Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 299 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci kolejnych 5 osób. Łącznie w Polsce potwierdzono zakażenie u 38 190 osób, spośród których 1576 zmarło. Liczba nowych infekcji jest niższa niż w niedzielę, kiedy to odnotowano 370 zakażeń.
Resort zdrowia przekazał w poniedziałek informację o 299 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.
Liczba nowych infekcji jest niższa niż w niedzielę, kiedy to odnotowano 370 zakażeń. W sobotę informowano o 305 nowych przypadkach.
Najwięcej nowych zakażeń w województwie mazowieckim
Najwięcej infekcji, o których Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek, dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie odnotowano 72 nowe przypadki. Pozostałe zakażenia dotyczą województw: śląskiego (65), podkarpackiego (62), małopolskiego (38), wielkopolskiego (20), łódzkiego (18), lubelskiego (osiem), lubuskiego (pięć), świętokrzyskiego (trzy), warmińsko-mazurskiego (dwa), zachodniopomorskiego (dwa), pomorskiego (dwa), dolnośląskiego (jeden) i opolskiego (jeden).
W poniedziałek resort przekazał też informację o śmierci pięciu osób zakażonych koronawirusem, w wieku od 62 do 77 lat. Wszystkie według komunikatu Ministerstwa Zdrowia miały choroby współistniejące. Co wiemy o osobach zmarłych? >>>
Łącznie w Polsce potwierdzono zakażenie u 38 190 osób, spośród których 1576 zmarło.
Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje >>>
Ile osób wyzdrowiało? Ile jest objętych kwarantanną?
Wcześniej w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane w codziennym "raporcie o koronawirusie". Wynika z niego, że:
- 85 610 osób jest objętych kwarantanną, - 9 138 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 1 640 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 69 respiratorów jest wykorzystywanych, - 27 515 osób wyzdrowiało.
Koniec codziennych spotkań z dziennikarzami. Szumowski: chorych jest coraz mniej, a dane są coraz lepsze
Na przedpołudniowej konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia minister Łukasz Szumowski poinformował o zakończeniu codziennych briefingów w resorcie dotyczących sytuacji pandemicznej w Polsce. Podziękował mediom za intensywną współpracę przez ostatnie miesiące, podczas których - jak mówił - odbyło się ponad 100 briefingów. Jego zdaniem "to informowanie opinii publicznej pozwoliło nam przejść epidemię bez strachu o to, co się dzieje, bez strachu o to, że ludzie nie wiedzą, jak mają reagować".
- Udało się przeprowadzić wszystkie te procesy w czasie epidemii, które były niezwykle ważne, żeby ochronić Polaków przed nadmiernym rozprzestrzenieniem się tego wirusa. To się udało w dużej mierze też dzięki państwu - mówił dziennikarzom.
Szumowski zwrócił uwagę na poniedziałkowy raport, który wskazał 299 nowych zakażeń. - To nie jest 500-600, to nie są tysiące nowych zakażeń, jak to ma miejsce w innych krajach - zauważył. - Wiemy, że będą ogniska, wiemy, że te ogniska musimy szybko wyłapywać, robić badania, przesiewy i ta liczba będzie pewnie wahała się między 200-300 chorych, raz więcej, a raz mniej - mówił szef resortu zdrowia.
Jak jednak zaznaczył, "tych chorych jest coraz mniej, a dane są coraz lepsze".
"Osoby w sanatoriach są bezpieczne"
Szumowski poinformował także, że z ponad 20 tysięcy przebadanych osób, które wybierają się do sanatoriów, liczba wyników dodatnich wyniosła 0,1 procent, czyli 34 osoby. To jego zdaniem pokazuje, że "w ogromnym badaniu przesiewowym, populacyjnym osób, które jadą do sanatoriów, mamy znikomą ilość tego wirusa".
- To cieszy, bo oznacza, że te osoby w sanatoriach są bezpieczne, a po drugie, to pokazuje, ile tego wirusa jest wśród Polaków - w porównaniu z doniesieniami z zagranicy jest go naprawdę mało ocenił minister.
Apel do krwiodawców
W okresie wakacyjnym w naszym kraju maleją stany magazynowe krwi i jej składników. Ze względu na pandemię COVID-19 jest ona szczególnie potrzebna. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do honorowych dawców krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o oddanie krwi w jednym z centrów krwiodawstwa w Polsce (niezależnie od miejsca zamieszkania).
Obecnie wszystkie grupy krwi są potrzebne.
Czwarty etap luzowania obostrzeń
W Polsce czwarty etap łagodzenia ograniczeń obowiązujących w związku z trwającym w naszym kraju stanem epidemii trwa od 30 maja. W przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.
Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness.
Źródło: tvn24.pl