TVN24 | Polska

Trzeci etap "odmrażania" gospodarki wchodzi w życie. Lista zmian

TVN24 | Polska

Autor:
lukl/pm
Źródło:
tvn24.pl
Premier Morawiecki o III etapie znoszenia obostrzeńTVN24
wideo 2/8
TVN24Premier Morawiecki o III etapie znoszenia obostrzeń

Otwarte salony fryzjerskie, restauracje, a także "wyspy" w galeriach handlowych. To tylko niektóre zmiany, które wchodzą w życie w poniedziałek w związku z trzecim etapem "odmrażania" gospodarki.

Pierwszy etap wchodzenia w tzw. nową normalność, który zaczął obowiązywać od 20 kwietnia, dotyczył m.in. otwarcia lasów i parków. Prawo do samodzielnego wyjścia z domu otrzymały również dzieci od 13. roku życia. Ponadto zmieniły się limity osób w sklepach, które zostały uzależnione od powierzchni placówek.

Najważniejszymi postanowieniami II etapu, który wszedł w życie 4 maja, było otwarcie sklepów w galeriach handlowych oraz hoteli, a także zlikwidowanie tak zwanych godzin dla seniorów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W środę Mateusz Morawiecki ogłosił przejście do trzeciego etapu "odmrażania" gospodarki. Rozporządzenie premiera opublikowano w sobotę w Dzienniku Ustaw. 

ZOBACZ CAŁE ROZPORZĄDZENIE

Poniżej przedstawiamy listę zmian, które wchodzą w życie w poniedziałek w ramach trzeciego etapu luzowania ograniczeń.

- odmrażanie" salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Mimo że kolejne branże będą się mogły na nowo "otworzyć", ich funkcjonowanie będzie objęte rygorami wynikającymi z pandemii. W salonach fryzjerskich przebywać będą mogli wyłącznie obsługiwani klienci. Jest możliwe tylko zdalne umawianie wizyt oraz wymagany dystans 1,5 metra między stanowiskami.

- ponownie otwarte restauracje, kasyna. Do restauracji nie wejdzie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni sali, gdzie są oni obsługiwani. W przypadku kasyn będzie to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

- otwarte "wyspy" w galeriach handlowych. Dopuszczona zostanie ta działalność pod warunkiem, że stanowiska będą oddzielone od klientów przesłonami, a obsługa będzie w maseczkach i rękawiczkach. Przy takich punktach będzie mogła być obsługiwana jedna osoba.

W sklepach i galeriach handlowych nie będzie mogła przebywać więcej niż jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Sklepy będą musiały zapewnić też klientom dostęp do rękawiczek i płynów do dezynfekcji rąk.

Zgodnie z opublikowanym w sobotę rozporządzeniem w obiektach handlowych o powierzchni większej niż 2 tysiące metrów kwadratowych do odwołania nie będą mogli prowadzić działalności agenci turystyczni i organizatorzy turystyki.

- odmrażanie sportu. Dopuszczone zostały treningi na stadionach, kortach tenisowych, w ośrodkach sportu. Otwarte zostaną obiekty paintballowe, choć jednocześnie przebywać w nich będzie mogło tylko 14 osób oraz pola golfowe. W tym ostatnim przypadku przy jednym dołku będzie mogło grać nie więcej niż sześć osób. W przypadku np. piłki nożnej na pełnowymiarowym otwartym boisku będzie mogło przebywać nie więcej niż 22 osoby i czterech trenerów.

Przepisy stanowią, że "na stadionach i boiskach w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna może przebywać, bez udziału publiczności, w tym samym czasie do dnia 24 maja 2020 r. nie więcej niż 25 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi". Podobny zapis odnosi się do drugiej i trzeciej klasy rozgrywkowej, a także Pucharu Polski.

- działalność kin plenerowych, wznowienie prac na planach filmowych, wznowienie prób i ćwiczeń. Do odwołania nie będzie można organizować wystaw, targów, konferencji. Nie będą również jeszcze działały instytucje kulturalne takie, jak teatry i kina. Wyjątek od tej reguły stanowić będą kina plenerowe (na wolnym powietrzu) oraz galerie sztuki. Artyści będą mogli prowadzić też próby.

- więcej osób w kościołach. Od niedzieli 17 maja w trakcie sprawowania kultu religijnego w kościele będzie mógł przebywać jeden uczestnik nabożeństwa na 10 metrów kwadratowych budynku. W przypadku budynków mniejszych niż 50 metrów kwadratowych we mszy będzie mogło brać udział nie więcej niż pięciu wiernych. Do 16 maja w kościele mógł być jeden wierny na 15 metrów kwadratowych. W pogrzebach będzie mogło brać udział nadal nie więcej niż 50 żałobników.

- ograniczona praca urzędów. Chodzi jedynie o zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom (np. rejestracja stanu cywilnego, pomoc społeczna, wydawanie praw jazdy, niezbędne decyzje związane z procesem budowlanym). W urzędzie w jednym pomieszczeniu będzie mógł przebywać tylko jeden interesant.

- zwiększony limit pasażerów w transporcie publicznym. Połowa liczby miejsc siedzących bądź jedna trzecia miejsc siedzących i stojących. W autobusach i tramwajach nadal połowa miejsc siedzących ma być niezajęta, Podobne restrykcje dotyczą autobusów i busów. Nie będą one mogły przewozić więcej pasażerów niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Kolejny etap

Premier Morawiecki informował wcześniej, że kolejne etapy "odmrażania" mają być ogłaszane "w cyklu dwutygodniowym". Jak możemy przeczytać na stronie rządu, "całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju".

Czwarty etap znoszenia ograniczeń obejmie otwarcie salonów masażu, solariów oraz siłowni i klubów fitness. Ponadto łączy się z otwarciem teatrów i kin, które będą funkcjonować w nowym reżimie sanitarnym.

Autor:lukl/pm

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: