TVN24 | Polska

Minister zdrowia o obowiązku noszenia maseczek: pozostanie rekomendacja, nawet jeśli zniesiemy restrykcje

TVN24 | Polska

Autor:
akw/dap
Źródło:
TVN24
Niedzielski: nawet jeśli restrykcje zostaną zniesione, to ministerstwo nadal będzie rekomendowało noszenie maseczek w miejscach publicznych
Niedzielski: nawet jeśli restrykcje zostaną zniesione, to ministerstwo nadal będzie rekomendowało noszenie maseczek w miejscach publicznychTVN24
wideo 2/25
TVN24Niedzielski: nawet jeśli restrykcje zostaną zniesione, to ministerstwo nadal będzie rekomendowało noszenie maseczek w miejscach publicznych

Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany na konferencji o swoją wypowiedź sugerującą zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa. - Nawet jeśli dojdziemy do sytuacji, w której restrykcje zostaną zniesione, to Ministerstwo Zdrowia będzie nadal rekomendowało noszenie maseczek w miejscach publicznych - odpowiedział.

W środę - w związku ze spadkową tendencją zakażeń - poznaliśmy nowe decyzje epidemiczne. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał informacje o zmianach dotyczących kwarantanny i izolacji, a także poinformował o przywróceniu pięciu tysięcy łóżek do zwyczajnego systemu leczenia.

- Jak często byłem pesymistą, tak w tej sytuacji jestem optymistą – mamy tak naprawę do czynienia z początkiem końca pandemii. To jest oczywiście bardzo odważna deklaracja, ale patrząc na charakterystykę przebiegu tej pandemii, również w innych krajach, widzimy, że inne kraje, które przed nami odczuwały apogeum piątej fali, znoszą już w tej chwili restrykcje - zapowiedział.

Szef MEiN Przemysław Czarnek zapowiedział z kolei skrócenie nauki zdalnej o tydzień.

>> Niedzielski o zmianach dotyczących izolacji i kwarantanny >> Nauka zdalna skrócona. Uczniowie wrócą do szkół 21 lutego

W opublikowanym w środę w dzienniku "Fakt" wywiadzie minister zdrowia sygnalizował, że maseczki "zostaną z nami, ale nie na zasadzie obowiązku, tylko rekomendacji".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Minister zdrowia: to było gdybanie dotyczące nawet nie bieżącego okresu, tylko marca

Niedzielski na konferencji pytany był, czy jego słowa w dzienniku nie są wypowiedziane zbyt wcześnie wobec wysokiej liczby zgonów z powodu COVID-19 w Polsce.

- W tej rozmowie prowadziliśmy pewnego rodzaju gdybanie dotyczące nawet nie bieżącego okresu, tylko marca, bo prognozy, którymi dysponujemy, mówią, że stosunkowo szybkie zejście z liczby zakażeń będzie pozwalało na podejmowanie pewnych decyzji luzujących obostrzenia - odpowiedział.

Przypomniał, że jednym z obostrzeń jest noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, w tym szczególnie w komunikacji zbiorowej. - Pod tym względem absolutnie jest to element, który zapewnia bezpieczeństwo epidemiczne. Stosowanie reguły DDM jest podstawową czy fundamentalną regułą pozwalającą na walkę z epidemią - tłumaczył.

- Jeśli chodzi o restrykcje dotyczące maseczek, to można myśleć, że w pewnej perspektywie takie decyzje będą podejmowane, ale wyraźnie zaznaczałem w tej rozmowie, i chcę to zaznaczyć teraz, że pewna rekomendacja noszenia maseczek, szczególnie w przestrzeniach publicznych, będzie ze strony ministra zdrowia, ze strony ekspertów zawsze formułowana - zapowiedział. - Po to, żebyśmy mogli bardziej oswajać możliwość życia z covidem w tle, po to, żeby czuć się bezpiecznie - argumentował.

Minister zdrowia: to nie dywagacje, to rozważania

O stwierdzenia z wywiadu dopytywano także w dalszej części konferencji.

- To nie były żadne dywagacje, to były rozważania dotyczące tego, że w perspektywie najwcześniej miesiąca będziemy podejmowali decyzje, które mają zmniejszać restrykcje. Na liście obostrzeń, które w tej chwili obowiązują, jest noszenie maseczek. To temat, który absolutnie przyciąga bardzo dużo uwagi - odpowiedział.

Niedzielski tłumaczył, że jego "wypowiedź dla dziennika "Fakt" polegała na tym, że nawet jeśli dojdziemy do sytuacji, w której restrykcje zostaną zniesione, to Ministerstwo Zdrowia będzie nadal rekomendowało noszenie maseczek w miejscach publicznych".

Minister zdrowia Adam NiedzielskiTVN24

Autor:akw/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości