Krótsza izolacja po COVID-19? Projekt zmian przepisów skierowany do konsultacji

TVN24 | Polska

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Premier: od drugiej połowy maja będziemy wdrażali szczepienia w przedsiębiorstwach, zakładach pracyTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier: od drugiej połowy maja będziemy wdrażali szczepienia w przedsiębiorstwach, zakładach pracy

Ministerstwo Zdrowia zamierza zmienić przepis dotyczący izolacji po COVID-19. Resort chce, aby jej zakończenie mogło nastąpić między innymi po 24 godzinach bez gorączki, bez używania leków przeciwgorączkowych i z poprawą kliniczną, nie wcześniej jednak niż po 10 dniach od wystąpienia objawów. To krótsze terminy niż obecnie obowiązujące.

Ministerstwo Zdrowia skierowało w poniedziałek do konsultacji projekt rozporządzenia zmieniającego regulacje dotyczące izolacji po COVID-19. W uzasadnieniu projektu podano, że potrzeba takiej zmiany wynika z rekomendacji zgłoszonych przez Radę Medyczną przy Prezesie Rady Ministrów w związku z "dynamiczną sytuacją epidemiczną".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Na czym polega zmiana

Projekt przewiduje, że zakończenie izolacji po COVID-19 będzie mogło nastąpić między innymi "po 24 godzinach bez gorączki, bez używania leków przeciwgorączkowych i z poprawą kliniczną, ale nie wcześniej niż po 10 dniach od wystąpienia objawów – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi".

Oznacza to zmianę przepisu, który w obecnym rozporządzeniu z dnia 25 lutego 2021 roku brzmi "po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi".

ZOBACZ CAŁY PROJEKT ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA Z 25 LUTEGO 2021 ROKU

"Skrócony termin konsultacji"

Resort podał listę ponad 20 podmiotów mających uczestniczyć w konsultacji z 3-dniowym terminem zgłaszania uwag.

"Skrócenie terminu konsultacji wynika z konieczności jak najszybszego wejścia w życie projektowanych przepisów, mających na celu zabezpieczenie życia i zdrowia obywateli, w tym zagwarantowania przyspieszenia oraz usprawnienia procesu związanego z zakończeniem okresu izolacji" - przekazało ministerstwo. 

Projekt rozporządzenia przewiduje, że wejdzie ono w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ze względu na konieczność pilnego wdrożenie rozwiązań zapobiegjących rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Szydłowski/PAP

Tagi:
Raporty: