Z których obostrzeń będą zwolnione osoby zaszczepione? Szczegóły rządowego projektu

Autor:
ads,akw/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Niedzielski: pracując nad tym dokumentem przyświecały nam trzy bardzo ważne hasła: wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność
Niedzielski: pracując nad tym dokumentem przyświecały nam trzy bardzo ważne hasła: wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolnośćTVN24
wideo 2/24
TVN24Niedzielski: pracując nad tym dokumentem przyświecały nam trzy bardzo ważne hasła: wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność

Osoby, które zaszczepią się przeciwko COVID-19, nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich i nie będą musiały odbywać kwarantanny po kontakcie z zakażonym - to przewiduje projekt rządowej strategii szczepień. Szczepienie społeczeństwa - czytamy w dokumencie - ma być podzielone na cztery etapy.

We wtorek po południu został opublikowany rządowy projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać dorośli i dzieci w wieku od 12 lat.

Dokument składa się z dziewięciu rozdziałów opisujących m.in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień, a także kolejność szczepień.

Do 12 grudnia każdy może zgłosić uwagi do projektu. 15 grudnia rząd planuje przyjąć gotową strategię.

CZYTAJ CAŁY PROJEKT

Projekt: część obostrzeń będzie zniesiona dla osób, które się zaszczepią

Projekt przewiduje między innymi, że przyjęcie szczepionki będzie potwierdzone przez specjalny system i umożliwi weryfikację zaszczepienia (między innymi za pomocą kodu QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

W dokumencie wskazano, że szczepienie radykalnie ogranicza możliwość zachorowania i transmisji wirusa SARS-CoV-2. W związku z tym osoby zaszczepione będą mogły bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich.

Nie będą także musiały odbywać kwarantanny w wypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem. "Rząd po zatwierdzeniu charakterystyk produktów leczniczych szczepionek we współpracy z Radą Medyczną rozważy możliwość wprowadzenia kolejnych rozwiązań zwalniających z zasad bezpieczeństwa dla osób zaszczepionych i opublikuje je w formie rozporządzenia" - zapowiedziano w projekcie.

Przyjęcie szczepionki będzie potwierdzone przez specjalny system, który będzie umożliwiał weryfikację zaszczepienia (między innymi przez kod QR).

Cztery etapy szczepienia

W projekcie zwrócono uwagę, że produkcja i dystrybucja szczepionek będą stopniowe. Z tego powodu szczepienie społeczeństwa będzie również przebiegać etapowo dla różnych grup w zależności od ich ryzyka narażenia na zakażenie, poważne zachorowanie i śmierć, a także ryzyko społeczno-ekonomiczne i ryzyko transmisji.

Zgodnie z projektem najpierw realizowane będą "Etap 0" i "Etap 1" szczepień.

W ramach "Etapu 0" zaszczepieni będą pracownicy sektora ochrony zdrowia - personel medyczny, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W "Etapie 1" szczepieni będą pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. W tym etapie będą także szczepione osoby powyżej 60 lat (począwszy od najstarszych), a także służby mundurowe, w tym Wojska Obrony Terytorialnej.

W kolejnym "Etapie 2" szczepienie otrzymają "kluczowe grupy zawodowe". Chodzi o pracowników sektora edukacji, infrastruktury krytycznej, transportu publicznego i urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii (np. pracowników stacji epidemiologiczno-sanitarnych).

W drugim etapie będą także szczepione osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość). Pacjenci, u których występują takie choroby, niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują, mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania.

W "Etapie 3" szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Ponad 62 miliony dawek za 2,4 miliarda złotych

Jak podano w projekcie, szczepionki będą finansowane z budżetu państwa, a szacowany koszt ich zakupu wynosi około 2,4 miliarda złotych.

Polska zdecydowała się na przystąpienie do pięciu z sześciu podpisanych przez Komisję Europejską umów zakupu szczepionek. Są to umowy na zakup: 16 milionów dawek szczepionek z firmy AstraZeneca, 16,98 miliona dawek z Janssen Pharmaceutica NV/Johnson & Johnson, 16,74 miliona dawek z Pfizer/BioNTech, 5,72 miliona z CureVac oraz 6,69 miliona z Moderny.

W sumie Polska zdecydowała się zakupić ponad 62 miliony dawek.

Jak będzie wyglądać proces zapisu?

W projekcie NPS przeciw COVID-19 poinformowano, że proces szczepień będzie opierać się na zaproszeniach (dokument e-skierowania) ważnych 60 dni od dnia wystawienia.

Mają być generowane automatycznie w systemie, w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup, między innymi wiekowych i zawodowych). Ponadto lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowanie (na przykład dla osoby niemającej numeru PESEL, dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty na centralnym systemie e-rejestracji, integrującym indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Na wizytę pacjent będzie mógł się umówić za pośrednictwem specjalnej infolinii, przez Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało podania numeru e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. Po dokonaniu rezerwacji wizyty pacjent otrzyma wiadomość SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki otrzyma powiadomienie SMS-em.

Polityka informacyjna

"Obywatele muszą mieć pewność, że szczepionka jest bezpieczna, muszą być także zmotywowani do tego, aby z niej skorzystać" - napisano w projekcie.

Wymieniono, że w procesie zbudowania zaufania i motywacji obywateli do zaszczepienia się powstanie między innymi platforma edukacyjna, specjalna podstrona rządowa, całodobowa, prowadzona przez specjalistów z Narodowego Funduszu Zdrowia infolinia oraz chatbot. Przy działaniach informacyjnych współpracować mają eksperci: naukowcy, medycy i epidemiolodzy.

Według projektu do każdego gospodarstwa domowego w Polsce trafić ma broszura informacyjna. Wyliczono, że przygotowane zostaną także materiały informacyjne w różnych formach, między innymi animacje, spoty telewizyjne, spoty radiowe i internetowe.

Szef KPRM Michał Dworczyk na senackiej komisji zdrowia we wtorek poinformował, że kampania profrekwencyjna w sprawie szczepień przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 grudnia od uruchomienia strony i infolinii. - Wiemy, jaki jest dzisiejszy świat, zamierzamy wykorzystać celebrytów i inne nowoczesne, a bardzo wpływowe formy informowania. (...) Będą plakaty, będą ulotki. Zamierzamy szeroko zadziałać - opisywał.

Autor:ads,akw/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości