Konwencja Platformy Obywatelskiej w Płońsku

Źródło:
TVN24, PAP
Tusk: prawdziwa polityka to jest polityka odpowiedzialności
Tusk: prawdziwa polityka to jest polityka odpowiedzialności Zdjęcia organizatora
wideo 2/4
Tusk: prawdziwa polityka to jest polityka odpowiedzialności Zdjęcia organizatora

W Płońsku w sobotę rozpoczęła się Konwencja Krajowa Platformy Obywatelskiej. Partia ma dokonać zmian w statucie, chodzi między innymi o zwiększenie liczby wiceprzewodniczących. Głos zabrali Donald Tusk, Borys Budka, Rafał Trzaskowski, Izabela Leszczyna, Marzena Okła-Drewnowicz, Tomasz Biniek i Radosław Sikorski. Relacja z konwencji na tvn24.pl

Konwencja Platformy Obywatelskiej po raz pierwszy odbywa się w mieście wielkości Płońska. Jak przekonują politycy PO, to osobista decyzja przewodniczącego Donalda Tuska, którego zamiarem było, by po raz pierwszy politycy Platformy spotkali się na konwencji poza wielką aglomeracją.

Podczas obrad głos zabrali: lider PO Donald Tusk, który wygłosił przemówienie programowe, szef klubu KO Borys Budka, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Izabela Leszczyna, Tomasz Biniek, Radosław Sikorski i Marzena Okła-Drewnowicz. Poza tym zaplanowane są wystąpienia osób związanych z różnymi środowiskami, na przykład młodzieżą.

Relacja z konwencji na tvn24.pl:

OGLĄDAJ RÓWNIEŻ NA ŻYWO W TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 14:00

    Zakończyliśmy relację z wystąpień na konwencji Platformy. Dziękujemy za uwagę. Dobrego, spokojnego dnia.

  • 13:55

    Zakończyło się przemówienie Radosława Sikorskiego.

  • 13:54

    Sikorski: PiS mówi o nas "totalna opozycja", więc chcę być pomocny i udzielę rady: primum non nocere, po pierwsze przestać szkodzić. Panie prezesie Kaczyński, jest pan jak ten kierowca samochodu, który z radia słyszy, że jakiś wariat jedzie pod prąd na A1 i myśli sobie: "Jeden wariat? Setki! I Jeszcze na mnie trąbią!". Panie Kaczyński, trzeba przestać walczyć z całym światem.

  • 13:53

    Sikorski: Doktryna Kaczyńskiego dla Polski to izolacjonizm. Panie prezesie, izolacjonizm może uprawiać cesarstwo chińskie, imprerium brytyjskie, nawet Stany Zjednoczone. On i tak jest niemądry. Ale jak uprawia go Polska, to nie jest izolacjonizm, tylko izolacja.

  • 13:53

    Sikorski: Mamy w Polsce rządzących, którzy gotowi są zaryzykować, żeby Polska w tym świecie była sama.

  • 13:50

    Sikorski: Uważam, że sposób wycofania się z Afganistanu przez Stany Zjednoczone był błędem, ale wiemy, co się tam w tej chwili dzieje. Zaczęły się morderstwa dla zemsty, wojna z kobietami. Na Afganistan po prostu opada mrok nocy, barbarzyństwa. Chcę powiedzieć naszym fundamentalistom: to, że talibowie uważają się za tradycjonalistów, to z niczego ich nie rozgrzesza. Są dobre i złe tradycje. Tradycja dyskryminacji to coś, z czym trzeba walczyć, a nie coś, co trzeba utrwalać.

  • 13:48

    Sikorski: Wojna hybrydowa ma miejsce na polskich granicach. To nie są moje słowa. To słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej, która w tej sprawie solidaryzuje się z nami. Nie skoczyły się ćwiczenia Zapad, o bardzo agresywnym scenariuszu. Zapomnieliśmy już o wojnie azerbejdżańsko-armeńskiej.

  • 13:47

    Sikorski: Mówiąc poważnie: koniunktura międzynarodowa dla Polski pogarsza się. Robi się naprawdę niebezpiecznie. 250 kilometrów stąd ludzie są więzieni i katowani tylko dlatego, że mają czelność protestować przeciwko skradzionym wyborom. Oby nigdy czegoś takiego nie było w Polsce.

  • 13:46

    Sikorski: Zauważyłem tu gdzieś korespondenta z państwowej telewizji. Chcę go poinformować, że przed wejściem na salę obrad nie trzeba podpisać oświadczenia, że będzie się głosowało "fur Deutschland".

  • 13:43

    Sikorski: Było już o Unii Europejskiem. W czwartek wróciłem z siedziby "okupacyjnego" parlamentu w Strasburgu. Nie będę wam sprawozdawał sesji, ale podzielę się z wami spostrzeżeniem. Przed wejściem na salę obrad jest tam kanciapa, gdzie trzeba złożyć podpis z obecności, aby dostać dietę. Przypadkiem widziałem, jak to robią nasi koledzy i koleżanki z PiS-u. Proszę sobie wyobrazić, że nie stał nad nimi niemiecki kapo z kijem i ich do tego nie przymuszał.

  • 13:42

    Głos zabiera Radosław Sikorski.

  • 13:41

    Biniek: Najgorsze, co może być, czego ja nigdy nie doświadczyłem, ponieważ miałem przyjemność być dobrze dowodzonym, jest to, kiedy żołnierze wyprowadzani są przeciwko własnym obywatelom. Tak, mówię o Warszawie. Wojsko nie ma prawa w czasie pokoju przejmować roli policji. Każda patologia rozpoczyna się od małych rzeczy. Gdy sami, świadomie lub nieświadomie, przesuwamy granicę, ta patologia się pogłębia, brniemy w to dalej.

  • 13:40

    Biniek: Żołnierz i dowódca każdego szczebla ma prawo odmówić wykonania rozkazu, kiedy rozkaz ten jest niezgodny z prawem. Według mojej oceny, w ostatnich latach wydawanych było wiele rozkazów niezgodnych z prawem. Wojsko, które z definicji jest apolityczne, wykorzystywane jest w imprezach politycznych. Jest tłem dla polityków partii rządzącej i to nie przy okazji inspekcji. Żandarmeria wykorzystywana jest do ochrony polityków partii rządzącej, wybiórczo. To nie są ich zadania, to nie są te priorytety.

  • 13:39

    Biniek: Jestem 45-letnim emerytem wojskowym, mam prawo decydować o sobie, nie mam żadnych ograniczeń i wybrałem, w jaki sposób mogę dalej służyć ojczyźnie i obywatelom. Służyłem w wojsku 19 lat, brałem udział w misjach poza granicami kraju. To tam uświadomiłem sobie, jak ważna jest przysięga wojskowa. Tam, my żołnierze, staliśmy za sobą murem, broniliśmy słabszych. Tam zostawiliśmy krew, pot i łzy, a niektórzy z nas zapłacili najwyższą cenę.

  • 13:38

    Biniek: Pamiętam słowa mojego pierwszego dowódcy: "w imieniu służby wręczam wam broń". Nikt wcześniej nie obdarzył mnie takim zaufaniem, ale też nikt wcześniej nie nałożył na mnie takiej odpowiedzialności. Pamietam przysięgę wojskową. Rotę przysięgi wziąłem sobie do serca. Pozwolę sobię ją zacytować:

    Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej i życia nie szczędzić.

    Po czterech latach zasadniczej służby wojskowej, kiedy wstępowałem w szeregi żołnierzy wojskowych, uświadomiłem sobie, że zrzekam się części moich praw. Zrzekłem się świadomie części moich praw obywatelskich. Żołnierz zawodowy nie może należeć do partii politycznej, do organizacji stawiających sobie cele polityczne. Żółnierz ma być apolityczny, ma służyć ojczyźnie, obywatelom. Nieważny jest kolor skóry, wyznanie, przekonania.

  • 13:36

    Biniek: Chciałem opowiedzieć moją historię. To tylko i wyłącznie moja historia. W szkole średniej marzyłem, żeby zostać nauczycielem. Życie napisało zupełnie inny scenariusz. W lipcu 1996 roku zgłosiłem się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tomaszowie Mazowieckim. Podjąłem decyzję, że chce zostać żołnierzem, spełnić swój obowiązek. Próbowano mnie od tego odwieść.

  • 13:35

    Głos zabiera Tomasz Biniek, młodszy chorąży rezerwy Wojska Polskiego, który wstąpił do Platformy.

  • 13:34

    Zakończyło się przemówienie Marzeny Okły-Drewnowicz.

  • 13:34

    Okła-Drewnowicz: Nie będziemy was mamić obietnicami, które są niemożliwe do spełnienia. Na pewno nie będzie tak, że dokonamy cudów w pierwszych dniach rządu. Ale wiem jedno: skończymy z arogancją tej władzy przeciwko seniorom, pacjentom, osobom z niepełnosprawnościami, mieszkańcom miast, miasteczek i wsi. Dlaczego? Bo was widzimy i będziemy was dostrzegać cały czas, nie tylko w kampanii.

  • 13:32

    Okła-Drewnowicz: Dofinansujemy organizacje opieki w miejscu zamieszkania, to jest wyzwanie.

  • 13:31

    Okła-Drewnowicz: Trzynaste emerytury? My też za nimi głosowaliśmy, ale przyznali je i wypłacili w trakcie kampanii do europarlamentu. Później, po wyborach, o seniorach zapomnieli. Wsiedli do swoich limuzyn, wrócili do Warszawy i pozamykali się w gabinetach.

  • 13:30

    Okła-Drewnowicz: Kiedy władza pzypomina sobie o seniorach? Przed wyborami.

  • 13:30

    Okła-Drewnowicz: Jest grupa Polaków, która z roku na rok jest coraz liczniejsza. To ponad 25 procent naszego społeczeństwa. To seniorzy. To nasze babcie, dziadkowie, rodzice. Każdego dnia, każdego roku, seniorów przybywa. Wydawać by się mogło, że są coraz bardziej zauważani. Niestety jest odwrotnie.

  • 13:28

    Przemawia Marzena Okła-Drewnowicz:

  • 13:23

    Zakończyło się przemówienie Izabeli Leszczyny.

  • 13:23

    Leszczyna: Pamiętajcie, dobre i mądre państwo jest możliwe. Nie ptorzebujemy zbyt wiele. Potrzebujemy trochę odwagi, dużo przyzwoitości i sporo poczucia odpowiedzialności za każdą Polkę, za każdego Polaka, za Płońsk i za każde inne miasto i miasteczko w Polsce.

  • 13:22

    Leszczyna: Mądre i dobre państwo to takie, w którym ludzie, którzy tworzą miejsca pracy, czują wsparcie państwa, bo państwo jest tylko dzięki takim ludziom. Co więcej, dzięki podatkom tych, którzy pracują, państwo może wspierać tych, którzy nie zawsze sami są sobie w stanie poradzić. Ale uwaga: mądre państwo wie, że nie ma powodów wspierać tych, którzy nie pracują, bo im się po prostu nie chce.

  • 13:21

    Leszczyna: Z jednej strony mamy 500 plus i 13. emeryturę, ale z drugiej strony nowe daniny, kolejne podatki i drożyznę, która zjada wszystkie transfery socjalne, wynagrodzenie i emerytury.

  • 13:19

    Leszczyna: W dobrym państwie jest zgoda co do tego, że prawdziwy dobrobyt pochodzi z pracy i z inwestycji.

  • 13:18

    Leszczyna: Zapłacimy za nieudolność rządzących.

  • 13:17

    Leszczyna: W dobrym państwie rząd nie walczy z kobietami, lekarzami, nauczycielami, a nawet inwestorami.

  • 13:16

    Teraz przemawia Izabela Leszczyna.

  • 13:15

    Zakończyło się przemówienie Rafała Trzaskowskiego.

  • 13:15

    Trzaskowski: Musimy być odpowiedzialni, odważni, szczerzy. Musimy razem iść do przodu i wygrać wybory.

  • 13:13

    Trzaskowski: Zabrali się za sądy, zabrali się za wolne media, zabrali się za uniwersytety. Dzisiaj są kolosalnie ważne i fundamentalne dwa punkty: kwestia naszych pieniędzy samorządowych i nasza bytność w silnej, ambitnej w Unii Europejskiej. To wszystko jest na szali. Zaręczam wam, że Jarosław Kaczyński chce to, punkt po punkcie, realizować.

  • 13:10

    Trzaskowski: To my, samorządowcy, staramy się ratować to, co się teraz w Polsce dzieje. Gdy rządzący niszczą kulturę, my wspieramy kulturę niezależną. Gdy rządzący ucinają pieniądze na in vitro, my to in vitro finansujemy. Gdy rządzący niszczą polską szkołę, my dopłacamy nauczycielom, organizujemy dodatkowe lekcje. Jeżeli ta władza chce zabierać nam szpitale, to my robimy wszystko, żeby te szpitale doposażyć. I o to dokładnie chodzi, żebyśmy nie mogli tego robić.

  • 13:08

    Trzaskowski o Polskim Ładzie: To "Nowe Oszustwo". Tu mają zapłacić samorządy, czyli wy. To jak zwykle jedno, wielkie oszustwo. Miliard siedemset milionów sama Warszawa ma stracić, rok w rok.

  • 13:07

    Trzaskowski: Chcę tu powiedzieć także o samorządach. Pieniądze są zabierane wam, obywatelom.

  • 13:05

    Trzaskowski: Unia Europejska wie, gdzie są prawdziwe zagrożenia i dlatego nie możemy się dać wypchnąć z Unii.

  • 13:02

    Trzaskowski: Czym jest Unia Europejska? Dlaczego jest tak ważna? Dlatego, że wyznacza trendy i zajmuje się tym, co jest ważne w XXI wieku.

  • 12:59

    Trzaskowski: To, że jesteśmy w Płońsku to bardzo dobry symbol tego, w jaki sposób będziemy pracować przez kolejne dni, tygodnie i miesiące.

  • 12:58

    Głos zabiera prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

  • 12:57

    Zakończyło się przemówienie Borysa Budki.

  • 12:55

    Budka: Mam dla was bardzo złą wiadomość. Wprowadzimy prawo, które wyruguje przypadki korupcji, nepotyzmu, kolesiostwa, ale nie tylko na przyszłość. Nie będziecie i nie śpijcie spokojnie. Rozliczmy każdą waszą aferę, od tej najmniejszej.

  • 12:54

    Budka:Jesteście jak ośmiornica, oplatacie spółki, żeby jak najwięcej dla siebie zgarnąć.

  • 12:52

    Budka: Brzydzę się ich kłamstwem, hipokryzją i obłudą. Przejmują sądownictwo, prokuraturę, dewastują służby specjalne, wypowiadają wojnę Unii Europejskiej, wyłącznie po to, by móc bezkarnie kraść i żeby nie było nad nimi żadnej kontroli. Teraz chca wam ukraść wolne media, aby obywatele, wy wszyscy, opinia publiczna nie miała nad nimi żadnej kontroli. Bo kontrola to jest właśnie to, czego oni się najbardziej boją.

  • 12:50

    Budka: Miliony uczciwych Polaków ma coraz mniej w portfelach, ale ludzie władzy mają nadal pełen żłób. Nie tak dawno słyszeliśmy, że proponowali, żeby Polacy pracowali z miskę ryżu. Prawda, panie premierze?

  • 12:47

    Budka: Przyzwyczailiśmy się przez te sześć lat, że gdy słyszymy "nepotyzm", "przekupstwo" i "korupcja", to myślimy: PiS. Gdy mówimy "PiS", mamy przed oczami afery: GetBack, SKOK, dwóch wież, aferę mailową. Do tego nie można się przyzwyczajać. Nie można się przyzwyczajać do braku zasad i moralności.

  • 12:44

    Budka: Chcę was zapewnić, że zawsze i wszędzie będziemy upominać się o polski samorząd, o was. Taka była, jest i będzie Platforma Obywatelska - partia zawsze samorządowa.

  • 12:42

    Glos zabiera szef klubu KO Borys Budka.

  • 12:27

    Zakończyło się przemówienie Donalda Tuska.

  • 12:26

    Tusk: Bądźcie w pełni odpowiedzialni, a wygracie te wybory i Polacy będą wam za to wdzięczni.

  • 12:26

    Tusk: Pójdziemy do ludzi. Dzisiaj jesteśmy w Płońsku. Ale będziemy każdego dnia nie w studiu telewizyjnym, nie w warszawskiej kawiarnii, nie żeby to nie były ważne miejsca. Ale tam ludzie są już przekonani, przynajmniej jeśli chodzi o Unię. Będziemy tam, gdzie potrzebna jest wasza obecność, żeby rozmawiac z ludźmi o tym, co naprawdę jest ich lękiem.

  • 12:24

    Tusk o Pawle Kukizie: Z niego taki parlamentarzysta, jak z Kaczyńskiego rockandrollowiec.

  • 12:21

    Tusk: Jest taki artykuł 90, gdzie można i powinniśmy de facto zapisać, że z Unii Europejskiej można wyjść, jeśli będzie taka przynajmniej większość parlamentarna, jak była wtedy, kiedy wchodziliśmy do Unii.

  • 12:21

    Tusk: Jedyne, co powstrzymuje ich przed nocnym głosowaniem nad wyjściem Polski z Unii Europejskiej, jest to, ze widzą ciągle, że 80 procent woli być w Unii. Ale ciężko pracują, o każdej godzinie, żeby Polakom obrzydzić, namieszać w głowach, a finalnie wyprowadzić Polskę z Unii.

  • 12:20

    Tusk: Wielka Brytania jest teraz poza Unią, bo tacy goście, identyczni są jeden do jednego jak PiS-owcy. Było kwestią czasu, kiedy przekonają połowę Brytyjczyków, że Unia Europejska jest zła. A co ciekawsze, większość z nich wcale nie chciała wyjścia z Unii Europejskiej.

  • 12:18

    Tusk: Polska jest na granicy Unii Europejskiej w sensie dosłownym i politycznym. Znam Kaczyńskiego i jego wężową politykę. Testowali przez ostatnie kilka tygodni, niezwykle intensywnie, ile mogą sie jeszcze posunąć w strategii wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej. Przeprowadzili po prostu kolejny test.

  • 12:17

    Tusk: PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. Ja to wiem, mi się to nie wydaje. Byłem świadkiem, uczestnikiem rozmów wiele lat temu, w których ta niechęć do naszego członkostwa w Unii była wręcz manifestacyjna. W rozmowach tajnych, w cztery oczy, kuluarowych i publicznie.

  • 12:14

    Tusk: Musimy dojrzeć ponownie jako formacja polityczna do wielkiej odpowiedzialności za Polaków, a nie za jakiś własny pomysł.

  • 12:14

    Tusk: Pamiętajmy o tym, że trzeba za wszelką cenę zmienić władzę w Polsce i żeby Polacy, Polki stali się znowu dumnymi obywatelami wolnej ojczyzny, gdzie państwo działa na ich rzecz, a nie przeciwko nim. To jest możliwe, to jest w zasięgu ręki.

  • 12:12

    Tusk: Potrzebna jest czułość i odpowiedzialność. Na kogo dzisiaj, my Polacy, nie możemy patrzeć? Na biskupa, który chroni pedofilię w Kościele. Na księdza, który buduje imperium finansowe za publiczne pieniądze.

  • 12:11

    Tusk: Naszym przeciwnikiem nie są katolicy, bo my w większości jesteśmy katolikami. To się nie kłóci z moim liberalizmem, pragnieniem wolności, nowoczesności. Nie widze tam żadnej sprzeczności. Nie widzę sprzeczności między Europą a Płońskiem i między wiarą a wolnością.

  • 12:10

    Tusk: Polacy oczekują od was powagi, odpowiedzialności, czułości. Naszym przeciwnikiem nie są instytucje, wojsko czy policja, tylko zła władza, która psuje te instytucje, niszczy te służby.

  • 12:06

    Tusk: Nie pozwolę, żebyśmy zmarnowali energię, którą od kilku miesięcy tworzymy.

  • 12:05

    Tusk: Jesteśmy tu po to, żeby wygrać wybory, bo tu chodzi o śmiertelnie ważną sprawę. Tu nie chodzi o jednorazową nagrodę.

  • 12:03

    Tusk: PO musi znowu zacząć znaczyć Pełna Odpowiedzialność. Jesteście odpowiedzialni za nadzieję i lęki Polaków, a nie swoje kariery. Polityka to odpowiedzialność za skutki swojego działania, a nie za intencje.

  • 12:02

    Tusk: Polityka to ciężka robota, trzeba ubrudzić sobie łapy w ziemi, żeby zrozumiec i przekonać do siebie wszystkich, dla których życie bywa ciężką harówą.

  • 12:01

    Tusk o konwencji w Płońsku: Tradycyjnie partie urządzają spotkania tego typu w stolicy.

  • 12:00

    Tusk: Premier polskiego rządu nie wie, ile kosztuje chleb i nie chce wiedzieć, może nie musi? Informuję premiera Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego, ze ceny chleba w ciągu ostatnich czterech lat wzrosły o 50 procent.

  • 11:59

    Tusk: Znany Europejczyk poseł Marek Suski pytany w jednej z rozgłośni o cenę masła, odpowiedział: "mnie to nie interesuje". Trudno o lepszą, bardziej jasną odpowiedź, gdzie ta władza ma ludzi, ich potrzeby, podstawowe lęki, niepokoje.

  • 11:57

    Tusk: Trudno się wierzy władzy, trudno mi uwierzyć premierowi, nie tylko dlatego, że jest znany z dużej wyobraźni. Ale jak pamiętacie, premier na pytanie o cenę chleba wykonał jakiś niezwykły piruet, aby ominąć odpowiedź. To nie jest tragedia, nie każdy ma w głowie ceny podstawowych produktów, ale warto to sobie powiedzieć, nauczyć się szybko tego.

  • 11:55

    Tusk: Nie możemy dopuścić myśli, że są jakieś miejsca w Polsce, ktore nie zasługują na wysoko wykwalifikowaną i przygotowaną infrastrukturę medyczną, gdzie chore dziecko nie ma dostępu do pediatry, a kobieta do ginekologa.

  • 11:54

    Tusk: Trzeba zmusić władzę centralną, aby internet służył dobrym rzeczom i sprawom, na przykład edukacji.

  • 11:53

    Tusk: W Polsce jest jeszcze bardzo wiele miejsc, gdzie trzeba zadbać o zupełnie fundamentalne potrzeby, nawet takie, jak kanalizacja czy wodociągi. Trzeba zadbać o atrakcyjną ofertę na życie codzienne, ofertę kulturalną i edukacyjną.

  • 11:51

    Tusk: Trzeba umieć znaleźć właściwy klucz do każdgo miasteczka i miasta. Tego nie zrobi premier, rząd centralny. To może zrobić tylko lokalna społeczność, lokalny samorząd.

  • 11:49

    Tusk: Co możemy zrobić wspólnie, żeby uczynić każde miejsce w Polsce miejscem atrakcyjnym? Być może szczera odpowiedź jest taka, że nie da się wszędzie tego zrobić. Ale jest wiele odpowiedzi, które mówią nam, co musimy wszyscy zrobić, żeby jak najwięcej takich miejsc w Polsce było i żeby te miejsca nie zależały od wielkości miasta.

  • 11:47

    Tusk: Będę dzisiaj powtarzał słowa o mniejszych, średnich miastach w Polsce, bo tam często spotykamy ludzi i sytuacje, które muszą budzić niepokój, pytanie o przyszłość.

  • 11:46

    Tusk: Campus Polska to świetna idea, bardzo fajne przedsięwzięcie. Dało dużo nadziei młodym.

  • 11:45

    Tusk: Po to właśnie jesteśmy, jako Platforma Obywatelska, po to, żeby bronić interesów Polski, Płońska i innych, ośmiuset burmistrzowskich miast, ponad stu miast prezydenckich.

  • 11:44

    Tusk: Być Europejczykiem, to znaczy być Polakiem, być mieszkańcem Płońska, być mieszkańcem polskiej wsi. Tu się nic nie kłóci. Dzisiaj miłość do małej ojczyzny oznacza także tę wielką potrzebę utrzymania Polski w Unii Europejskiej.

  • 11:43

    Głos zabrał Donald Tusk.

  • 11:40

    Dzień dobry! Zapraszamy na relację z konwencji Platformy Obywatelskiej z Płońska.

Planowane zmiany w statucie partii

W drugiej części konwencja ma dokonać zmian w statucie, rekomendowanych przez zarząd PO. To m.in. zwiększenie liczby wiceprzewodniczących z 4 do 10, wprowadzenie ułatwień w zapisywaniu się do PO, dokooptowanie do zarządu szefa frakcji w Parlamencie Europejskim i najwyższego rangą członka Prezydiów Sejmu i Senatu, zmiany umożliwiające wprowadzenie parytetów płci na wszystkich szczeblach.

Ponadto w statucie zostaną wpisane nowe cele ideowo-programowe PO, takie jak dążenie do trójpodziału i transparentności władzy, walka o wolne media, walka o ochronę klimatu itd.

Podczas konwencji nie będzie zmian personalnych - tych dokonuje Rada Krajowa. Platformę czekają zresztą w najbliższym czasie wybory na wszystkich szczeblach. Między 9 a 17 października wybory do kół, a 23 października wybory szefów powiatów, szefów regionów, a także powszechne wybory przewodniczącego PO.

Donald Tusk: obecna władza kompletnie nie ma zrozumienia dla wyzwań nowoczesności
Donald Tusk: obecna władza kompletnie nie ma zrozumienia dla wyzwań nowoczesnościZDJĘCIA ORGANIZATORA

Autorka/Autor:mart, akw/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: zdj. organizatora

Pozostałe wiadomości

Sąd w Kijowie podjął decyzję w sprawie aresztowania trzech ukraińskich dowódców zatrzymanych przez służby i oskarżonych o "podejmowanie niewłaściwych decyzji", które miały doprowadzić do zajęcia części obwodu charkowskiego przez rosyjską armię w maju 2024 roku. Żołnierze i eksperci apelują o sprawiedliwy proces. Według znanego analityka Jurija Butusowa, wydarzenia wokół tej sprawy, to "popis" i chęć "upokorzenia" wojskowych.

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

Źródło:
RBK-Ukraina, NV, Glavred, PAP, tvn24.pl

Donald Trump ułaskawił Rossa Ulbrichta, twórcę serwisu Silk Road (Jedwabny Szlak), którego użytkownicy mogli anonimowo handlować nielegalnymi produktami, w tym narkotykami czy pirackim oprogramowaniem. Skazanie Ulbrichta przez amerykański sąd na dożywocie prezydent USA nazwał "niedorzecznością".

Trump ułaskawia skazanego na dożywocie. Pisze o "szumowinach"

Trump ułaskawia skazanego na dożywocie. Pisze o "szumowinach"

Źródło:
CNN, "Guardian", CBS News TVN24

Premier Donald Tusk przedstawił w środę w Parlamencie Europejskim priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Dzisiaj być może najważniejsze słowa, jakie powinny paść tu, w Parlamencie Europejskim, to słowa skierowane wprost do Europejek i Europejczyków: podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - powiedział. Mówił, że jeśli prezydent USA Donald Trump mówi o konieczności wzięcia większej odpowiedzialności przez Europę za własne bezpieczeństwo, "traktujmy to jako pozytywne wyzwanie".

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

W szkole podstawowej w Żyrardowie doszło do rozpylenia nieznanej substancji. Ewakuowano łącznie 368 osób. Jedno dziecko trafiło do szpitala. Na miejscu pracują służby.

Nieznana substancja rozpylona w podstawówce, ponad 300 osób ewakuowanych

Nieznana substancja rozpylona w podstawówce, ponad 300 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Donald Trump odpowiedział na pytanie, czy dalej - tak jak Joe Biden - zamierza wysyłać broń Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. Stwierdził, że to "Unia Europejska powinna płacić znacznie więcej niż dotychczas". W tym kontekście wspomniał o Polsce. Powiedział, że była ona wśród kilku państw, które w czasie jego pierwszej prezydentury wydawały na obronność odpowiednią ilość pieniędzy.

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Źródło:
Reuters, TVN24, tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Jednoczesne utrzymanie prawidłowego obwodu talii i regularne ćwiczenia są bardziej skuteczne w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka niż każdy z tych czynników z osobna - wynika z badania opublikowanego w "British Journal of Sports Medicine". Udział wzięło w nim ponad 300 tys. osób. Badacze są "podekscytowani" ustaleniami.

To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Dwa połączone czynniki

To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Dwa połączone czynniki

Źródło:
World Cancer Research Fund, The Independent, tvn24.pl

W środę rano w kopalni Szczygłowice doszło do zapalenia metanu. W rejonie zagrożenia było 44 górników. Nie ma ofiar śmiertelnych, 16 osób jest rannych, mają z rozległe poparzenia oraz urazy nóg i rąk.

Pożar w kopalni. Rannych 16 górników

Pożar w kopalni. Rannych 16 górników

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie nie przychylił się do wniosku o przyznanie listu żelaznego Michałowi K. Były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jest podejrzany w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w tej instytucji. - Będziemy tę decyzję skarżyć - zapowiedział obrońca Michała K. mecenas Luka Szaranowicz.

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Dwukrotnie odbyłem 10-dniową kwarantannę w jednym z pokoi i przez moment w apartamencie. Nie naraziłem Skarbu Państwa ani Muzeum II Wojny Światowej na żadne koszty - mówił w środę Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta. Dodał też, że prowadził "bardzo dynamiczną politykę międzynarodową" i apartamenty były do tego przez niego wykorzystywane. Odniósł się w ten sposób do ustaleń "Gazety Wyborczej", która napisała, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przez ponad pół roku miał zarezerwowany luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym.

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Biskup Kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump tuż po nim, a w środę nad ranem w mediach społecznościowych ocenił biskup jako "lewicową", "nudną" i zawyrokował, że powinna przeprosić Amerykanów za to, że "nie jest zbyt dobra w swojej pracy".

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Media publikują dramatyczne relacje osób, które przetrwały tragiczny pożar w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w Turcji. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie włączył się żaden alarm przeciwogniowy - podaje agencja Reutera, pisząc o nasilającej się krytyce pod adresem miejscowych władz. W wyniku pożaru zginęło 76 osób.

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

Źródło:
Reuters, Hürriyet, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium