- Polsce i Polakom nie jest potrzebna żadna wojna, a już na pewno nie wojna, którą się przegrywa. Tymczasem kompromis, który będzie zawarty, najprawdopodobniej będzie polegał na tym, że jednak Polska będzie musiała ustąpić ws. TK - powiedziała była premier Ewa Kopacz przed rozpoczęciem spotkania Szydło - Timmermans.
Wiceszef KE Frans Timmermans przyjechał we wtorek do Warszawy. Po godz. 14 rozpoczęło się jego spotkanie z premier Beatą Szydło. Celem wizyty wiceszefa KE są rozmowy o możliwościach rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.
- Zastanawiam się, po co było te sześć miesięcy, w których Prawo i Sprawiedliwość na czele ze swoim wodzem Jarosławem Kaczyńskim wyszli na wojnę nie tylko z Polską i Polakami, ale także z Unią Europejską. Polsce i Polakom nie jest potrzebna żadna wojna, a już na pewno nie wojna, którą się przegrywa - komentowała przed spotkaniem była premier Ewa Kopacz (PO).
Tymczasem - jak dodała - kompromis, który będzie zawarty, najprawdopodobniej będzie polegał na tym, że jednak Polska będzie musiała ustąpić ws. TK. Powiedziała, że pozostaje pytanie, po co była piątkowa debata, na której nie usłyszeliśmy żadnego słowa na temat rozmów, negocjacji z KE.
W jej opinii rząd PiS prowadzi cyniczną grę. Dodała, że wyreżyserowano spektakl w piątek, żeby dzisiaj przykryć to ustępstwo, z którym pewnie Beata Szydło już po debacie wystąpiła do przedstawiciela Komisji Europejskiej.
- Dzisiaj w zasadzie (mam - red.) apel do człowieka, który (jest - red.) odpowiedzialny za cały ten kryzys, który mamy z Trybunałem (...) Niech nauczy się Europy (...) - mówiła Kopacz.
Rozmowy na linii rząd-Bruksela
W poniedziałek upłynął termin, w którym Timmermans miał przyjąć opinię na temat praworządności w Polsce, chyba że do tego czasu nastąpiłby postęp, prowadzący do rozwiązania kryzysu konstytucyjnego oraz wyjaśnienia wątpliwości KE. Opinia nie została jednak przyjęta tego dnia, a Komisja Europejska poinformowała jedynie, że trwają konstruktywne rozmowy z polskimi władzami w nadziei na znalezienie rozwiązań. Od stycznia Komisja prowadzi wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. Jej rozpoczęcie KE uzasadniała sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego i nierespektowaniem jego wyroków. W ubiegłym tygodniu, po czterech miesiącach kontaktów z polskimi władzami, KE upoważniła wiceprzewodniczącego Timmermansa do przyjęcia do 23 maja opinii, podsumowującej te kontakty, chyba że do tego czasu zostaną podjęte działania zmierzające do rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Po przyjęciu opinii Polska miałaby dwa tygodnie na odpowiedź, a jeśli KE nadal miałaby zastrzeżenia do stanu praworządności w Polsce, mogłaby przyjąć zalecenia z terminami ich wdrożenia. Ostatni etap procedury to wniosek do Rady UE o stwierdzenie poważnego naruszenia wartości Unii, co może pociągnąć za sobą sankcje, w tym pozbawienie Polski głosu w Radzie UE. Już komunikacie z ubiegłego tygodnia KE oceniła, że "dopóki polski Trybunał Konstytucyjny nie jest w stanie całkowicie zagwarantować skutecznego procesu stwierdzania zgodności ustaw z Konstytucją, dopóty niemożliwa będzie skuteczna kontrola przestrzegania praw podstawowych w przyjmowanych aktach ustawodawczych". Obecne zastrzeżenia KE dotyczą: mianowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r.; nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. w sprawie konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu; skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej W odpowiedzi na komunikat z Brukseli w miniony piątek Szydło oświadczyła w Sejmie, że nikt poza państwem polskim nie może rozwiązać sporu dotyczącego TK. - Polski rząd nigdy nie będzie ulegał żadnemu ultimatum. Polski rząd nigdy nie będzie pozwalał, by Polakom była narzucana wola kogokolwiek - powiedziała. Dodała, że to KE, nie Polska, ma problem z reputacją i autorytetem.
Autor: js/ / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24