TVN24 | Polska

"Zdecydowałem się nie czekać na wejście w życie ustawy". Minister zdrowia o dodatku dla medyków

TVN24 | Polska

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Minister zdrowia wydał polecenie w sprawie dodatkowego świadczenia dla walczących z koronawirusemTVN24
wideo 2/21
TVN24Minister zdrowia wydał polecenie w sprawie dodatkowego świadczenia dla walczących z koronawirusem

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał w niedzielę polecenie prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia, by każda osoba z personelu medycznego walcząca z COVID-19 otrzymała o 100 procent większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego. W grupie beneficjantów znaleźli się także ratownicy medyczni oraz diagności laboratoriów szpitalnych. Decyzję skomentował premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z uchwaloną w środę wieczorem nowelizacją tak zwanej ustawy covidowej, dodatek w wysokości 100 procent wynagrodzenia przysługiwać ma skierowanym do pracy pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Szef MZ: już dziś wydałem polecenie gwarantujące wypłatę podwójnego wynagrodzenia

"Aby przeciąć wszystkie spekulacje zdecydowałem się nie czekać na wejście w życie ustawy i wydałem już dziś polecenie gwarantujące wypłatę podwójnego wynagrodzenia dla pracowników medycznych walczących z COVID-19. Grupa beneficjentów została poszerzona o ratowników i diagnostów" - poinformował w niedzielę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Polecenie obowiązuje od momentu podpisania, czyli od niedzieli.

"Od dziś nie ma żadnych niejasności"

Jak podkreślał Niedzielski w rozmowie z PAP, "od dziś nie ma żadnych niejasności".

- Po wydaniu przeze mnie polecenia prezesowi NFZ, każda osoba z personelu medycznego walcząca z COVID wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych otrzyma o 100 procent większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego - wyjaśniał. - Gwarantując dwukrotny wzrost pensji również ratownikom i diagnostom, obejmujemy tym samym tą regulacją wszystkich, którzy na pierwszej linii walczą z COVID-19 - dodał minister.

Jak przekonywał, wydane przeze niego polecenie "jest docenieniem wagi personelu medycznego mierzącego się z zakażeniami koronawirusem".

Zasady nowego polecenia ministra zdrowia

Podpisane w niedzielę polecenie ministra zdrowia wydano na podstawie jednej z ustaw przyjętych w celu zwalczania epidemii koronawirusa. Zmienia ona polecenie ministra zdrowia z początku września.

"Nowelizacja polecenia ma na celu zmianę zakresu podmiotów zobowiązanych do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz podwyższenie wysokości świadczenia dodatkowego" - napisano w uzasadnieniu decyzji Niedzielskiego.

Po zmianie poleceniem objęte są, poza dotychczas wskazanym personelem medycznym szpitali II i III poziomu, również podmioty lecznicze, w których skład wchodzą jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub izby przyjęć, a także laboratoria podmiotów leczniczych będących szpitalami I, II i III poziomu, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o wykonywanie testów diagnostycznych RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2.

W nowelizacji określono, że osobami uprawnionymi do otrzymania świadczenia dodatkowego będą osoby udzielające świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub w izbach przyjęć. Natomiast w przypadku laboratoriów covidowych podmiotów leczniczych będących szpitalami I, II i III będą to osoby wykonujące czynności diagnostyki laboratoryjnej w tych podmiotach.

"Podwyższenie wysokości świadczenia dodatkowego polegać ma na określeniu, że jego wysokość ma być równa nie jak dotychczas 50 proc., lecz 100 proc. wynagrodzenia/wynagrodzenia wynikającego z umowy cywilnoprawnej danej osoby. Podwyższeniu ulega także maksymalna kwota świadczenia dodatkowego z 10 000 zł do 15 000 zł" - czytamy w uzasadnieniu.

Premier: nikt nie zasługuje na to bardziej, niż oni

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do polecenia Niedzielskiego w niedzielę na Facebooku.

"W tych trudnych dla nas wszystkich dniach rząd wspiera lekarzy i cały personel medyczny walczący z koronawirusem w sposób szczególny, również finansowo" - napisał. "Od dziś podnosimy ich wynagrodzenia o 100 proc. Nikt nie zasługuje na to bardziej, niż Oni" - dodał szef rządu.

Elektroradiolodzy piszą do Niedzielskiego

Nieformalna grupa zrzeszająca na swojej stronie na Facebooku tysiące elektroradiologów z Polski skierowała do ministra Niedzielskiego list otwarty w związku z jego poleceniem. "W imieniu osób wykonujących zawód medyczny elektroradiologa" jej członkowie zwrócili się z pytaniem do ministra," czy dodatek ten obejmuje również elektroradiologów i techników elektroradiologii". Jak zauważono, treść polecenia szefa MZ "niestety nie jest upubliczniona".

W liście zwrócono uwagę, że osobami uprawnionymi do otrzymania dodatku są osoby udzielające świadczeń zdrowotnych w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub w izbach przyjęć oraz diagności w laboratoriach "covidowych" w szpitalach I, II i III poziomu.

"Elektroradiolodzy są osobami wykonującymi m.in. świadczenia diagnostyki obrazowej na rzecz izb przyjęć lub na rzecz jednostek systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Tym samym, mamy uzasadnione obawy, że dodatek nie obejmie osób wykonujących świadczenia diagnostyki obrazowej dla chorych na COVID19" - napisano.

Podkreślono, że "poprzednie regulacje prawne i ich interpretacja przez kierowników jednostek organizacyjnych niestety również wykluczała elektroradiologów z jakichkolwiek dodatków".

"Zwracamy się do Pana Ministra o jednoznaczne i literalne wymienienie naszej grupy zawodowej – elektroradiologów jako personel medyczny, któremu również przysługuje ten dodatek. W innym przypadku ponownie zostaniemy pominięci w tych regulacjach prawnych, a przypominamy, że diagnostyka obrazowa jest bardzo często niezbędnym elementem postępowania z tą grupą chorych" - czytamy w piśmie.

"Ponieważ wcześniej mógł Pan Minister nie mieć świadomości istnienia tego problemu, niniejszym pismem uznajemy, że dalsze pomijanie naszej grupy zawodowej objawiające się wymienianiem ratowników medycznych i diagnostów laboratoryjnych bez elektroradiologów będzie działaniem świadomym, na rzecz wykluczenia naszej grupy zawodowej" - dodano.

ZOBACZ CAŁY LIST OTWARTY DO MINISTRA ZDROWIA >>>

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości