Nie przypominamy sobie konsultacji w sprawie izolacji domowej – mówi jeden z członków Rady Medycznej przy premierze, profesor Robert Flisiak, odnosząc się do projektu Ministerstwa Zdrowia w sprawie krótszej izolacji po COVID-19. Resort powoływał się w uzasadnieniu, że konieczność zmiany rozporządzenia w tej sprawie wynika właśnie z rekomendacji tego gremium.
Ministerstwo Zdrowia skierowało w poniedziałek do konsultacji projekt rozporządzenia zmieniającego regulacje dotyczące izolacji po COVID-19. Projekt przewiduje, że zakończenie izolacji po COVID-19 będzie mogło nastąpić między innymi "po 24 godzinach bez gorączki, bez używania leków przeciwgorączkowych i z poprawą kliniczną, ale nie wcześniej niż po 10 dniach od wystąpienia objawów – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi".
W uzasadnieniu projektu podano, że "konieczność zmiany rozporządzenia, w zakresie okresów zakończenia izolacji, wynika ze zgłoszonych rekomendacji przez Radę Medyczną przy Prezesie Rady Ministrów, w związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną".
Profesor Flisiak: nie przypominamy sobie konsultacji w sprawie izolacji domowej
Jednak jeden z członków Rady Medycznej, profesor Robert Flisiak, który jest jednocześnie prezesem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w rozmowie z Radiem ZET zaprzeczył, aby projekt był konsultowany z tym gremium.
- Jestem właśnie z dwoma innymi członkami Rady Medycznej. Nie przypominamy sobie konsultacji w sprawie izolacji domowej, nikt nas nie pytał o takie rzeczy. To jest projekt ministerstwa, nie przypominam sobie, żeby był konsultowany. Żebym mógł się ustosunkować, musiałbym dokładnie się z nim zapoznać – mówi profesor Flisiak, cytowany przez rozgłośnię.
Zmiana obecnych przepisów?
Gdyby proponowane zmiany weszły w życie, oznaczałoby to zmianę przepisu, który w obecnym rozporządzeniu z dnia 25 lutego 2021 roku brzmi "po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi".
Konsultacje w sprawie projektu
Resort podał listę ponad 20 podmiotów mających uczestniczyć w konsultacji z 3-dniowym terminem zgłaszania uwag.
"Skrócenie terminu konsultacji wynika z konieczności jak najszybszego wejścia w życie projektowanych przepisów, mających na celu zabezpieczenie życia i zdrowia obywateli, w tym zagwarantowania przyspieszenia oraz usprawnienia procesu związanego z zakończeniem okresu izolacji" – przekazało ministerstwo.
Projekt rozporządzenia przewiduje, że wejdzie ono w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ze względu na konieczność pilnego wdrożenia rozwiązań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.
Źródło: TVN24, Radio Zet