Resort sprawiedliwości proponuje zmiany w sądownictwie w związku z epidemią

Szumowski_Bilans
Szumowski: mamy 44 nowe zachorowaniana na koronawirusa
Źródło: TVN24

Resort sprawiedliwości podał we wtorek, że opracował projekt noweli ustawy o zwalczaniu koronawirusa. Przewiduje on usprawnienie działania wymiaru sprawiedliwości w sytuacji kryzysu spowodowanego rozprzestrzenieniem się epidemii. Opisano w nim między innymi procedury, które będą mogły zostać podjęte, gdy z powodu kwarantanny dany sąd zostanie całkowicie zamknięty.

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Propozycje zmian w wymiarze sprawiedliwości w związku z epidemią

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

"Szczegółowe propozycje zmian ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zostały już przekazane do Ministerstwa Rozwoju, które koordynuje wszystkie prace związane z nowelizacją ustawy" - poinformowało biuro komunikacji Ministerstwa Sprawiedliwości w informacji przekazanej PAP.

Jak podano proponowane zmiany "mają umożliwić prezesom sądów apelacyjnych, a jeśli to nie będzie możliwe - I prezesowi Sądu Najwyższego, wyznaczanie innych, działających sądów do kontynuowania pilnych postępowań". "Będzie też możliwość natychmiastowego delegowania sędziów do tych sądów, aby je wzmocnić kadrowo. Zmiany te obejmą również sądy administracyjne i wojskowe" - przekazał MS.

"Nowelizacja szczegółowo określa rodzaj spraw, które uznaje się za pilne i wobec których będzie można podejmować takie nadzwyczajne decyzje - są to m.in. sprawy dotyczące nieletnich, przemocy w rodzinie, czy o tymczasowe aresztowanie" - napisał resort.

Ustawa o przeciwdziałaniu koronawirusowi

Ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem weszła w życie 8 marca.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Ustawa przewidziała m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w związku z podejrzeniem koronawirusa, czy wypłatę zasiłków dla rodziców za czas zamknięcia m.in. szkół czy przedszkoli. W skrajnym przypadku, gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów, rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.

Coraz więcej zakażeń w Polsce

We wtorek do popołudnia liczba zakażonych osób wzrosła w naszym kraju o 44. Łącznie potwierdzono 221 przypadków, pięć osób zmarło.

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski, komentując aktualną sytuację w kraju, powiedział, że "na pewno w najbliższych dniach będziemy się spodziewali jeszcze większych wzrostów". - Tak wyglądają wszystkie predykcje, wszystkie oceny sytuacji, że ten przyrost w ciągu najbliższego tygodnia, dwóch będzie na pewno duży - powiedział.

Koronawirus z Wuhan

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.

Czytaj także: