Z sal powinny zostać usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Ale personel na terenie przedszkola nie musi zakrywać twarzy i ust. Znamy wytyczne dla przedszkoli, które postanowią być otwarte od 6 maja.
- Od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Każdorazowo decyzje będą podejmowały organy założycielskie - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Decyzja ta ma być podejmowana po uwzględnieniu wytycznych - Głównego Inspektora Sanitarnego i "podmiotów nadzorujących".
Żłobki podlegają Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a przedszkola - Ministerstwu Edukacji Narodowej. W środę po godz. 12 ministerstwo pracy jako pierwsze poinformowało o wytycznych związanych z otwarciem placówek. Kilka godzin później wytyczne dla przedszkoli podało MEN.
Najpierw ci, którzy muszą pracować
Ministerstwo Edukacji Narodowej zaapelowało do samorządów (bo to one prowadzą większość przedszkoli, więc będą podejmowały decyzje, czy je otworzyć), aby z placówek w pierwszej kolejności mogły skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają, jak pogodzić pracy z opieką w domu.
"Warto, aby pierwszeństwo uzyskały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19" - zaleca MEN.
"Zgodnie z wytycznymi GIS prosimy rodziców, by nie przyprowadzali dzieci z objawami chorobowymi. Do placówki nie można posłać także dziecka, którego domownik odbywa kwarantannę" - informuje resort edukacji.
Sale bez pluszowych zabawek, personel bez masek
Resort rekomenduje, by jedna grupa przedszkolna przebywała w wyznaczonych i stałych salach. W miarę możliwości w mniejszych grupach. Jak licznych? Tego nie określono. Dzieci w danej grupie powinny być jednak w "zbliżonym wieku". Z sal powinny zostać usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki.
Podczas wykonywania swoich czynności na terenie placówki personel nie musi zakrywać ust i nosa.
"Z uwagi na bezpieczeństwo kadry sugerujemy, by do opieki nad dziećmi nie byli angażowani nauczyciele i pracownicy przedszkola powyżej 60. roku życia" - czytamy w komunikacie MEN.
Równocześnie każda placówka musi być wyposażona w podstawowe środki higieny, w tym płyn do dezynfekcji umieszczony w widocznym miejscu przy wejściu do budynku. Zalecane jest również wyznaczenie pomieszczenia potrzebnego do izolacji osób z podejrzeniem koronawirusa, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Komu zgłosić chęć skorzystania z przedszkola?
Rodzice, którzy chcą skorzystać z możliwości zapewnienia opieki przez przedszkole, powinni o tym fakcie powiadomić dyrektora placówki. Jak? Ministerstwo informuje: "Szczegółowe rozwiązania dotyczące trybu zgłaszania chęci uzyskania opieki nad dzieckiem określi dyrektor danej placówki wspólnie z organem prowadzącym".
"W razie potrzeby" to organ prowadzący ma zaopatrzyć pracowników przedszkoli w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem.
Plac zabaw - tak, źródełko z wodą - nie
Dyrektorzy placówek mają wywiesić plakaty informacyjne na temat koronawirusa i wyłączyć źródełka oraz fontanny wody pitnej. Jeśli znajdują się tam inne dystrybutory wody, dzieci powinny z nich korzystać pod nadzorem nauczyciela.
Dzieci, pod nadzorem nauczycieli, mogą korzystać z istniejących na terenie placówki boisk i placów zabaw. Ale jeśli dyrektor nie może zapewnić codziennej dezynfekcji sprzętu, który tam się znajduje, musi go oznaczyć taśmą i odpowiednio zabezpieczyć przed używaniem.
Co z obiadami?
"Jeżeli organizujesz stołówkę, to obok warunków wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadź zasady szczególnej ostrożności, np. korzystanie z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów" - zwraca się ministerstwo do dyrektorów.
Posiłki mają się odbywać w małych grupach, a po każdej grupie powinno nastąpić czyszczenie blatów, stołów i poręczy krzeseł. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze min. 60 stopni Celsjusza lub je wyparzać.
Nauczycielu, wyjaśnij!
To zadaniem nauczycieli będzie wyjaśnienie dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone.
Nauczyciele nie mogą w tym czasie organizować wyjść poza teren placówki, np. spaceru do parku. A jeżeli do zajęć wykorzystują przybory sportowe, np. piłki, skakanki, obręcze, należy je systematycznie dezynfekować. Sale należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę i prowadzić gimnastykę śródlekcyjną przy otwartych oknach.
Ile to jeszcze potrwa?
W minionych tygodniach rząd rozważał przywrócenie również częściowej opieki nad dziećmi w klasach I-III, ale na razie do tego nie dojdzie. - Można rozważać formę opiekuńczą w klasach I-III, ale w kolejnych etapach – mówił w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.
W zeszłym tygodniu rząd poinformował, że normalna praca placówek oświatowych zawieszona jest aż do 24 maja. W tym czasie nadal prowadzona jest nauka na odległość, nauczyciele mają obowiązek realizowania podstawy programowej i mogą wystawiać oceny.
W związku z koronawirusem przesunięto daty egzaminów zewnętrznych - matury rozpoczną się 8 czerwca, egzamin ósmoklasisty - 16 czerwca, a egzaminy zawodowe zostaną przeprowadzone w lipcu i sierpniu.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock