"Po raz pierwszy coś takiego robimy w Polsce". Dworczyk o tym, ile łóżek ma stanąć na Stadionie Narodowym 

Źródło:
TVN24, PAP
Dworczyk mówił o szpitalu, który powstaje na Stadionie Narodowym w Warszawie
Dworczyk mówił o szpitalu, który powstaje na Stadionie Narodowym w WarszawieTVN24
wideo 2/3
Dworczyk mówił o szpitalu, który powstaje na Stadionie Narodowym w WarszawieTVN24

To nie jest szpital na teraz. Chociaż służba zdrowia boryka się z bardzo dużymi problemami, to system funkcjonuje - mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, tłumacząc, jak będzie wyglądała organizacja tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym, przeznaczonego dla chorych na COVID-19. Wskazywał także, kiedy placówka może zacząć działać. - Myślimy raczej o dniach, a nie tygodniach - powiedział.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie od piątku trwa budowa szpitala tymczasowego dla osób zakażonych koronawirusem.

Miejsca dla pacjentów mają się znaleźć w salach konferencyjnych stadionu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Chcemy przygotować w pierwszym etapie pół tysiąca łóżek"

Więcej o szczegółach funkcjonowania Stadionu Narodowego w nowych warunkach mówił podczas popołudniowej konferencji w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

- Po raz pierwszy coś takiego robimy w Polsce, dla nas wszystkich to jest wielkie wyzwanie. I tak, jak nazwa - to jest Stadion Narodowy, to myślę, że kwestia zdrowia, kwestia bezpieczeństwa, to też jest nasza ogólnonarodowa sprawa. I dlatego tez apelujemy tutaj o włączenie się w te działania wszystkich, którzy mogą pomóc - zaznaczył szef KPRM.

- Chcemy przygotować w pierwszym etapie pół tysiąca łóżek, z czego 50 będzie przeznaczonych dla intensywnej terapii, pozostałe będą dla osób chorych, z objawami, którzy nie będą wymagali tlenoterapii, nie będą wymagali użycia respiratorów. Chcemy, żeby była możliwość rozwinięcia liczby łóżek do tysiąca sztuk - wskazywał.

"Musimy myśleć także o czarnych scenariuszach"

Jak tłumaczył szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, "to nie jest szpital na teraz". - Chociaż służba zdrowia boryka się z bardzo dużymi problemami, to system funkcjonuje. Ale musimy myśleć także o czarnych scenariuszach - powiedział.

- Chcemy, żeby osiągnął gotowość jak najszybciej. Myślimy raczej o dniach, a nie tygodniach, ale mamy nadzieję, że te miejsca nie będą musiały być wykorzystywane - dodał Dworczyk.

Dworczyk mówił o szpitalu, który powstaje na Stadionie Narodowym w Warszawie
Dworczyk mówił o szpitalu, który powstaje na Stadionie Narodowym w WarszawieTVN24

Dworczyk: prace na stadionie prowadzi zarządzająca nim spółka

Szef KPRM wskazywał, że w przedsięwzięcie to zaangażowanych jest wiele instytucji. - Prezes Rady Ministrów wydał decyzję administracyjną, na podstawie której spółka zarządzająca Stadionem Narodowym prowadzi wszystkie prace, przygotowuje całą infrastrukturę do tego, żeby mogły powstać miejsca szpitalne. Zgodnie z tą decyzją Kancelaria Prezesa Rady Ministrów będzie refinansowała te wszystkie działania - wyjaśnił Dworczyk.

Dodał, że pracę personelu w szpitalu tymczasowym koordynować mają menadżerowie z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. - I to będzie finansowane z kolei przez Ministerstwo Zdrowia, przez Narodowy Fundusz Zdrowia - zaznaczył szef kancelarii premiera. MON oraz resort spraw wewnętrznych mają natomiast - według niego - służyć szpitalowi "szerokim wsparciem". - Z jednej strony żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagający w logistyce, z drugiej - ratownicy medyczni ze straży pożarnej, z policji, z WOT. To będzie duże wyzwanie dla nas wszystkich - powiedział Dworczyk. Szef KPRM poinformował przy tym, iż PGE Narodowy został wskazany jako miejsce na szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 jeszcze wiosną tego roku.

Stadion Narodowy w WarszawieShutterstock

"Pierwszy pilotażowy szpital"

- W najbliższych dniach otwieramy tymczasowy szpital, który będzie zabezpieczeniem dla mieszkańców Warszawy, dla mieszkańców Mazowsza - powiedział obecny również na konferencji minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. - Chcę państwu powiedzieć, że w tym tygodniu kolejnych kilkanaście tysięcy miejsc funkcjonujących w szpitalach zostanie decyzjami wojewodów przekazanych na użytek walki z COVID-em - dodał. 

- Ale musimy myśleć również o czarnych scenariuszach. O tym, że nie uda nam się powstrzymać na tyle dynamiki rozwoju pandemii w naszym kraju, że będą niezbędne szpitale tymczasowe - uznał. 

Jak mówił szef MSWiA, "pierwszy pilotażowy szpital" zostanie otwarty w Warszawie na Stadionie Narodowym. - Jesteśmy gotowi w najbliższym czasie otworzyć sieć takich szpitali w Polsce - dodał. Zaznaczył przy tym, że "w każdym wypadku, każdorazowo, jeżeli dojdzie do otworzenia tymczasowego szpitala, będzie to filia pod nadzorem renomowanego dużego szpitala, mającego duże doświadczenie w walce z covidem".

- Tak jest w wypadku Stadionu Narodowego - zauważył. 

Kamiński wskazywał, że Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie "będzie nadzorował prace szpitala tymczasowego". Natomiast Artur Zaczyński, obecnie wicedyrektor do spraw medycznych warszawskiego szpitala MSWiA - jak mówił minister - będzie bezpośrednio nadzorował prace tego szpitala. 

Kamiński: jesteśmy gotowi w najbliższym czasie otworzyć sieć takich szpitali w Polsce
Kamiński: jesteśmy gotowi w najbliższym czasie otworzyć sieć takich szpitali w PolsceTVN24

Kamiński: w Warszawie planujemy dwa szpitale tymczasowe

Podczas konferencji prasowej na stadionie, gdzie ma powstać tymczasowy szpital dla chorych na COVID-19 dziennikarze pytali między innymi, czy już zapadła decyzja o powstaniu drugiego tymczasowego szpitala na Mazowszu.

Szef MSWiA odparł, że "będzie drugi szpital tymczasowy w Warszawie". Pracami nad jego przygotowaniem - dodał - kieruje były minister zdrowia, a obecnie wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

- Wojewoda Konstanty Radziwiłł (...) przystąpi również do budowy kolejnego szpitala tymczasowego w Warszawie. To jest ważne z uwagi i na to, że pandemia w Warszawie niestety przyjmuje duże rozmiary, ale również na centralne położenie Warszawy; że w sytuacjach szczególnych będzie można do Warszawy przewozić, transportować pacjentów wymagających takiej pomocy, z centralnej Polski na pewno - podkreślił Kamiński.

Jak zaznaczył, jeśli będzie taka konieczność, to w całej Polsce powstanie sieć szpitali tymczasowych. - Każdy wojewoda przygotowuje się do tworzenia takiego szpitala w swoim województwie - zapowiedział minister.

Zaczyński: w szpitalach polowych pacjenci będą mieli pełną diagnostykę 

Odpowiedzialny za powstanie i działanie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym będzie Artur Zaczyński, lekarz neurochirurg i zastępca dyrektora do spraw medycznych warszawskiego szpitala MSWiA.  

Podczas poniedziałkowej konferencji wskazywał, że "zadanie, które stanęło przez centralnym szpitalem klinicznym na wiosnę tego roku wydawało się zadaniem bardzo trudnym". - Daliśmy radę. Potrafiliśmy zbudować całkowicie inny rodzaj szpitala w ciągu kilku dni. Przepoczwarzyć się w szpital jednoimienny, w szpital zajmujący się tylko pacjentami z koronawirusem, ośluzować ten szpital, wykonać olbrzymią pracę, jeżeli chodzi o protokoły leczenia, o wszystkie procedury poruszania się, o procedury szkolenia personelu zarówno w ubieraniu, rozbieraniu, jak i leczeniu pacjentów z koronawirusem - mówił. 

- Te nasze doświadczenia zostały sfinalizowane wszystkimi procedurami, które zostały wydane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych Taryfikacji, ogłoszone tak naprawdę dla całej Polski i z których czerpano wiedzę w innych szpitalach - kontynuował. 

- Te wszystkie doświadczenia, które ma centralny szpital kliniczny przelejemy w tej chwili na zaprojektowany już szpital tymczasowy - powiedział Zaczyński. 

Wyjaśniał, że powstający szpital będzie przeznaczony dla pacjentów, "którzy potrzebują opieki szpitalnej, ale nie potrzebują tak profesjonalnej opieki, jak to jest w szpitalach, które dysponują blokami operacyjnymi". - Tu pacjenci będą przebywali pod opieką, będą mieli pełnią diagnostykę zarówno tomografii komputerowej, rentgena, ultrasonografię, wykonane badania laboratoryjne - zapewniał.   

Zaznaczył przy tym, że "wszyscy pacjenci będą triażowani w poszczególnych miejscach w kraju i konsultowani poprzez zespół koordynacyjny i przesyłani w zależności od nasilenia pandemii najpierw do szpitali, a w przypadku przekroczenia wydolności systemu ochrony zdrowia przesyłani, redystrybuowani ze szpitali, celem zwalniania miejsc". 

Zaczyński zaapelował także, żeby zachować dystans społeczny, nosić maseczki i dezynfekować ręce. 

Artur Zaczyński o szpitalu, który powstaje na Stadionie Narodowym
Artur Zaczyński o szpitalu, który powstaje na Stadionie NarodowymTVN24

Autorka/Autor:mjz, akr //now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Skandal z zakażoną krwią w Wielkiej Brytanii nie był wypadkiem, ale winą lekarzy i kolejnych rządów - wskazują wyniki publicznego dochodzenia zaprezentowane w poniedziałek na Wyspach. W wyniku zakażeń trzy tysiące osób zmarło, a tysiące innych zachorowało na zapalenie wątroby albo zaraziło się wirusem HIV.

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Źródło:
Reuters, BBC

Agenci CBA zatrzymali wieloletnią burmistrzynię Sokółki (woj. podlaskie), a także piętnaście innych osób - wynika z informacji tvn24.pl. Śledztwo dotyczy podejrzeń o korupcję przy inwestycjach samorządowych.

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Źródło:
tvn24.pl

Alert RCB. W poniedziałek służby wysyłają kolejne SMS-owe ostrzeżenia przed gwałtowną pogodą. Eksperci ostrzegają przed burzami, ulewami i silnym wiatrem, które spodziewane są w Polsce. Lokalnie mogą wystąpić podtopienia.

Kolejne alerty RCB. Tu pogoda stanowi poważne zagrożenie

Kolejne alerty RCB. Tu pogoda stanowi poważne zagrożenie

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Nie żyje czteroletnia dziewczynka, a 40-letnia kobieta trafiła do szpitala po tym, jak znaleziono je leżące na podłodze w jednym z mieszkań w miejscowości Zagórzany (woj. małopolskie). Służby weszły do mieszkania siłowo.

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

W Srebrowie (woj. podlaskie) trzy psy pogryzły sześcioletnią dziewczynkę na placu zabaw. Dziecko zostało przewiezione do szpitala, natomiast psy trafiły na obserwację do lecznicy. Okazało się, że zwierzęta nie mają zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Psy nie należały do rodziny dziewczynki.

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Źródło:
tvn24.pl

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji kilkaset razy. Padał też silny deszcz, który doprowadził do wielu podtopień i zalań. Po opadach w samochodzie uwięziona została kobieta. Skalę zjawiska widać na nagraniach i zdjęciach, które otrzymaliśmy także na Kontakt 24.

Gniezno zasypane gradem. Kobieta uwięziona w zalanym samochodzie

Gniezno zasypane gradem. Kobieta uwięziona w zalanym samochodzie

Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl

- Krzysztof Jurgiel stoi za tym, że utraciliśmy władzę w województwie podlaskim - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do decyzji o zawieszeniu europosła Jurgiela w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił, w ostatnim momencie okazało się, że PiS nie ma większości w sejmiku. - To była zemsta za to, że pan Jurgiel nie znalazł się na liście kandydatów do Parlamentu Europejskiego - dodał.

Krzysztof Jurgiel zawieszony. Jarosław Kaczyński wskazuje powód i mówi o "zemście"

Krzysztof Jurgiel zawieszony. Jarosław Kaczyński wskazuje powód i mówi o "zemście"

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W poniedziałek 20.05 w Polsce pojawiają się wyładowania atmosferyczne - nad krajem uformowały się trzy fronty atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Lokalnie burze są silne. Najtrudniejsza sytuacja na Pomorzu

Gdzie jest burza? Lokalnie burze są silne. Najtrudniejsza sytuacja na Pomorzu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego wystąpił o wydanie nakazów aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i ministra obrony Joawa Galanta za domniemane zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

Prokurator MTK wystąpił z wnioskiem o nakaz aresztowania premiera Izraela za domniemane zbrodnie wojenne

Prokurator MTK wystąpił z wnioskiem o nakaz aresztowania premiera Izraela za domniemane zbrodnie wojenne

Źródło:
Reuters. PAP

Daniel Obajtek ma być przesłuchany na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej. Jak powiedział jej szef Michał Szczerba, były prezes Orlenu nie odebrał wezwania na przesłuchanie, w związku z czym próbę jego doręczenia podejmie teraz policja.

Szczerba: Obajtek nie odebrał wezwania przed komisję śledczą. Próbę doręczenia podejmie policja

Szczerba: Obajtek nie odebrał wezwania przed komisję śledczą. Próbę doręczenia podejmie policja

Źródło:
PAP

Dwaj 10-latkowie znaleźli w ośrodku w miejscowości Gaj-Grzmięca (woj. kujawsko-pomorskie) sporą sumę pieniędzy. Te leżały pod łóżkiem, a chłopcy tam zajrzeli, bo - w ramach zabawy - szukali "potwora". Za swoją postawę dostali już dyplomy. Policja szuka właściciela gotówki. 

Szukali pod łóżkiem "potwora", znaleźli sporo pieniędzy 

Szukali pod łóżkiem "potwora", znaleźli sporo pieniędzy 

Źródło:
tvn24.pl

Ratownicy dotarli do miejsca katastrofy śmigłowca przewożącego prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego i szefa dyplomacji Hosejna Amira Abdollahijana. Wszyscy pasażerowie zginęli. W mediach pojawiły się nagrania pokazujące miejsce katastrofy z powietrza, a także relacje sprzed doszczętnie spalonego wraku.

Nagrania z miejsca katastrofy irańskiego śmigłowca

Nagrania z miejsca katastrofy irańskiego śmigłowca

Źródło:
tvn24.pl

IMGW ostrzega przed groźną pogodą. W mocy są ostrzeżenia nawet trzeciego, najwyższego stopnia. W części regionów kraju burzom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu o sumie do 80 litrów na metr kwadratowy. Gwałtowne zjawiska mają towarzyszyć nam do północy.

IMGW rozszerza zasięg czerwonych ostrzeżeń. Uwaga na ulewny deszcz

IMGW rozszerza zasięg czerwonych ostrzeżeń. Uwaga na ulewny deszcz

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolejny raz w ostatnich dniach niedźwiedź pojawił się w południowej Polsce między budynkami - tym razem drapieżnika zauważono w mieście Zagórz na Podkarpaciu. Na zwierzę natknęła się jedna z mieszkanek podczas porannego spaceru z psem. Gdy zauważyła niedźwiedzia, wzięła pupila na ręce i zeszła niedźwiedziowi z drogi. - Możliwe, że zwierzę się przestraszyło - komentuje w rozmowie z tvn24.pl Marek Pasiniewicz z Fundacji Bieszczadziki. Służby ostrzegają mieszkańców i radzą, co zrobić, gdy spotkamy drapieżnika.

Niedźwiedź biegł po ulicy, kobieta z psem zeszła mu z drogi. Nagranie

Niedźwiedź biegł po ulicy, kobieta z psem zeszła mu z drogi. Nagranie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generują posty z informacją, jakoby niemiecka polityk AfD została skazana za udostępnienie statystyk dotyczących napaści na tle seksualnym popełnianych przez afgańskich imigrantów. Przekaz ten rozpowszechnia między innymi poseł Konfederacji. Ale to nieprawda. Wyrok niemieckiego sądu dotyczył czego innego.

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Źródło:
Konkret24

Zagęszczony sok jabłkowy z Ukrainy został zatrzymany na granicy i zakazano wprowadzenia go do obrotu na terenie Polski - taką decyzję podjął Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie. Jako powód wskazano "zawyżone parametry".

Sok jabłkowy z Ukrainy zatrzymany na granicy. "Zawyżone parametry"

Sok jabłkowy z Ukrainy zatrzymany na granicy. "Zawyżone parametry"

Źródło:
tvn24.pl

Za kilka dni, wraz z innymi premierami europejskimi, przedstawię projekt budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą - poinformował premier Donald Tusk.

Premier: za kilka dni przedstawimy projekt budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą

Premier: za kilka dni przedstawimy projekt budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą

Źródło:
TVN24, PAP

Przywódczyni 130-tysięcznej Gagauzji, Jewgienija Gucul, to nowa wybranka Kremla. Jej głównym zadaniem jest destabilizacja Mołdawii - twierdzi analityk Andrei Curararu z mołdawskiego think tanku Watchdog.md. Stanowisko baszkanki, czyli przewodniczącej autonomicznej Gagauzji, objęła w lipcu zeszłego roku. Wcześniej nie była powszechnie znana. Od początku tego roku już czterokrotnie odwiedziła Moskwę.

Nowa wybranka Kremla. "Jest mistrzynią obietnic bez pokrycia"

Nowa wybranka Kremla. "Jest mistrzynią obietnic bez pokrycia"

Źródło:
PAP

Izrael nie ma nic wspólnego ze śmiercią prezydenta Iranu i szefa irańskiej dyplomacji - oświadczył w rozmowie z Reutersem anonimowy przedstawiciel władz Izraela. Ebrahim Raisi i Hosejn Amir Abdollahijan zginęli wraz z siedmioma innymi osobami na pokładzie maszyny, wracając w niedzielę z Azerbejdżanu.

Prezydent i szef dyplomacji zginęli. Komentarz z Izraela

Prezydent i szef dyplomacji zginęli. Komentarz z Izraela

Źródło:
PAP, Reuters

Co najmniej 386 osób, które były przetrzymywane od 10 lat w obozach islamistycznych terrorystów w lesie Sambisa, zostało uwolnionych przez nigeryjską armię. To głównie kobiet i dzieci. Akcja żołnierzy trwała 10 dni i przeprowadzono ją w niesprzyjających górzystych warunkach.

Przez dekadę więzili ich terroryści. Nigeryjska armia odbiła kilkaset osób

Przez dekadę więzili ich terroryści. Nigeryjska armia odbiła kilkaset osób

Źródło:
PAP

Poważnie wyglądające zdarzenie drogowe w Zgierzu (woj. łódzkie). Prowadząca samochód osobowy nie ustąpiła pierwszeństwa motocykliście. Kierujący jednośladem uderzył w bok samochodu i przeleciał nad kierownicą motocykla, upadając na jezdnię. Sprawczyni została ukarana wysokim mandatem.

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek w szpitalu w Głogowie (Dolnośląskie) zmarł niespełna półroczny chłopiec przyjęty pod koniec lutego z ciężkimi obrażeniami głowy i klatki piersiowej. Rodzice usłyszeli zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad niemowlęciem i jego dwuletnim bratem i trafili do aresztu.

Niemowlę zmarło w szpitalu. Rodzice w areszcie

Niemowlę zmarło w szpitalu. Rodzice w areszcie

Źródło:
tvn24.pl

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku odkryli nielegalne składowisko zużytych opon na jednej z posesji na terenie powiatu malborskiego. Kilka tysięcy opon było składowanych bez wymaganych zezwoleń i odpowiedniego zabezpieczenia.

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Donald Tusk, prezes Rady Ministrów, będzie w poniedziałek wieczorem gościem "Faktów po Faktach" w TVN24.

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Premier Donald Tusk będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24

Źródło:
TVN24

Nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach europejskich? W poniedziałek ruszył "Latarnik Wyborczy", który może ułatwić podjęcie decyzji. Narzędzie to pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami poszczególnych partii.

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Źródło:
latarnikwyborczy.pl, PAP

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP