Po godzinie 15 minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nowe obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Konferencję ministra relacjonowaliśmy w tvn24.pl.
Kończymy relację i dziękujemy za uwagę.
Konfrencja ministra zdrowia zakończyła się.
Zakazujemy używania w sferach publicznych na twarzy szalików, kominów, bandam, chust i przyłbic. Dopuszczone są wszystkie rodzaje maseczek, ale rekomendowane są te, o których powiedziała pani profesor – uściślił rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.
Jakie maseczki są rekomendowane? Paradowska-Stankiewicz: Maseczki chirurgiczne i powyżej. Ale te, które są w tej chwili dostępne, tak zwane jednorazowe, też można używać. Natomiast jeżeli będziemy mieli możliwość, żeby zamienić je na chirurgiczne, to będzie dobry ruch.
Pozyskiwanie szczepionek spoza Unii Europejskiej? Szef MZ: Na tę chwilę nie ma żadnych dodatkowych informacji.
Co z obostrzeniami w innych województwach? Niedzielski: Podejmując dzisiejszą decyzję kierowaliśmy się tym, że województwo warmińsko-mazurskie mocno odstaje od średniej. Będziemy obserwowali, czy inne województwa oscylują wokół średniej.
Jaki rodzaj testu będzie wymagany przy przekraczaniu południowej granicy Polski? Niedzielski: Każdy test – antygenowy i PCR - jest ważny.
Niedzielski o dostawach szczepionki AstraZeneca: Redukacja, o której dowiedzieliśmy się w ostatnich dniach, dotyczy dostaw w II kwartale. Jeżeli chodzi o harmonogram szczepień, to oczywiście, że on musi uwzględniać te realne terminy dostaw.
Co z Wielkanocą? Niedzielski: Nie rozważamy konkretnego rozwiązania w tej chwili, ale nasze nastawienie jest takie, że jeżeli będzie przestrzeń, to będziemy podejmowali decyzje luzujące.
Co z maturami próbnymi w tym województwie? Niedzielski: Prawdopodobnie zostaną przesunięte. Decyzję podejmie minister Czarnek.
Do kiedy obostrzenia w województwie warmińsko-mazurskim? Niedzielski: Używamy tradycyjnego dwutygodniowego okresu. Ale mamy umowę z ministrem edukcji Przemysławem Czarnkiem, że jeżeli te wskaźniki będą wolniej rosły, to tutaj będziemy mogli nawet za tydzień podjąć decyzję o powrocie dzieci do szkół.
Dziennikarze zadają pytania ministrowi zdrowia.
Paradowska-Stankiewicz: Nadal tą niezmienną i najlepszą metodą redukcji ryzyka zakażenia pozostaje maseczka, dystans, mycie rąk, korzystanie z aplikacji i właściwa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy.
Paradowska-Stankiewicz: Przyłbice nie są dobrą ochroną, nie są wskazaną ochroną przed wirusem. Można powiedzieć, że stanowią barierę mechaniczną, która w pewnym stopniu zabezpiecza nasze śluzówki oczu.
Krajowa konsultant w zakresie epidemiologii: maseczki, które szczelnie przylegają do twarzy są w stanie ograniczyć transmisję, czyli przefiltrować ponad 90 procent patogenów, które znajdują się w najbliższym otoczeniu.
- Jednym niezmiennym elementem, który decyduje o tym, w jaki sposób możemy się ustrzec zakażenia, jest stosowanie ochrony osobistej, czyli maseczek. Poza tymi środkami jest to z pewnością dystansowanie społeczne - mówiła Paradowska-Stankiewicz.
Wyjaśniała, iż emisja drogą powietrzną oznacza, że "wirus może być transmitowany na większe odległości".
Profesor przypomniała, że koronawirus rozprzestrzenia się drogą "kropelkową i powietrzną".
Paradowska-Stankiewicz: Biologia wirusa podlega zmianom. Cechą wirusów jest to, że mutują. Obecnie nasza wiedza, oparta na obserwacji, potwierdza, że wirus SARS-CoV-2 jest wirusem, który jest bardziej zaraźliwy od grypy, a mniej zaraźliwy od wirusa odry.
Głos na konferenci zabrała także profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w zakresie epidemiologii.
Minister zdrowia: Cały czas jesteśmy w trudnej sytuacji. Nie zeszliśmy do poziomu niewielkiej liczby zakażeń, tylko startujemy z trzecią falą z poziomu w tej chwili już 12 tysięcy przypadków. To powinno nas motywować, dopingować do stosowania zasady DDMAW.
Szef MZ: Nadal podstawowym elementem, który pozwala nam się skutecznie zabezpieczyć jest przede wszystkim maseczka i stosowanie reguły DDM. Chcemy tę regułę rozszerzyć do reguły DDMAW - "A" to aplikacja, a "W" to wietrzenie pomieszczeń.
Niedzielski: przyłbice mogą być stosowane dodatkowo do maseczki.
Niedzielski o regulacjach ws. maseczek: chcemy zrezygnować z możliwości zastępowania maseczek przyłbicami czy chustami.
Niedzielski: Zdecydowaliśmy się wprowadzic obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową granicę Polski. Warunkien zwolnienia z kwarantanny jest przedstawienie negatywnego testu z ostatnich 48 godzin.
Niedzielski: Obecne restrykcje utrzymane w całym kraju, oprócz województwa warmińsko - mazurskiego. Chcemy, żeby w województwie warmińsko-mazurskim nauka w klasach I-III wróciła do trybu zdalnego, żeby galerie, muzea, kina, hotele, korty, baseny i inne miejsca użyteczności publicznej zostały zamknięte.
Niedzielski: do tej pory nasze kroki luzujące obostzrenia były bardzo odważne, a teraz musimy się o pół kroku cofnąć, a tak naprawdę o 1/16 kroku cofnąć.
Niedzielski: do tej pory wykonywaliśmy odważne kroki, jeśli chodzi o odmrażanie.
Minister zdrowia: Wszystkie te informacje niestety nie pokazują nam dobrej perspektywy, przed nami czas rozwoju pandemii, rozwoju trzeciej fali. Przyglądamy się, jakie są perspektywy, prognozy. Wskazanie od analityków mówi o tym, że szczyt trzeciej fali (...) ma być na średnim poziomie 10-12 tysięcy.
Niedzielski o Warmii i Mazurach: Te zjawiska powoli odciskają swoje piętno na szkołach. Mamy największy wskaźnik absencji.
Niedzielski: tam, gdzie intensywnie rozwija się pandemia, jest obecny intensywnie wirus w mutacji brytyjskiej.
Widać, że wirus jest obecny w bardzo dużym natężeniu - dodał szef MZ, mówiąc o sytuacji w tym regionie.
Niedzielski o trafialności wykonywanych testów w województwie warmińsko-mazurskim: jest wysoka.
Niedzielski: w tym województwie mamy ponad dwukrotne przekroczenie średniej dla całego kraju.
Zadaniem ministra "najbardziej niepokojąca sytuacja" dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego.
Niedzielski: warto sytuację analizować na poziomie regionów.
Niedzielski: widzimy systematycznej udziały mutacji brytyjskiej w liczbie próbek.
Minister zdrowia: trzeba liczyć się z tym, że nowe mutacje będą się pojawiały.
Niedzielski: Przekroczyliśmy poziom 60 tysięcy badań. Liczba badań pokazuje zwiększone zainteresowanie pacjentów, większy stopień identyfikowania u siebie niepokojących objawów.
Niedzielski przekazał, że liczba zleceń w POZ na wykonywanie testów wzrasta.
Niedzielski: w ostatnim tygodniu obserwujemy przyrost obłożenia łózek w infrastrukturze covidowej.
Szef MZ: Jak popatrzymy na to, co dzieje się w ostatnich tygodniach, to widać, że dynamika rośnie. Średnia dzienna liczona dla ostatniego tygodnia praktycznie osiągnęła poziom 8 tysięcy przypadków, a jeszcze tydzień temu było niecałe 6 tysięcy.
Niedzielski: dzisiejsze wyniki, czyli te ponad 12 tysięcy nowych zakażeń, wskazują, że trzecia fala się rozpędza.
Rozpoczyna się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
Konferencja szefa resortu zdrowia, która była zapowiedziana na godzinę 15, odrobinę się opóźnia.
O możliwych powodach wzrostów liczby zakażeń mówił w środę na antenie TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw walki z COVID-19.
Przekazał, że brytyjska, bardziej zakaźna mutacja koronawirusa może być jednym z powodów. Zauważył jednak, że "sam ten wariant nie może być jedynym powodem".
CZYTAJ WIĘCEJ >>>
Doktor Paweł Zmora z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu przeprowadził eksperyment, który pozwolił gołym okiem porównać skuteczność przyłbic, kominów i maseczek.
Dzienny raport Ministerstwa Zdrowia o sytuacji epidemicznej:
Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział w środę, że "zmierzamy w kierunku średniej tygodniowej powyżej 10-12 tysięcy nowych zakażeń, a to oznacza, że w poszczególnych dniach może być nawet więcej nowych przypadków z uwagi na fakt, że w weekend te wartości są z reguły niższe".
Jak mówił, najważniejszym czynnikiem rzutującym na skalę dobowych wskaźników będzie nasze podejście do obowiązujących zasad sanitarnych.
Konferencja ministra zdrowia ma rozpocząć się o godzinie 15. Adam Niedzielski ma przedstawić na niej nowe zasady dotyczące obostrzeń epidemicznych.
Jak wyglądają najnowsze dane epidemiczne? Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 12 146 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 372 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie od początku epidemii w Polsce potwierdzono 1 661 109 infekcji koronawirusem. Zmarło 42 808 zakażonych osób. Najwięcej z 12 146 nowych przypadków, o których poinformowano w środę, dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie wykryto 1961 infekcji.
We wtorek rano odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które dotyczyło sytuacji epidemicznej i ewentualnego poszerzenia obostrzeń.
W środowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 146 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 372 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie od początku epidemii w Polsce potwierdzono 1 661 109 infekcji koronawirusem. Zmarło 42 808 zakażonych osób.
W środę rano minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem radia TOK FM. Odnosząc się do porannego raportu epidemicznego powiedział, że "niestety nie wygląda dobrze sytuacja w tej chwili". - Poranne dane, które dotyczą dzisiejszego dnia pokazują, że przekroczyliśmy barierę 10 tysięcy i to nie tak nieśmiało, tylko ten dokładny wynik to jest 12 146 nowych zachorowań – zauważył.
Dopytywany był, od kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia nowych obostrzeń choćby na Warmii i Mazurach lub zróżnicowania obostrzeń ze względu na regiony kraju. - Od soboty, tutaj nie ma co czekać, być może nawet wcześniej, ale będziemy podejmowali tę decyzję dosłownie w ciągu najbliższych dwóch godzin. Bo zarys mamy, ale ostatecznie chcemy też uwzględnić wyniki (liczby nowych zakażeń – red.) dzisiejsze – powiedział Niedzielski. Potwierdził, że te "najbardziej radykalne obostrzenia" mają dotyczyć na razie jednego województwa.
- Generalnie idziemy w tym kierunku, który ja już wcześniej sygnalizowałem, czyli ograniczenia w ruchu na południowej granicy Polski ze względu na sytuację epidemiczną w Czechach i Słowacji – przekazał szef MZ. - Będziemy chcieli też dokonać formalnie tej zmiany, związanej z niedopuszczeniem przyłbic i chust jako zamiennika maseczki – dodał. Jak mówił, "oczywiście przyłbice można stosować dodatkowo, oprócz maseczki".
Autorka/Autor:ads, akr\mtom
Źródło zdjęcia głównego: TVN24