Pomimo obowiązującego zakazu zgromadzeń, na warszawskim placu Piłsudskiego odbyła się uroczystość z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Naukowcy z Poznania stworzyli pierwszy polski test na obecność koronawirusa, natomiast wrocławscy badacze analizują wpływ chlorochiny w leczeniu COVID-19. Podsumowujemy piątek.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w piątek potwierdzono obecność koronawirusa u 380 osób. Łącznie w Polsce potwierdzono 5955 przypadków zakażenia. Wyzdrowiało 318 osób.
10 kwietnia poinformowano o śmierci siedmiu osób. Łącznie zmarły 181 osoby.
W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?
1. Uroczystości mimo zakazu zgromadzeń
Z powodu stanu epidemii osoby w przestrzeni publicznej mają obowiązek zachowywać dystans co najmniej dwóch metrów. Obowiązuje także zakaz zgromadzeń. W ten piątek przedstawiciele władz zrobili wyjątek dla siebie. Na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 10. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. Wzięli w niej udział między innymi marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Policja twierdzi, że było to "wykonywanie funkcji reprezentacyjnych".
2. Polscy naukowcy stworzyli test na koronawirusa
Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk z Poznania stworzyli pierwszy polski test na koronawirusa. Pierwsza partia wyprodukowana zostanie w przyszłym tygodniu. Testy trafią do Ministerstwa Zdrowia, które odpowiadać będzie za ich dystrybucję. - Dzięki temu testowi można zobaczyć, jaka jest jakość pobranego materiału - powiedział w programie "Tak jest" profesor Maciej Figiel z Zakładu Neurobiologii Molekularnej poznańskiego Instytutu.
3. Polscy inżynierowie opracowali specjalny wentylator
Polscy inżynierowie, współpracując z lekarzami, zaprojektowali urządzenie, którego zadaniem ma być zastępowanie respiratora w sytuacji, kiedy by go zabrakło. To wentylator dla pacjentów z COVID-19.
4. Badają wpływ chlorochiny w leczeniu COVID-19
Ruszył autorski program badań ekspertów z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy chcą przetestować wpływ chlorochiny w zapobieganiu lub zmniejszeniu powikłań płucnych w przebiegu COVID-19. W czwartek do badania zakwalifikowano pierwszego pacjenta.
5. Spada krzywa zakażeń we Włoszech
Szef włoskiego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro poinformował w piątek, że w kraju wyraźnie spada krzywa zakażeń koronawirusem. - To pozytywny sygnał, ale nie powinien prowadzić nas do obniżenia czujności - ostrzegł. Według najnowszego bilansu, od początku epidemii we Włoszech zmarło 109 zakażonych lekarzy.
6. Szpitale Moskwy pracują "na granicy możliwości"
Liczba zakażonych koronawirusem w Moskwie rośnie. Władze stolicy alarmują: szpitale i pogotowie ratunkowe pracują "na granicy swoich możliwości". Przyznają przy tym, że do szczytu epidemii "jeszcze daleko". W całej Rosji zakażonych jest nawet 12 tysięcy.
7. Trzy scenariusze epidemii w Kanadzie
Naczelni lekarze Kanady przekazali informacje o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji w kraju. Ich zdaniem w zależności od zastosowanych środków zapobiegawczych, umrzeć może od 11 do 300 tysięcy osób.
8. Najstarsi Brytyjczycy, którzy wygrali walkę, wrócili do domów
99-letnia Rita Reynolds, 99-letni Albert Chambers oraz 101-letni Keith Watson to prawdopodobnie najstarsi pacjenci, których wyleczono z COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Cała trójka wyzdrowiała w ciągu ostatnich kilkunastu dni - podały w piątek media na Wyspach.
9. Rajdowy mistrz zorganizował święta na granicy dwóch krajów
Rajdowy mistrz świata z 2003 roku Petter Solberg urządził wielkanocny obiad rodzinny na linii granicznej pomiędzy Szwecją i Norwegią. Jego krewni mieszkają w obu krajach, ale nie mogą się odwiedzać ze względu na restrykcje związane z pandemią COVID-19.
10. Szymborska na pocieszenie
Janusz Gajos czytał "Uśmiechy", a Krystyna Janda - "Wrażenia z Teatru". Polscy aktorzy w ramach akcji "100 pociech" czytają oraz interpretują wiersze Wisławy Szymborskiej. Ulubione utwory noblistki przeczytają również Wiktor Zborowski, Anna Dymna, Michalina Olszańska i Agata Kulesza.
11. "Państwo nam zaufali i my to zaufanie oddajemy poprzez dofinansowanie szpitali w całej Polsce"
Nie zapomnieliśmy o małych ośrodkach i małym powiatowym szpitalom przekazaliśmy bardzo dużo pieniędzy - podkreśliła szefowa Fundacji TVN "Nie jesteś sam" Katarzyna Kolenda-Zaleska. Podczas akcji #koncertdlabohaterów w Player.pl dzięki Państwa pomocy udało się zebrać prawie pięć milionów złotych. Wsparcie otrzymało już kilkadziesiąt placówek ochrony zdrowia w całym kraju.
PRZYPOMINAMY: Cały czas można się włączyć do akcji wsparcia tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Można to zrobić między innymi wysyłając SMS o treści "Pomagam" pod numer 7126 (koszt 1,23 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam": 10 1140 1010 0000 2581 1800 1077 (mBank). Wpłaty można również dokonać na stronie Fundacji TVN lub na Facebooku.
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Źródło: TVN24, PAP, Reuters, BBC News, New York Times, CNN News