887 nowych infekcji - to trzeci najwyższy dzienny bilans koronawirusa w naszym kraju (wykonano ponad 28,2 tys. testów).
Prawie 3,5 tysiąca przypadków w ciągu tygodnia
W ciągu tygodnia, od wtorku 8 września do poniedziałku 14 września, resort zdrowia poinformował łącznie o 3403 przypadkach zakażenia. Było ich:
- w poniedziałek, dziś - 377, - w niedzielę - 502 - w sobotę - 603, - w piątek - 594, - w czwartek - 506, - w środę - 421, - we wtorek - 400.
Ile osób wyzdrowiało? Ile jest na kwarantannie?
Wcześniej w poniedziałek resort zdrowia opublikował także codzienny "raport o koronawirusie". Wynika z niego, że:
- 1972 "łóżka COVID-19" w szpitalach są zajęte, - 87 respiratorów jest wykorzystywanych, - 92 057 osób jest objętych kwarantanną, - 6 972 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, - 61 097 osób wyzdrowiało.
Nowa lista czerwonych i żółtych powiatów
Resort zdrowia ogłosił 10 września nową listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria czerwonych i żółtych stref. Obowiązują tam dodatkowe obostrzenia. W strefie czerwonej - bardziej restrykcyjne, w żółtej - nie tak ostre. Ministerstwo podało, że liczba powiatów, określanych jako "czerwone" i "żółte", spadła z 10 do 3.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził, że w strefie czerwonej - po raz pierwszy od wprowadzenia takiego zarządzenia - nie znalazł się żaden z powiatów. W strefie żółtej będą trzy powiaty z dwóch województw. Na liście powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami znalazło się pięć powiatów z trzech województw.
Minister zdrowia o strategii na jesień
Minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się tydzień temu z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w celu omówienia strategii walki z COVID-19. Jej założenia przedstawił w ubiegłym tygodniu. Podstawowe zaprezentowane wówczas zasady dotyczyły utworzenia trzech poziomów szpitalnictwa, które będą odpowiedzialne za leczenie pacjentów z COVID-19, rozbudowania sieci punktów testowania drive thru oraz włączenia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania pacjentów.
Rządowe pomysły wzbudziły wiele kontrowersji i pytań, stawianych między innymi przez lekarzy pierwszego kontaktu. Po konsultacjach minister Niedzielski zdecydował, że lekarz rodzinny będzie mógł zlecić test na obecność SARS-CoV-2 również w ramach teleporady, a nie tylko podczas wizyty pacjenta w placówce medycznej.
Czytaj więcej: Nowe przepisy dotyczące czasu trwania kwarantanny i izolacji
Źródło: TVN24