"Konkretne propozycje" i hasło wyborcze. Konwencja Koalicji Obywatelskiej

[object Object]
W Warszawie w południe rozpoczęła się konwencja Koalicji Obywatelskiejtvn24
wideo 2/35

Chcę, aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojny. Polska to wielka rzecz, Rzeczypospolita to wielka sprawa - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska w piątek na konwencji programowej Koalicji Obywatelskiej. Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapewniał, że program jego ugrupowania na wybory jest "pełen konkretnych propozycji, które uczynią życie Polek i Polaków lepszym". Zaprezentowane zostało także hasło wyborcze koalicji: "Jutro może być lepsze".

PRZECZYTAJ PROGRAM KOALICJI OBYWATELSKIEJ

W Warszawie w południe rozpoczęła się konwencja Koalicji Obywatelskiej, podczas której kandydatka na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska przedstawiła program swej formacji. Jako pierwszy głos zabrał Grzegorz Schetyna.

Program "pełen konkretnych propozycji"

Lider PO zaznaczył, że program Koalicji Obywatelskiej jest "pełen konkretnych propozycji, które uczynią życie Polek i Polaków lepszym, który przedstawia plan dla Polski nie tylko na dziś, ale też na jutro i na pojutrze, który koncentruje się na tych, którzy Polskę na co dzień budują, na ludziach pracy".

Podkreślił, że program to "efekt setek spotkań z Polakami przez ostatnie cztery lata" napisany przez "dziesiątki ekspertów, specjalistów, praktyków i zwykłych ludzi".

- Przed nami pięć tygodni najważniejszej pracy naszego życia, ale ruszamy do niej z wielką nadzieją, wszyscy wierzymy w zwycięstwo - powiedział Schetyna.

Piątkowe wydarzenie prowadzi dziennikarz sportowy, jedynka listy KO w Łodzi Tomasz Zimoch. Program, który w piątek zaprezentowała Kidawa-Błońska, zatytułowany jest "Twoja Polska".

Schetyna: program Koalicji Obywatelskiej pełen konkretnych propozycji, które uczynią życie Polaków lepszym
Schetyna: program Koalicji Obywatelskiej pełen konkretnych propozycji, które uczynią życie Polaków lepszym tvn24

"Aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojny"

Na wstępie piątkowego wystąpienia Kidawa-Błońska dziękowała Schetynie za nominację i wskazanie jako kandydatki na premiera. - Staję dzisiaj przed wami pełna pokory, bo Polska to wielka rzecz. Rzeczypospolita to wielka sprawa, a ja znalazłam się w polityce, tak jak wy, bo kocham Polskę - mówiła.

Jak mówiła, ubiega się o urząd premiera, bo chce "zmienić polską politykę". - Chcę, żeby politycy przestali zaciskać pięści i potrafili podać sobie otwarte dłonie. Chcę, żeby nauczyli się ze sobą rozmawiać, chcę, żeby przestali zarażać nienawiścią wszystkich dookoła, żeby wreszcie Polacy mogli spokojnie spędzić święta przy swoich stołach i rozmawiać bez kłótni - powiedziała Kidawa-Błońska.

Jak dodała, "chcę także, aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojny". - Chcę nowej, jasnej, uśmiechniętej Polski - oświadczyła.

"Nikt nam nie wmówi, że nienawiść to normalność"

- Jeśli mnie wesprzecie, jeśli razem ze mną jesteście w stanie powiedzieć: dość, jeśli zrobimy to wszyscy, bez względu na podziały, to nikt nam nie wmówi, że nienawiść to normalność. Odmienimy Polskę - podkreśliła Kidawa-Błońska.

W trakcie wystąpienia zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wskazując, że nie jest tak różowo "jak w waszych spotach reklamowych". - Nie wystarczy w programach telewizyjnych pokazywać, że wszystko wygląda wspaniale. Polski nie naprawia się w telewizji, tylko tam, gdzie jest prawdziwe życie, tam, gdzie są prawdziwe problemy. Znajdźcie wreszcie czas i zejdźcie na ziemię. Wyjdźcie z limuzyn, wyjdźcie zza ochroniarzy i posłuchajcie co mówią ludzie - zaapelowała Kidawa-Błońska.

Kidawa-Błońska: chcę, aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojny
Kidawa-Błońska: chcę, aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojnytvn24

Najważniejsze punkty programu Koalicji Obywatelskiej według Kidawy-Błońskiej

Małgorzata Kidawa-Błońska zapewniła, że "to, co zostało ludziom dane, nie zostanie im zabrane". Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera wymieniła najważniejsze punkty programu:

:: naprawa służby zdrowia, w tym wprowadzenie maksimum 21 dni oczekiwania do lekarza specjalisty, 60 minut oczekiwania na lekarza w nagłych wypadkach, przywrócenie nocnych dyżurów na SOR-ach, zmniejszenie umieralności na raka;

:: "mądra, otwarta szkoła";

:: podwyższenie płac, "przywrócenie godności ludzi pracujących", zrównanie płac kobiet i mężczyzn na takich samych stanowiskach;

:: ochrona środowiska, w tym zatrzymanie wycinki lasów, walka ze smogiem, zastopowanie przywozu śmieci do Polski i importu węgla z Rosji;

:: prawa obywatelskie, w tym związki partnerskie prawa kobiet, osób z niepełnosprawnościami, mniejszości;

:: uzupełniony pakiet dla seniorów: dla seniorów aktywnych "damy premię emerytalną w wysokości nawet 20 tysięcy złotych, a także zwolnienie emerytury z PIT dla tych, którzy pracują"; dla mniej sprawnych "czeku opiekuńczy, który pomoże sfinansować opiekę nad seniorem" w kwocie do wysokości połowy najniższego wynagrodzenia, czyli do ponad tysiąca złotych.

:: walka z przemocą domową i seksualną: konsekwentne ściganiu sprawców i ochrona ofiar, alimenty "realnie ściągane przez aparat państwa, tak jak zaległe podatki";

:: dwumiesięczny płatny urlop "tacierzyński";

:: dostęp do bezpłatnej procedury in vitro;

:: prawo do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie;

:: darmowy internet dla młodzieży do 24. roku życia;

:: pomoc przedsiębiorcom: jasne i przejrzyste prawo podatkowe promujące rozwój firm;

:: kultura rozumiana jako element rozwoju społeczeństwa, w tym prawo do twórczego eksperymentu, brak cenzury, przejrzystość konkursów i przyznawania środków finansowych, bogaty system stypendialny, ograniczony wpływ urzędników na instytucje kultury i na artystów, przywrócenie 50 procent kosztu uzyskania przychodu dla twórców;

:: naprawa mediów publicznych, "aby naprawdę były publiczne", likwidacja abonamentu.

"Program ludzkich spraw"

Kidawa-Błońska zaznaczyła, że program Koalicji Obywatelskiej nie jest pisany przeciwko komuś. - To jest program ludzkich spraw - mówiła.

- Marzy mi się Polska, w której nikomu nie trzeba będzie przypominać, co to jest honor, zdrowy rozsądek, odpowiedzialność, dobre wychowanie i panowanie nad emocjami. Chcę, żeby w przyszłym parlamencie posłowie wszystkim opcji potrafili usiąść razem i wypracowywać rozwiązania - zaznaczyła.

- Wierzę, że wspólnie odwrócimy zły bieg wydarzeń, mamy już pomysł, plan, mamy determinację i mamy nadzieję, że razem stworzymy lepsze jutro. Możemy to wybrać już w październiku, może to być już 13 października - powiedziała. - 13 października zmienimy Polskę, a wtedy wszystkich nas Polaków czeka naprawdę lepsze jutro, bo jutro może być lepsze - dodała.

Gasiuk-Pihowicz o celach PO-KO w dziedzinie prawa

Występująca następnie posłanka PO-KO Kamila Gasiuk-Pihowicz podkreśliła, że każda władza musi przestrzegać konstytucji. - A każdy, kto ją łamie, musi ponieść odpowiedzialność - oświadczyła.

W jej ocenie, przez ostatnie cztery lata przez Polskę przeszedł "huragan prawny", który "zniszczył Trybunał Konstytucyjny, zniszczył niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości, zniszczył niezależność prokuratury". - Naruszył prawa wszystkich nas, które są zapisane w konstytucji - mówiła Gasiuk-Pihowicz.

Wymieniła trzy cele w sferze prawnej:

:: cel pierwszy - akt odnowy demokracji, ma to być "zbiór ustaw, który usunie wszystkie naruszenia konstytucji, który usunie wszystkie naruszenia naszych praw i wolności zapisanych w konstytucji";

:: cel drugi - zatrzymanie nadprodukcji prawa, usuwanie zbędnych przepisów prawnych, dlatego "wprowadzimy prostą zasadę znaną w Kanadzie 'one-in, two-out', czyli jeżeli wprowadzamy jeden przepis prawny, to dwa zbędne przepisy prawne muszą z tego systemu prawnego zostać wyrzucone;

:: cel trzeci - równość wobec prawa, w tym rozdział stanowiska prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, odpolitycznienie i uniezależnienie polskiej prokuratury.

Gasiuk-Pihowicz: nasz cel numer jeden - wprowadzenie aktu odnowy demokracji
Gasiuk-Pihowicz: nasz cel numer jeden - wprowadzenie aktu odnowy demokracjitvn24

Propozycje Koalicji Obywatelskiej w obszarze ochrony środowiska

Podczas konwencji głos zabrały inne kandydatki KO do Sejmu. Małgorzata Tracz z Zielonych ("dwójka" listy KO we Wrocławiu) omówiła propozycje w obszarze ochrony środowiska.

Zapowiedziała, że jeśli Koalicja Obywatelska wygra październikowe wybory parlamentarne, realizowane będą:

:: inwestycje w "czystą i tanią energię z słońca i wiatru";

:: ochrona polskich rzek, lasów i jezior, "cała Puszcza Białowieska stanie się parkiem narodowym";

:: termomodernizacja budynków mieszkalnych;

:: likwidacja pieców węglowych, tzw. kopciuchów;

:: zakaz importu śmieci do Polski;

:: racjonalna gospodarka odpadami;

:: kaucja na opakowania szklane i plastikowe

:: walka o prawa zwierząt.

Propozycje dla seniorów

Marzena Okła-Drewnowicz (PO) zaprezentowała propozycje dla seniorów. Zaznaczyła, że "13. emerytura" nie powinna być "kaprysem władzy i narzędziem nacisku przed wyborami".

Propozycje dla seniorów, to:

:: 13. emerytura zagwarantowana ustawowo co roku;

:: premia emerytalna, od 10 do 20 tys. zł - "seniorzy za długie lata pracy staną się współwłaścicielami spółek Skarbu Państwa, ich konta emerytalne zostaną zasilone pakietami akcji;

:: wprowadzenie czeków opiekuńczych - czyli co miesiąc nawet ponad tysiąc złotych, aby pomóc w zorganizowaniu opieki nad seniorami w miejscu zamieszkania;

:: nowy system orzecznictwa w sprawie stopni niesamodzielności, "wtedy będziemy wiedzieć, w jakim stopniu, jakiej osobie i jak pomagać";

:: utworzenie nowego zawodu - asystent seniora;

:: wprowadzenie płatnych urlopów wytchnieniowych dla opiekunów osób niesamodzielnych, "czyli minimum 14 dni, by nabrać siły i odpocząć, by dalej móc opiekować się swoją bliską osobą niesamodzielną".

Autor: kb//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Reuters sporządził szeroki raport na temat niedoboru amunicji artyleryjskiej w państwach Zachodu, co dramatycznie przekłada się na sytuację na ukraińsko rosyjskim froncie. Wskazuje on na szereg złych decyzji i inwestycji na przestrzeni ostatnich dekad podjętych w USA i innych państwach NATO, w tym na odejście od wykorzystywania trotylu (TNT) do produkcji amunicji kalibru 155 mm. W oświadczeniu dla agencji Reutersa amerykańska armia po raz pierwszy publicznie potwierdziła, że po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę powrócono do TNT przy produkcji pocisków artyleryjskich. Tego materiału wybuchowego, jak też innych, obecnie brakuje. Znajdujące się nieopodal Bydgoszczy zakłady Nitro-Chem są "ostatnią zachowaną fabryką TNT w Europie czy Ameryce Północnej".

"Lata błędnych kalkulacji" i "niedobory amunicji". W raporcie o decyzji USA sprzed lat, trotylu i kluczowej roli Polski

"Lata błędnych kalkulacji" i "niedobory amunicji". W raporcie o decyzji USA sprzed lat, trotylu i kluczowej roli Polski

Źródło:
Reuters, PAP

W piątek doszło do światowej awarii systemów informatycznych. Spowodowało to zakłócenia w transporcie lotniczym, sektorze bankowym i ochronie zdrowia. Joe Biden ponownie odrzucił postulaty dotyczące jego rezygnacji z kandydowania w wyborach prezydenckich w USA. Rosyjski sąd uznał dziennikarza "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha za winnego szpiegostwa i skazał na 16 lat więzienia. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na dziś. W sobotę 20.07 wystąpi zmienne zachmurzenie. Termometry pokażą maksymalnie 29 stopni. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na dziś - sobota, 20.07. Czeka nas spora dawka słońca

Pogoda na dziś - sobota, 20.07. Czeka nas spora dawka słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Joe Biden w piątek ponownie dał odpór głosom wzywającym go do wycofania swojej kandydatury z wyborów. "Amerykanie zobaczyli w czwartek tego samego Donalda Trumpa, którego odrzucili cztery lata temu. Pokonam go przy urnie wyborczej"- oświadczył. Zapowiedział jednocześnie, że w przyszłym tygodniu wznowi kampanię wyborczą po tym, jak w środę musiał ją przerwać z powodu zakażenia COVID-19.

Wątpliwości wokół kandydatury Joe Bidena. Prezydent zabrał głos

Wątpliwości wokół kandydatury Joe Bidena. Prezydent zabrał głos

Źródło:
Reuters, PAP

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci w sprawie obywatela Niemiec – przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Niemieckie MSZ przekazało, że Berlin pozostaje w intensywnym kontakcie z władzami w Mińsku w sprawie jego losu.

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Źródło:
PAP, Reuters

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Na terenie budowy przy Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach w piątek po południu zginął 44-letni operator dźwigu. Okoliczności wypadku wyjaśnia prokuratura w Świnoujściu oraz inspekcja pracy.

Śmierć na budowie. Operator dźwigu spadł z wysokości 15 metrów

Śmierć na budowie. Operator dźwigu spadł z wysokości 15 metrów

Źródło:
PAP

W miejscowości Dąbrowa Zielona (woj. śląskie) przypadkowy świadek natknął się na ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. Miejsce znalezienia ciała znajduje się kilka kilometrów od domu, w którym trzy lata temu doszło do potrójnego zabójstwa. O tę zbrodnię podejrzany jest poszukiwany do dzisiaj Jacek Jaworek. - Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć, że to zwłoki poszukiwanego Jacka Jaworka - poinformował rzecznik częstochowskiej prokuratury. Jak ustaliła nieoficjalnie TVN24 w miejscu, gdzie znaleziono zwłoki mężczyzny, miała pojawić się siostra poszukiwanego Jacka Jaworka. Natomiast według nieoficjalnych ustaleń tvn24.pl kaliber broni, z której mężczyzna miał odebrać siebie życie, pasuje do tego, z której dokonano morderstw trzy lata temu.

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl
Wadliwa łatka i zakłócenia w chmurze zatrzymały świat. "To największa awaria w historii"?

Wadliwa łatka i zakłócenia w chmurze zatrzymały świat. "To największa awaria w historii"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wspólne białorusko-chińskie ćwiczenia wojskowe z zakresu "działań antyterrorystycznych", prowadzone od 9 lipca do piątku w okolicach Brześcia na Białorusi, obejmowały między innymi scenariusz odbijania portu lotniczego - przekazała chińska armia.

Odbicie lotniska, okrążanie i ściganie celów. Co Chińczycy robili przy granicy z Polską

Odbicie lotniska, okrążanie i ściganie celów. Co Chińczycy robili przy granicy z Polską

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Marcin Romanowski najpierw szukał kruczków prawnych, żeby wyprowadzać publiczne pieniądze w ramach Funduszu Sprawiedliwości, a dzisiaj szuka kruczków prawnych, żeby uniknąć odpowiedzialności - mówił w programie "#BezKitu" w TVN24 poseł Patryk Jaskulski (Koalicja Obywatelska), odnosząc się do sprawy byłego wiceministra sprawiedliwości. Poseł Michał Wawer z klubu Konfederacji stwierdził, że Romanowski powinien wytłumaczyć się przed sądem, ale powinien odpowiadać z wolnej stopy.

"Polityczny teatr" i "szukanie kruczków prawnych"

"Polityczny teatr" i "szukanie kruczków prawnych"

Źródło:
TVN24

Poseł PiS Krzysztof Sobolewski, były sekretarz generalny tej partii, zrzekł się immunitetu. Jako pełnomocnik wyborczy PiS ma odpowiadać za nieusunięcie plakatów kandydatów tej partii po wyborach parlamentarnych.

Krzysztof Sobolewski zrzekł się immunitetu. Chodzi o plakaty wyborcze PiS

Krzysztof Sobolewski zrzekł się immunitetu. Chodzi o plakaty wyborcze PiS

Źródło:
PAP

W Wielkiej Brytanii zapadł wyrok po nieumyślnym spowodowaniu śmierci 11-letniej dziewczynki. 34-letnia Jesmin Akter została skazana za to, że nielegalnie sprowadziła truciznę z Włoch i rozrzuciła ją w swoim mieszkaniu, chcąc pozbyć się z niego pluskiew. Powstały gaz rozprzestrzenił się do okolicznych mieszkań i spowodował śmierć dziecka.

Chciała zwalczyć pluskwy w mieszkaniu. Trujący gaz zabił 11-latkę

Chciała zwalczyć pluskwy w mieszkaniu. Trujący gaz zabił 11-latkę

Źródło:
"Guardian", "Telegraph"

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

Na Bali doszło do wypadku śmigłowca turystycznego. Służby przekazały, że choć maszyna się rozbiła, to wszystkie osoby obecne na pokładzie przeżyły zdarzenie.

Wypadek turystycznego śmigłowca na Bali. Zaplątał się w sznurek latawca

Wypadek turystycznego śmigłowca na Bali. Zaplątał się w sznurek latawca

Źródło:
ABC News, Jakarta Post

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Jeśli pilnie nie zostaną wdrożone odpowiednie działania, w wyniku rozprzestrzeniania się opornych na leki pasożytów wywołujących malarię zagrożone będą miliony istnień ludzkich - przestrzegają naukowcy w opublikowanym w czwartek w "Science" artykule.

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Źródło:
BBC, tvn24.pl
"Tragedia naszych czasów" i kryminalne zagadki na lata

"Tragedia naszych czasów" i kryminalne zagadki na lata

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Oznaczony pojazd organizacji humanitarnej World Central Kitchen został trafiony rosyjskim ładunkiem wybuchowym wystrzelonym z drona w pobliżu Ołeksandriwki w Ukrainie. W środku był tylko kierowca, któremu, jak przekazała WCK, nic się nie stało. Według Pawła Szota to Polak.

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

W weekend w Polsce znów zrobi się upalnie, wrócą też burze. W związku z wysoką temperaturą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW
"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl