Sejm bez poprawek uchwalił wieczorem specustawę w sprawie wsparcia realizacji programów operacyjnych, czyli wydatkowania funduszy europejskich, w związku z epidemią COVID-19 w 2020 roku.
W głosowaniu wzięło udział 456 posłów, za uchwaleniem specustawy opowiedziało się 454 posłów, nikt nie był przeciw, dwóch posłów wstrzymało się od głosu.
Raport tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje
Zgodnie z opinią komisji finansów publicznych i rządu Sejm wcześniej odrzucił wszystkie poprawki, które podczas drugiego czytania zgłosili przedstawiciele opozycji. Wśród nich był zapis o wymogu weryfikacji wydawania środków w trybie przewidywanym przez projekt czy poprawka zmieniająca tytuł ustawy, aby jej działanie nie było zawężone tylko do 2020 roku. Inna odrzucona poprawka przewidywała, że przepisy ustawy można by stosować do końca 2021 roku.
Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas piątkowego posiedzenia komisji finansów tłumaczyła, że jeżeli Komisja Europejska zgodzi się na przedłużenie stosowania procedur określonych w ustawie dłużej niż do końca tego roku, to odpowiednia zmiana zostanie wprowadzona.
Pierwsze czytanie projektu miało miejsce na posiedzeniu sejmowej komisji finansów w środę. Jarosińska-Jedynak przedstawiając projekt mówiła wtedy, że konieczne jest niezwłoczne wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią podjęcie działań niwelujących wpływ pandemii na wdrażanie i realizację programów operacyjnych, czyli wydatkowanie środków unijnych.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO
Co jest w specustawie?
Ustawa przewiduje między innymi możliwość uznania za kwalifikowane wydatków na cele niezrealizowane z powodu pandemii oraz wydłużenia terminów składania wniosków w konkursach oraz terminów uzupełniania i wprowadzania poprawek we wnioskach. Pozwala na wydłużanie terminu przekazania wniosków o płatność i wprowadzanie nadzwyczajnego trybu wyboru projektów czy udzielanie ulg w spłacie należności.
Nowe przepisy dają możliwość pracy zdalnej komisji oceniających projekty, komitetów monitorujących, a nawet kontroli i audytów. Ponadto, w przypadku gdy nie będzie możliwe przeprowadzenie oceny "zza biurka", będzie można je zawiesić. Przewidziano również możliwość przedłużenia terminów w postępowaniach administracyjnych albo ich zawieszenia i wstrzymania wykonania decyzji.
Uzasadnione niedotrzymanie warunków umowy o dofinansowanie nie będzie skutkować wykluczeniem z możliwości otrzymania środków europejskich w kolejnych konkursach.
Kolejne posiedzenie Sejmu przewidziane jest na poniedziałek 6 kwietnia. Przewidziane jest przemówienie Mateusza Morawieckiego w sprawie sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w naszym kraju.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier przedstawi w Sejmie informacje o epidemii
Resort zdrowia poinformował w piątek po południu o 117 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Łączny bilans chorych wzrósł do 3266. Zmarło 65 osób.
Autorka/Autor: akw
Źródło: PAP, tvn24.pl