Jeden stolik, cztery obce osoby, wśród nich premier. Morawiecki: te odległości są zalecane, ale nie nakazywane

TVN24 | Polska

Autor:
ft/pm
Źródło:
tvn24.pl
Morawiecki: te odległości są zalecane, ale nie nakazywaneTVN24
wideo 2/36
TVN24Morawiecki: te odległości są zalecane, ale nie nakazywane

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w piątek jedną z restauracji w Gliwicach, która skorzystała z planu pomocy dla przedsiębiorstw. Na zdjęciach opublikowanych przez szefa rządu widać, jak siedzi on przy jednym stoliku z właścicielami lokalu. Wątpliwości budzi to, czy w czasie spotkania nie naruszono zasad, które Ministerstwo Rozwoju wytyczyło w związku z przeciwdziałaniem pandemii. - Te pewne odległości są zalecane, ale nie są nakazywane - tłumaczył w sobotę Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów odbył w piątek wizytę w Gliwicach, gdzie odwiedził między innymi działające od 1992 roku lokalne przedsiębiorstwo produkujące podzespołu indukcyjne i elementy elektroniczne. Szef rządu rozmawiał także z właścicielami jednej z gliwickich restauracji, którzy skorzystali z programu rządowego wsparcia dla firm dotkniętych pandemią COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"'Dzięki Tarczy możemy tutaj siedzieć i patrzeć spokojnie w przyszłość' - usłyszałem od właścicieli restauracji. Gastronomia to ważna dziedzina gospodarki i infrastruktura społeczna, wzmacniająca więzi między ludźmi. Korzystajcie ze swoich ulubionych, lokalnych restauracji" - napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Cztery obce osób przy jednym stoliku, wśród nich premier

Kontrowersje narosły jednak wokół zdjęć, którymi premier opatrzył wpis. Widać na nich Mateusza Morawieckiego, który siedzi przy jednym stoliku z osobami, z którymi nie mieszka. Ponadto zajmuje miejsce naprzeciwko dwojga z nich. Budzi to wątpliwości o naruszenie zasad, które wobec restauratorów i klientów wytyczyło Ministerstwo Rozwoju, w związku z wejściem w życie 18 maja trzeciego etapu odmrażania gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Odmrażanie restauracji". Jak się zachować?

Na stronie resortu, w zakładce "Gastronomia", wypunktowano "wytyczne dla funkcjonowania gastronomii w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce". W punkcie "Zapewnienie bezpieczeństwa klientów", czytamy, że "należy zwrócić szczególną uwagę na" - między innymi - "zasadę, że przy jednym stoliku może przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. W innym przypadku przy stoliku powinny siedzieć pojedyncze osoby, chyba, że odległości między nimi wynoszą min 1,5 m i nie siedzą oni naprzeciw siebie. Wyjątkiem są stoliki, w których zamontowano przegrody, np. z pleksi, pomiędzy osobami".

Przy jednym stoliku może przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. W innym przypadku przy stoliku powinny siedzieć pojedyncze osoby, chyba, że odległości między nimi wynoszą min 1,5 m i nie siedzą oni naprzeciw siebie.

Zapytany o to w sobotę szef rządu tłumaczył, że "co do reżimów sanitarnych, to tak jak wcześniej było wyjaśniane przez odpowiednie służby, te pewne odległości są zalecane, ale nie są nakazywane i w taki sposób do tego podeszliśmy".

Trzeci etap luzowania ograniczeńKPRM

Autor:ft/pm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter/@Morawiecki Morawiecki

Tagi:
Raporty: