Nowe ministerstwo, 300 tysięcy mieszkań, dotacje dla samorządów, "żłobkowe". Lewica o swoich planach

Źródło:
TVN24, PAP
Biejat o planach Lewicy dotyczących mieszkalnictwa
Biejat o planach Lewicy dotyczących mieszkalnictwaTVN24
wideo 2/6
Biejat o planach Lewicy dotyczących mieszkalnictwaTVN24

Czas zmienić nasze myślenie o mieszkalnictwie i budownictwie - powiedziała na konwencji Lewicy posłanka Magdalena Biejat. Zapowiedziała, że jej ugrupowanie ma plan stworzenia nowego ministerstwa mieszkalnictwa, które doprowadziłoby między innymi do zbudowania 300 tysięcy mieszkań komunalnych. Robert Biedroń przedstawił propozycję "żłobkowego". Włodzimierz Czarzasty zapewniał, że jego formacja chce inwestować w stabilną i bezpieczną energetykę jądrową, odnawialne źródła energii oraz zmodernizować stare i budować nowe linie przesyłu.

W niedzielę w Warszawie odbyła się konwencja programowa "Niska inflacja - sprawiedliwa gospodarka", na której Lewica przedstawiła swoje propozycje dotyczące m.in. wyjścia z kryzysu i rozpoczęcia długofalowych inwestycji.

Były premier, były minister finansów i były szef NBP Marek Belka diagnozował aktualną sytuację związaną z poziomem inflacji. Zwracał uwagę, że inflacja bazowa jest "inflacją rodzimego chowu" i wynika - jak mówił - z "błędów polityki państwa". Ocenił przy tym, że może to oznaczać stagflację i potencjalnie doprowadzić do stagnacji gospodarczej.

Biejat o planach Lewicy dotyczących mieszkalnictwa

Posłanka Magda Biejat mówiła o mieszkalnictwie. - Mamy dzisiaj do czynienia z poważnym kryzysem gospodarczym. Ale ten czas to okazja, by przestawić Polską gospodarkę na nowe tory - powiedziała.

- Dzisiaj, kiedy drożyzna niszczy budżety domowe polskich rodzin, Lewica mówi jasno: walka z inflacją nie może polegać na obniżaniu jakości życia zwykłych Polek i Polaków, ale na stymulowaniu popytu i na inwestycjach - stwierdziła Biejat.

Jak mówiła, "Polska powinna być krajem, w którym państwo jest inwestorem stymulującym rozwój gospodarki". - A kołem zamachowym tej gospodarki powinno być mieszkalnictwo - podkreśliła posłanka.

Konwencja LewicyTVN24

- Problemu braku mieszkań nie da się rozwiązać jedną ustawą czy dedykowanym programem. Nasi partnerzy z opozycji przedstawili projekt o kredycie zero procent. Brzmi świetnie. Każdy chciałby mieć darmowy kredyt i nie musieć oddawać bankowi w ratach drugie tyle co kosztowało mieszkanie. Problem polega na tym, że od takiego programu mieszkań nie przybędzie. Przybędzie za to zysków dla banków i deweloperów, którzy skorzystają ze zwiększonego popytu i podniosą marże. Koło się zamknie - oceniła.

- Czas zmienić nasze myślenie o mieszkalnictwie i budownictwie. Czas zainwestować w wielki program budownictwa społecznego - powiedziała Biejat.

Nowe ministerstwo, 300 tysięcy mieszkań, dotacje dla samorządów

Zapowiedziała "bardzo szczegółowy i precyzyjny plan rozwoju budownictwa mieszkaniowego". - Po pierwsze zaczniemy od głowy. W pierwszej kolejności stworzymy ministerstwo mieszkalnictwa. Dzisiaj w Polsce nikt nie odpowiada za ten strategiczny dla gospodarki sektor - wskazała.

- Kolejna sprawa to olbrzymie pieniądze, bo bez nich żaden rząd nie zacznie budować mieszkań. Przygotujemy największy w Polsce program budownictwa społecznego i będziemy go realizować w ścisłej współpracy z samorządami. Na zasadzie państwo płaci - samorządy budują mieszkania na wynajem - wyjaśniała.

Jak mówiła, "dziś państwo na budowanie mieszkań wydaje niewiele ponad 1,5 miliarda złotych". - My w pierwszym roku przeznaczymy na nie co najmniej 10 miliardów złotych, a to dopiero początek, bo tę sumę będziemy zwiększać. W ciągu całej kadencji wybudujemy 300 tysięcy nowych mieszkań. To ambitny, ale realny cel - powiedziała posłanka.

Ostatnia sprawa - dodała Biejat - "to sięgnięcie po zasoby mieszkaniowe, które już istnieją". - Osiedla będą musiały powstawać przez kilka lat, a dzisiaj ludzie potrzebują mieszkań od zaraz. W zasobie państwa i samorządów jest ogromna liczba lokali, które stoją puste, bo nie nadają się do zamieszkania. Chcemy jak najszybciej uruchomić ten zasób. Jak to zrobimy? Samorządy otrzymają bezzwrotną, 100-procentową dotację od agencji, która będzie podlegała pod ministerstwo. Po to, by mieć pieniądze na wyremontowanie tych mieszkań - mówiła.

Biedroń: kładziemy dzisiaj nasze postulaty na stole dla całej opozycji

- Zbliżają się święta. Święconka będzie w tym roku najdroższa od 30 lat. Od 1996 roku w Polsce nie mieliśmy takiego wzrostu cen. Święconka będzie droższa o 38 procent niż rok temu - podsumował współprzewodniczący Nowej Lewicy, europoseł Robert Biedroń, obrazując skalę kryzysu. - Dlatego dzisiaj z naszym programem stawiamy wszystkie sprawy dotyczące gospodarki z głowy na nogi, tak jak powinno być w normalnym państwie. I dzisiaj też odpowiadamy PiS-owi, który jak Maria Antonina mówi: nie ma chleba, jedźcie ciastka. Tylko że dziś Polacy nie mają ani na chleb ani na ciastka - stwierdził Biedroń. 

Jego zdaniem kluczowe jest odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Zapowiedział, że Lewica będzie domagała się w Sejmie informacji od premiera Mateusza Morawieckiego, dlaczego Prawo i Sprawiedliwość nie uzyskało jeszcze unijnych pieniędzy.

Polityk odniósł się do propozycji "babciowego", czyli zaproponowanego przez lidera PO Donalda Tuska dodatku w kwocie 1500 zł dla matek, które chcą wrócić na rynek pracy. Zapowiedział, że zamiast tego powinno powstać "żłobkowe".

- Fundamentem dla nas jako lewicy są usługi publiczne, w tej sprawie trzeba zacząć od początku, trzeba zacząć od żłobków, które muszą być dostępne dla każdego rodzica, dla każdej osoby opiekującej się dzieckiem - powiedział Biedroń. Wskazał, że w Danii trzy czwarte dzieci chodzi do żłobków, podczas gdy w Polsce jedynie jedna szósta. Dodał, że dwie trzecie gmin w naszym kraju nie ma żłobków w swoich zasobach. - Dlatego Lewica proponuje "żłobkowe". Te pieniądze, które na przykład przeznaczylibyśmy na babciowe, około 7-8 miliardów złotych, każdego roku powinniśmy inwestować w żłobki - przekonywał europoseł. W jego ocenie mogłoby w ten sposób powstać tysiąc żłobków rocznie. - W ciągu dwóch lat zlikwidowalibyśmy problem dostępu do żłobków wszystkich dzieci w Polsce - oświadczył Biedroń.

Biedroń: Lewica proponuje "żłobkowe"TVN24

Drugi postulat Lewicy, który przedstawił Biedroń to 22 miliardy złotych dla przedsiębiorców z KPO. - My jako Lewica po pierwsze postulujemy sześć miliardów złotych na inwestycje, szkolenia i remonty potrzebne dla branży, które ucierpiały podczas koronawirusa i kryzysu ekonomicznego. Dwa miliardy złotych na kształcenie zawodowe. Uprościmy także prawo podatkowe, doprowadzimy do tego, że każda zmiana podatkowa wymagać będzie co najmniej półrocznego vacatio legis, tak aby wszystkie jej skutki dogłębnie przeanalizować - zapowiedział. 

Dodatkowo - o czym mówił Biedroń - Lewicy zależy, aby państwo było dobrym pracodawcą. Jego formacja proponuje 20 proc. podwyżki w budżetówce, a także dodatkowe środki na rozbudowę, przebudowę, modernizację i budowę szpitali powiatowych. - Kładziemy dzisiaj nasze postulaty na stole dla całej opozycji - mówił Robert Biedroń i zaapelował o rozmowy w sprawie dalszej współpracy, a także o podpisanie umowy o minimum programowym przed wyborami.

Czarzasty o bezpiecznej energetyce jądrowej i odnawialnych źródłach

Drugi ze współprzewodniczących Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zapewniał, że jego formacja chce inwestować w stabilną i bezpieczną energetykę jądrową, odnawialne źródła energii (OZE) oraz zmodernizować stare i budować nowe linie przesyłu.

- W przeciągu najbliższych 10 lat chcemy przeznaczyć 40 miliardów złotych na budowę czterech tysięcy kilometrów linii przesyłu. Chcemy, żeby wszystkie środki ze sprzedaży certyfikatów CO2 były zainwestowane w linie przesyłu tak, aby bez względu na to, gdzie będzie nadmiar energii w danym momencie, czy na północy kraju, na południu, wschodzie czy zachodzie, żeby można było tą energią obdarzyć i obdzielić cały kraj - mówił. Czarzasty podkreślał także wagę inwestycji w kraju. Lewica chciałaby, aby elementy do wiatraków czy elementy niezbędne do instalacji fotowoltaiki były wytwarzane w Polsce, aby nie musiały być sprowadzane i jedynie montowane nad Wisłą.

Czarzasty o bezpiecznej energetyce jądrowej i odnawialnych źródłach energii TVN24

Ponadto polityk mówił też o modernizacji dwóch tysięcy autobusów na pojazdy zeroemisyjne, co mogłoby się stać dzięki inwestycjom. Zapowiedział przy tym, że 2 procent PKB powinno być przeznaczone na badania i rozwój. - Jeżeli mamy tworzyć i wytwarzać coś nowoczesnego, to musimy w to zainwestować. Jeżeli nie będziemy inwestować w badania i rozwój, to będziemy ciągle technologie kupowali za granicą. Dosyć tego - podkreślał.

Inne inwestycje, o których mówił Czarzasty, to nowoczesne fabryki leków w Polsce, aby krajowe firmy mogły produkować leki i szczepionki, aby zapewnić suwerenność lekową zamiast uzależnienia od innych państw. - Jeżeli zaczniemy ściągać pieniądze z rynku, jeżeli będziemy inwestowali w badanie i rozwój, to doprowadzimy do tego, żeby w 2028 roku 25 procent w ramach PKB było przeznaczone na inwestycje - przekonywał współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Decentralizacja państwowych koncernów, uproszczenie prawa podatkowego

Członek sejmowej komisji finansów Dariusz Wieczorek zarzucał natomiast, że obecne spółki Skarbu Państwa są upolitycznione, stały się miejscem, "gdzie można dobrze zarobić i nic nie robić". Polityk zapowiedział decentralizację państwowych koncernów. Natomiast dyrektor ds. legislacyjnych klubu Lewicy Dariusz Standerski podkreślał, że należy uprościć prawo podatkowe, a każda zmiana miałaby półroczne vacatio legis, aby przeanalizować skutki zmian i skonsultować je z zainteresowanymi stronami.

Standerski zaproponował również w imieniu Lewicy, aby zwiększyć udział samorządów w podatku dochodowym do 70 proc. - Tak, żeby większość pieniędzy zostawała blisko nas - przekonywał. Podczas konwencji przedstawiono także skład rady gospodarczej, do której weszliby m.in. były podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu prof. Hanna Kuzińska, były wiceminister gospodarki i b. prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Marek Kossowski, były minister środowiska Tomasz Podgajniak oraz były główny geolog kraju prof. Krzysztof Szamałek.

Autorka/Autor:ads,momo/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dwie szesnastolatki utonęły w zbiorniku retencyjnym Kaczy Smug w Wiązownicy-Kolonii w województwie świętokrzyskim. - Odłączyły się od grupy i weszły do wody. Po chwili straciły grunt pod nogami i zniknęły pod wodą - relacjonowała młodszy aspirant Joanna Szczepaniak z Komendy Powiatowej Policji w Staszowie.

Dwie nastolatki utonęły w zbiorniku retencyjnym

Dwie nastolatki utonęły w zbiorniku retencyjnym

Źródło:
TVN24, PAP

Słowacka większość parlamentarna przegłosowała kontrowersyjny projekt ustawy likwidującej publiczne media znane jako Radio i TV Słowacji (RTVS). Opozycja nie brała udziału w głosowaniu i wyszła z sali obrad. Słowacka telewizja publiczna przez lata była uznawana za najbardziej wiarygodne źródło informacji w kraju. Projekt zmian w mediach budzi sprzeciw Słowaków. Ulicami Bratysławy przeszło wiele demonstracji antyrządowych.

Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Opozycja wyszła z sali

Kontrowersyjna ustawa przyjęta. Opozycja wyszła z sali

Źródło:
PAP

Pisarka i tłumaczka Renata Lis wzięła w Danii ślub z kobietą, a potem wystąpiła do warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego z wnioskiem o transkrypcję, czyli wpisanie zagranicznego dokumentu do polskich ksiąg i uznania go. Urząd nie podjął jeszcze decyzji, ale już poinformował prokuraturę okręgową. W 2022 roku (kiedy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro) śledczy poprosili urzędników o sygnał w każdej podobnej sprawie. Dlaczego nic się nie zmieniło, chociaż od zmiany władzy minęło pół roku? - Zmiany nastąpiły, ale chyba jeszcze nie do wszystkich dotarły - przekazuje tvn24.pl Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

Amerykański aktor i producent filmowy Donald Sutherland zmarł w wieku 88 lat po długiej walce z chorobą. Wśród najpopularniejszych produkcji, w których zagrał, były "Igrzyska śmierci", "Duma i uprzedzenie" czy "Złoto dla zuchwałych".

Donald Sutherland nie żyje. Znany aktor zmarł po długiej chorobie

Donald Sutherland nie żyje. Znany aktor zmarł po długiej chorobie

Źródło:
BBC, Variety, Reuters

Trwają poszukiwania nastoletniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który zaginął w górzystym regionie Teneryfy. Jego matka przekazała, że to były jego pierwsze zagraniczne wakacje z przyjaciółmi. "Zachęcałam go do wyjazdu i mówiłam: Będziesz się świetnie bawił" - wspominała.​​ Lokalna dziennikarka podkreślała, że czwartek "to kluczowy dzień".

Brytyjczyk zaginął na Teneryfie. To był jego pierwszy wakacyjny wyjazd ze znajomymi

Brytyjczyk zaginął na Teneryfie. To był jego pierwszy wakacyjny wyjazd ze znajomymi

Źródło:
BBC, Sky News

- Kaczyński rozpoczyna wojnę o to, kogo mianuje na kandydata na prezydenta w PiS. To jest ostatnia waluta, którą ma dzisiaj w polityce Jarosław Kaczyński. Nikt z nas nie kwestionuje tego, że to będzie poważny kandydat bądź kandydatka - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). - Nie dziwię się, że wszyscy (politycy Suwerennej Polski - red.) zaczynają uciekać z tego tonącego, pirackiego okrętu. Prezes Kaczyński będzie przytulał niektórych - powiedziała Monika Wielichowska (KO).

"Ostatnia waluta Kaczyńskiego"

"Ostatnia waluta Kaczyńskiego"

Źródło:
TVN24

Były nuncjusz apostolski w USA arcybiskup Carlo Mario Vigano - który od dawna ostro krytykuje papieża Franciszka - został oskarżony o schizmę i z tego powodu wezwany do watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary. "Arcybiskup Vigano dopuścił się pewnych zachowań i musi odpowiedzieć" - oświadczył watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

Zbuntowany arcybiskup wezwany przez Watykan. Oskarżenia o schizmę uznaje za "zaszczyt"

Zbuntowany arcybiskup wezwany przez Watykan. Oskarżenia o schizmę uznaje za "zaszczyt"

Źródło:
PAP, Reuters

W środę CBA weszło do Rządowego Centrum Legislacji na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, realizując polecenie zajęcia dokumentów - dowiedział się nieoficjalnie portal tvn24.pl. Szczegóły nie są na razie znane.

CBA w Rządowym Centrum Legislacji

CBA w Rządowym Centrum Legislacji

Źródło:
tvn24.pl

- Nie wiem, dlaczego pan przewodniczący Włodzimierz Czarzasty powiedział o tym w ten sposób, bo taka decyzja absolutnie nie zapadła - mówiła w "Kropce nad i" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Odniosła się do stwierdzenia współlidera Nowej Lewicy, że w ustawie o związkach partnerskich - w sprawie której toczą się koalicyjne rozmowy - "nie ma przysposobienia dzieci przez pary homoseksualne".

Katarzyna Kotula o słowach Włodzimierza Czarzastego. "Nie wiem, dlaczego taka deklaracja padła"

Katarzyna Kotula o słowach Włodzimierza Czarzastego. "Nie wiem, dlaczego taka deklaracja padła"

Źródło:
TVN24

Utrata większości w sejmiku na Podlasiu skończyła się dla Prawa i Sprawiedliwości odejściem z partii byłego ministra Krzysztofa Jurgiela. W Małopolsce PiS wciąż ma większość, ale nic z tego nie wynika, bo nie jest w stanie wybrać marszałka. Głosowania przegrywa samo ze sobą.

Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"

Problemy PiS w Małopolsce. "Jarosław Kaczyński stracił panowanie nad własną partią"

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjski bank NatWest zakończy działalność w Polsce do końca 2025 roku - informuje Reuters. Pracę straci 1600 osób. Rzecznik banku wytłumaczył, że decyzja została podjęta po zakończeniu w naszym kraju konkretnego projektu, który dotyczył przestępstw finansowych.

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Źródło:
Reuters

Rosyjski dyktator Władimir Putin wybrał się do Korei Północnej i Wietnamu na pokładzie wysłużonej maszyny z serii Iljuszyn Ił-96. "New York Times" podkreśla, że podróż rosyjskiego prezydenta odbywa się niedługo po katastrofach lotniczych, w których zginął prezydent Iranu Ebrahim Raisi i wiceprezydent Malawi Saulos Chilima. Przywiązanie głowy państwa do zaprojektowanej jeszcze w czasach ZSRR konstrukcji ma być - zdaniem amerykańskiej gazety - sposobem na przekonanie opinii publicznej, że konstrukcji Ił-96 nie można niczego zarzucić.

Nie chcą ich nawet rosyjskie linie lotnicze, Putin dalej nimi lata

Nie chcą ich nawet rosyjskie linie lotnicze, Putin dalej nimi lata

Źródło:
The New York Times

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed upałem. Gorącu towarzyszyć mogą także niebezpieczne burze - w piątek synoptycy planują wydanie alarmów, także najwyższego stopnia.

W tych regionach zrobi się szczególnie groźnie. W prognozach alarmy najwyższego stopnia

W tych regionach zrobi się szczególnie groźnie. W prognozach alarmy najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Już dziewięć milionów dorosłych Polaków choruje na otyłość - alarmują eksperci. I wskazują, że wciąż przybywa dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. O tym, z jakimi konsekwencjami wiąże się otyłość, oraz jak krzywdząca jest związana z nią stygmatyzacja, mówi nowa kampania edukacyjna.

"Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy". Choruje już 9 milionów dorosłych

"Właśnie przekroczyliśmy w Polsce próg zdrowotnej katastrofy". Choruje już 9 milionów dorosłych

Źródło:
PAP

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu poinformował, że mężowi 39-letniej Natalii przedstawiono zarzut zabójstwa z zamiarem bezpośrednim. Przyznał się do zbrodni. Nie potrafił wyjaśnić, dlaczego zabił. Powiedział, że "coś w nim pękło". Został tymczasowo aresztowany, do 17 września.

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Francuskie media opisują przypadek Francuzki, na ciele której pojawiły się ogromne pęcherze po przechadzce z córką nad jeziorem. Co wywołało tak ostrą reakcję skórną?

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Źródło:
ENEX, BFM TV, tvn24.pl

Truskawkowy Księżyc zalśni na nocnym niebie. Nadchodząca pełnia będzie szczególnie efektowna, ponieważ Srebrny Glob zawiśnie wyjątkowo nisko nad horyzontem. Przez to będzie się wydawał większy niż zwykle, a nawet może przybrać pomarańczowy kolor.

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, NASA, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy jednego z bloków w podwarszawskim Piasecznie poinformowali służby o nieprzyjemnym zapachu. W jednym z mieszkań odnaleziono ciało starszej kobiety. Było już w stanie rozkładu.

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mimo starań lekarzy nie udało się uratować 19-dniowego noworodka, który w środę trafił do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. Jak przekazywał rzecznik lecznicy, chłopiec miał poważne obrażenia głowy, a jego stan określano jako krytyczny. Prokuratura wyjaśnia, skąd u noworodka takie obrażenia. Zatrzymano rodziców dziecka oraz babcię.

Nie żyje 19-dniowy noworodek. Do szpitala trafił z obrażeniami głowy. Rodzice i babcia zatrzymani

Nie żyje 19-dniowy noworodek. Do szpitala trafił z obrażeniami głowy. Rodzice i babcia zatrzymani

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sześć lat temu 13-letni wówczas Paweł poczuł się źle podczas szkolnej wycieczki. Lekarz początkowo zignorował jego stan i nie zdecydował od razu o zabraniu go do szpitala. Chłopiec został sparaliżowany. Dzięki intensywnej rehabilitacji jego stan zdrowia uległ znacznej poprawie. Lekarz stanął przed sądem.

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

Źródło:
PAP

Od początku czerwca w Grecji doszło do serii zaginięć i śmierci turystów. Jak zauważa lokalna policja, wszyscy oni wybrali się na piesze wycieczki w upalną pogodę. Zdaniem naukowców właśnie zmiany klimatu i coraz częstsze fale upałów mogą być wyjaśnieniem tych zdarzeń. - Mózg jest kluczem do wszystkiego - wyjaśnia ekspert.  

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku minęło 30 lat od polskiej premiery "Listy Schindlera". Film opowiedział światu historię niemieckiego przedsiębiorcy, który uratował życie ponad tysiąca Żydów. Obraz został obsypany nagrodami. Wpłynął też na odrodzenie się społeczności żydowskiej w Polsce. Jak do tego doszło? O tym w reportażu dla amerykańskiej telewizji MSNBC opowiedział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który przy tej okazji rozmawiał z autorami filmu.

Historia wybawiciela ponad tysiąca Żydów. Śladami "Listy Schindlera" wybrał się ambasador USA w Polsce

Historia wybawiciela ponad tysiąca Żydów. Śladami "Listy Schindlera" wybrał się ambasador USA w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, msnbc

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot zdobył II nagrodę w konkursie dziennikarskim Silesia Press. Doceniono go za reportaż "Gdzie on są?", opowiadający historię rodziców zaginionego ukraińskiego żołnierza, którzy starali się uzyskać odpowiedź na pytanie, co się stało z ich synem. Główną nagrodę otrzymała Ewa Niewiadomska z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Jestem wojną".

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot z nagrodą w konkursie Silesia Press

Dziennikarz "Faktów" TVN Paweł Szot z nagrodą w konkursie Silesia Press

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wskazano laureatów Młodzieżowego Konkursu Dziennikarskiego Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Zostały nimi Jagoda Łuszczak, Eliza Kunath oraz Emilia Putek. Celem Konkursu jest promowanie rzetelnego, jakościowego dziennikarstwa oraz podnoszenie świadomości na temat roli mediów w demokratycznym społeczeństwie. Jego partnerami merytorycznymi są Radio Zet, telewizja TVN24 i Uniwersytet SWPS. 

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Źródło:
tvn24.pl
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o Tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Czwarta edycja konkursu dla maturzystów organizowanego przez Fundację Collegium Civitas i ZNP dobiegła końca. Wyłoniono dziesiątkę laureatów, którzy otrzymają między innymi bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych - Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas i Uniwersytetu SWPS.

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Źródło:
tvn24.pl, naukawpolsce.pl

Rysie iberyjskie nie są już zagrożone wyginięciem. Od wielu lat w Hiszpanii i Portugalii prowadzone są działania na rzecz reintrodukcji tego rzadkiego, dzikiego kota. Na początku XX wieku dzika populacja zwierzęcia liczyła zaledwie 62 dorosłe osobniki, a teraz wzrosła do ponad 2000.

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Źródło:
PAP, IUCN