Niedzielski o nowych zakażeniach: Przekroczyliśmy barierę 10 tysięcy. I to nie tak nieśmiało

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP, Reuters, TOK FM
Niedzielski o nowych zakażeniach: niestety nie wygląda dobrze sytuacja w tej chwiliTOK FM
wideo 2/35
TOK FMNiedzielski o nowych zakażeniach: niestety nie wygląda dobrze sytuacja w tej chwili

Poranne dane pokazują, że mamy dziś 12 146 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - przekazał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia przedstawi dziś nowe zasady dotyczące obostrzeń.

Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego w środę, około godziny 15, przedstawione zostaną nowe zasady dotyczące obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W środę rano minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem radia TOK FM. Powiedział, że według porannych danych odnotowano dziś 12 146 nowych zachorowań. - Niestety nie wygląda dobrze sytuacja w tej chwili. Poranne dane, które dotyczą dzisiejszego dnia pokazują, że przekroczyliśmy barierę 10 tysięcy i to nie tak nieśmiało tylko ten dokładny wynik to jest 12 146 nowych zachorowań - powiedział.

Niedzielski dodał, że dzisiejsze dane należy odnosić przede wszystkim do wyniku, który był tydzień temu. - A tydzień temu to było 8,7 tysiąca, czyli mamy bardzo dynamiczny wzrost i z dnia na dzień, i właśnie w stosunku do poprzedniego tygodnia, bo to jest prawie 3,5 tysiąca przypadków więcej niż tydzień temu - wskazywał.

Niedzielski: nowe obostrzenia - od soboty, a może nawet wcześniej

Niedzielski zwracał też uwagę na obecność brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce. Wskazywał szczególnie na województwo warmińsko-mazurskie.

Dopytywany był, od kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia nowych obostrzeń choćby na Warmii i Mazurach lub zróżnicowania obostrzeń ze względu na regiony kraju. - Od soboty, tutaj nie ma co czekać, być może nawet wcześniej, ale będziemy podejmowali tę decyzję dosłownie w ciągu najbliższych dwóch godzin, bo zarys mamy, ale ostatecznie chcemy też uwzględnić wyniki (liczby nowych zakażeń - red.) dzisiejsze - powiedział Niedzielski.

Niedzielski: Mutacje mają ogromne znaczenie. Są bardziej zakaźneTVN24

Potwierdził, że te "najbardziej radykalne obostrzenia" mają dotyczyć na razie jednego województwa.

- Cały czas jednak reprezentujemy takie podejście, że trzeba brać na siebie pewne ryzyko, mamy już jakąś cześć populacji, która już przechorowała koronawirusa, akcja szczepień idzie nam naprawdę dobrze na tle Europy, więc mamy coraz więcej elementów, które przemawiają za tym, że decyzje dotyczące luzowania obostrzeń powinny być coraz bardziej odważne i one były odważne - mówił Niedzielski.

Dodał, że teraz, gdy sytuacja epidemiczne się odwraca, to oczywiście trzeba podejmować inne decyzje.

Niedzielski zapowiada ograniczenia w ruchu na południowej granicy Polski

- Generalnie idziemy w tym kierunku, który ja już wcześniej sygnalizowałem, czyli ograniczenia w ruchu na południowej granicy Polski ze względu na sytuację epidemiczną w Czechach i Słowacji - powiedział.

- Będziemy chcieli też dokonać formalnie tej zmiany, związanej z niedopuszczeniem przyłbic i chust jako zamiennika maseczki - wskazał. Jak mówił, "oczywiście przyłbice można stosować dodatkowo, oprócz maseczki".

Niedzielski: od początku kwietnia do końca roku znosimy limity przyjęć do lekarzy specjalistów

Niedzielski był też pytany o to, czy podtrzymuje chęć zniesienia limitów przyjęć do lekarzy specjalistów od kwietnia do końca roku. - Tak, absolutnie, jak najbardziej, tutaj nie ma innej drogi - powiedział szef resortu zdrowia.

Odniósł się też do pytania, jak zniesienie limitów przyjęć będzie wyglądało w praktyce i czy nie jest to tylko "papierowa zmiana". - Na pewno nie jest to papierowa zmiana, ponieważ do tej pory co roku mieliśmy tak zwane nadwykonania w realizacji świadczeń, które staraliśmy się przynajmniej w dużej części finansować. Teraz bariera w ogóle znika, więc te nadwykonania czyli przekraczanie limitów zapisanych w kontraktach z NFZ-em będą dopuszczone i będą jak najbardziej na bieżąco finansowane - zapewnił.

Sprecyzował, że zniesienie limitów planowane jest od 1 kwietnia.

Rzecznik rządu: regionalne obostrzenia są bardzo poważnie brane pod uwagę

Z kolei w Polsat News rzecznik rządu Piotr Mueller pytany, czy należy spodziewać się "przykręcenia śruby", jeśli chodzi o restrykcje odparł, że bez wątpienia sytuacja epidemiczna jest trudniejsza niż dwa tygodnie temu. - W związku z tym takiego kierunku możemy się spodziewać - stwierdził.

Mówił także, że regionalne obostrzenia są bardzo poważnie brane pod uwagę. - Dzisiaj o godzinie 10 jest posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i ostatnie dyskusje w tym zakresie - mówił.

Mueller zwrócił uwagę, że widać istotne różnice pomiędzy niektórymi regionami Polski co do liczby zakażeń. 

Obostrzenia do 26 lutego

Od 12 lutego zostały na dwa tygodnie (do 26 lutego) zniesione niektóre z obostrzeń wprowadzanych w wyniku pandemii COVID-19. Hotele są otwarte dla wszystkich w reżimie sanitarnym, jednak dostępnych jest 50 procent pokoi, a posiłki są serwowane tylko do pokoi.

Otwarte są kina, teatry, opery i filharmonie, a podczas wydarzeń kulturalnych, które się w nich odbywają zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących. Otwarte są także stoki, baseny (oprócz aquaparków), boiska zewnętrzne, korty. Zamknięte pozostają jednak siłownie, a restauracje wciąż mogą wydawać posiłki jedynie na wynos i w dowozie. 

Autor:pp/kg

Źródło: PAP, Reuters, TOK FM

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: