Gowin: rząd nie będzie narzucał czegokolwiek wspólnotom religijnym

Autor:
ads/b
Źródło:
TVN24
Gowin: kościoły to szpitale dla duszy
Gowin: kościoły to szpitale dla duszyTVN24
wideo 2/21
TVN24Gowin: kościoły to szpitale dla duszy

- Człowiek składa się z ciała, które trzeba pielęgnować, ale także z duszy. Przestrzenią, w której leczone są dusze, są kościoły - przekonywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jarosław Gowin, pytany, czy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa msze powinny być odwołane. - Proszę nie oczekiwać, że rząd będzie narzucał jakiekolwiek ograniczenia wspólnotom religijnym - dodał wicepremier.

W Polsce potwierdzono 31 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Na całym świecie zachorowało już ponad 120 tysięcy ludzi.

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przekazał, że rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów i kin.

Gowin: kościoły to szpitale dla duszy

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin był pytany w "Faktach po Faktach" w TVN24, czy taka decyzja powinna dotyczyć też mszy odprawianych w kościołach. - Kościoły są czymś w rodzaju szpitali dla duszy - odparł. Msze w związku z pandemią koronawirusa zostały odwołane we Włoszech.

Gowin wyjaśniał, że "człowiek składa się z ciała, które trzeba chronić i pielęgnować, ale składa się także z duszy". - A tą przestrzenią, w której leczone są dusze - przynajmniej ludzi wierzących - są właśnie świątynie - stwierdził.

Na uwagę, że w kościołach gromadzi się jednocześnie nawet kilkaset osób, w tym osób starszych, co może prowadzić do rozprzestrzeniania się wśród nich koronawirusa, minister odpowiedział: - W kościołach można spotkać przede wszystkim Pana Boga.

- To jest potrzeba tak głęboka wśród wierzących, że my jako rząd, jako państwo, pozostawiamy autonomię instytucjom kościelnym. Dzisiaj było spotkanie z przedstawicielami wszystkich wyznań. Proszę nie oczekiwać, że rząd będzie narzucał jakiekolwiek ograniczenia wspólnotom religijnym - stwierdził Gowin.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:ads/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości