"Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo naszych państw, Europy i całego wolnego świata"

[object Object]
Ministrowie złożyli wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierzatvn24
wideo 2/2

Polskę i Wielką Brytanię wiele łączy w podejściu do bezpieczeństwa - powiedział w czwartek szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Razem z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem gościli w Warszawie brytyjskich ministrów.

Szefowie resortów spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i Boris Johnson oraz obrony Mariusz Błaszczak i Gavin Williamson złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, wcześniej spotkali się na konsultacjach w formule tak zwanej kwadrygi.

– Bardzo wiele łączy nas, Polaków, z Wielką Brytanią, wiele wspólnych wydarzeń historycznych, ale także bardzo wiele łączy nas, jeśli chodzi o podejście do spraw związanych z bezpieczeństwem, wolnościami obywatelskimi, bardzo wiele, jeżeli chodzi o przeszłość, historię, ale także współczesność – powiedział Błaszczak podczas uroczystości.

Zwrócił uwagę, że Polska obchodzi w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości, a Wielka Brytania – utworzenia Królewskich Sił Powietrznych RAF. Przypomniał udział polskich lotników w bitwie o Wielką Brytanię i udział polskich matematyków w złamaniu szyfru Enigmy. Szef MON podkreślił obecną współpracę wojskową i zbrojeniową obu krajów, którą ułatwia dwustronne porozumienie zawarte w grudniu ubiegłego roku.

– Ściśle współpracujemy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dowodem tej współpracy są żołnierze Zjednoczonego Królestwa, którzy stacjonują w Orzyszu. Wspólnie zapewniamy bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO – dodał, nawiązując do wielonarodowej batalionowej grupy bojowej, w której skład wchodzi brytyjski pododdział.

– Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo naszych państw, ale także Europy i całego wolnego świata – powiedział Błaszczak.

Ministrowie Polski i Wielkiej Brytanii spotkali się w Warszawieskładają wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza

"Od 20 lat w NATO stajemy razem przeciw agresorom, gdziekolwiek są"

Także sekretarz obrony Williamson podkreślił, że "Polska to kraj, który wiele razy stawał ramię w ramię z Wielką Brytanią", nawiązując do udziału Polaków w obronie Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.

– Dzięki odwadze i zaangażowaniu tak wielu Polaków udało się obronić Wielką Brytanię, gdy walczyli z RAF przeciwko nazistowskim Niemcom – powiedział.

Podkreślił, że Polacy i Brytyjczycy walczyli też razem w Afryce Północnej i pod Monte Cassino "o wyzwolenie nie tylko Polski, ale całej Europy". – Kontynuujemy tę współpracę, od 20 lat w NATO stajemy razem przeciw agresorom, gdziekolwiek są – dodał Williamson.

"Podobnie postrzegamy wiele kwestii międzynarodowych"

Z kolei szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz podkreślił, że "Grób Nieznanego Żołnierza skupia jak w soczewce tysiącletnią historię naszego państwa i narodu". – Stoimy przy urnach z ziemią uświęconą krwią przelewaną przez polskich żołnierzy w obronie wartości uniwersalnej, dla nas Polaków najważniejszej: wolności – powiedział.

Przypomniał wspólną walkę lotników i podkreślił, że "dziś nasze kraje rozwijają współpracę w ramach partnerstwa strategicznego". – Podobnie postrzegamy wiele kwestii międzynarodowych, zwłaszcza tych dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Wspólnym naszym zadaniem jest wzmacnianie więzi transatlantyckich, kluczowych dla stabilności całego świata zachodniego – powiedział.

"Relacje między Polską i Wielką Brytanią kwitną"

Również Johnson nawiązał do wspólnej walki pilotów "przeciw zagrożeniu, przed którym stanął cały nasz kontynent". – Polska przyszła nam wtedy z pomocą. To wspaniałe widzieć dziś brytyjskich żołnierzy, którzy tutaj gwarantują bezpieczeństwo całej wschodniej Europy – powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych.

– Relacje między Polską i Wielką Brytanią kwitną. Nasz handel rośnie i jestem dumny mogąc powiedzieć, że w Zjednoczonym Królestwie żyje milion Polaków. Chcę, żebyście wiedzieli, że są kochani i doceniani, i nie chcemy, żeby wracali – zapewnił.

Ale – zaznaczył Johnson – polsko-brytyjskie "relacje wykraczają poza bezpieczeństwo, obronę, wzrost handlu". – Opierają się na wspólnych wartościach. Brytania i Polska opowiadają się za wolnością, demokracją i swobodą jednostki. Walczyliśmy razem przez ostatnie sto lat i oczekuję, że będziemy nadal współpracować przez kolejnych sto lat – powiedział Johnson.

Konsultacje przez szczytem NATO

Spotkanie w formule tak zwanej kwadrygi – szóste już – miało na celu konsultacje przed lipcowym szczytem NATO, omówienie dwustronnych relacji w dziedzinie bezpieczeństwa i współpracy w organizacjach międzynarodowych, w tym NATO i Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony Polski i Wielkiej Brytanii rozmawiali także o współpracy wojskowej, w tym wielonarodowych batalionowych grupach bojowych, rozlokowanych na wschodnich obrzeżach NATO w ramach tak zwanej wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP).

W uroczystości na Placu Piłsudskiego wzięli udział żołnierze obu państw, w tym z brytyjskiego pododdziału zwiadowczego, który stacjonuje w Orzyszu.

Autor: pk//kg / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości