TVN24 | Polska

Ministerstwo Zdrowia: liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami spadła. Lista

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kab
Źródło:
TVN24
"Mamy same dobre wiadomości". Wiceminister zdrowia o strefach "żółtych" i "czerwonych"TVN24
wideo 2/22
kraska

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał nową listę powiatów objętych żółtą strefą. Po raz pierwszy w strefie czerwonej nie znalazł się żaden z powiatów. Obostrzenia mają zacząć obowiązywać od piątku.

Resort zdrowia ogłosił w czwartek nową listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria czerwonych i żółtych stref. Obowiązują tam dodatkowe obostrzenia. W strefie czerwonej - bardziej restrykcyjne, w żółtej - nie tak ostre. Liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami spadła z 10 do 3.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska piątkową konferencję rozpoczął słowami: - Mamy same dobre wiadomości. I poinformował, że w strefie czerwonej nie znalazł się żaden z powiatów.

Natomiast w strefie żółtej znalazły się powiaty: - limanowski (Małopolskie) - tatrzański (Małopolskie) - gostyński (Wielkopolskie)

Na liście powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami znalazły się: - kluczborski (Opolskie) - nowotarski (Małopolskie) - aleksandrowski (Kujawsko-Pomorskie) - głubczycki (Opolskie) - myślenicki (Małopolskie)

Obostrzenia będą obowiązywać od soboty 12 września.

Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tysięcy mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tysięcy - do żółtej.

Obostrzenia w czerwonych strefach

W "czerwonych" powiatach wprowadzono obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się w grupie do 50 osób. W restauracjach i innych lokalach gastronomicznych wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa oraz limit maksymalnie 1 osoby na 4 metry kwadratowe. Kościoły i miejsca kultu religijnego w czerwonych strefach mogą być zapełnione najwyżej w połowie dostępnych miejsc.

Restrykcje dotyczą również miejsc związanych z rozrywką i kulturą. W kinach w "czerwonych" powiatach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka mają pozostać nieczynne. Nie wolno również organizować targów i konferencji. Siłownie, kluby i centra fitness mają przestrzegać zasady: 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

Obostrzenia w żółtych strefach

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się w grupie do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, obowiązuje również limit - 1 osoba na 4 metry kwadratowe.

W kinach w tak zwanych żółtych strefach obowiązuje również limit 25 procent zajętych miejsc. Dopuszczalna jest organizacja targów i kongresów, ale z zachowaniem limitu 1 osoby na 4 metry kwadratowe. Z kolei w parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 metrów kwadratowych, a limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25-procentowej obsadzie widowni.

Autor:akw/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: