Kapituła Konkursu Newsweeka im. Teresy Torańskiej wyłoniła nominowanych do nagrody w tegorocznej edycji. Wśród wyróżnionych znaleźli się dziennikarze TVN, TVN24 i tvn24.pl. Uroczysta gala, podczas której poznamy nazwiska laureatów, odbędzie się 6 marca.
Nagrody zostaną przyznane w kategoriach najlepszy materiał prasowy, najlepszy medialny materiał dziennikarski i najlepsza książka. Kapituła ogłosiła także nominacje do nagrody za "wyróżniającą się postawę obywatelską i działalność w życiu publicznym".
Wśród nominowanych znaleźli się dziennikarze TVN, TVN24 i tvn24.pl: Piotr Świerczek za materiał "Siła kłamstwa", Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski za reportaż "Do spółki z PiS", Konrad Borusiewicz za materiał "Ruski Mir", Joanna Bukowska i Tomasz Lusawa za reportaż "Serce przestanie bić" oraz Edyta Krześniak za reportaż "Motylek".
Poniżej prezentujemy pełną listę nominowanych, opublikowaną w środę przez redakcję Newsweeka.
Nominowani w kategorii Najlepszy prasowy materiał dziennikarski:
1. Dorota Borodaj – "Ona mówiła, że jest w ciąży, ale jej nie uwierzono — pojechała za drut. Spowiedź pogranicznika" 2. Dariusz Faron, Szymon Jadczak – "Piekło u zakonnic. Bicie, wiązanie, zamykanie w klatce. Horror dzieci w DPS pod Krakowem" 3. Donata Subbotko – "Rosja już tu jest" 4. Sylwia Czubkowska, Jakub Wątor –"Zły wpływ. Influencerzy" 5. Joanna Łopat – "Ammar w polskiej szafie. Reportaż o ukrywaniu" 6. Tatiana Kolesnychenko, Patryk Michalski, Zdjęcia: Maciej Stanik – "Ładunek 200" 7. Paweł Piotr Reszka – "Zginiesz i nara"
Nominowani w kategorii Najlepszy medialny materiał dziennikarski:
1. Piotr Świerczek – "Siła kłamstwa" 2. Konrad Borusiewicz – "Ruski Mir" 3. Michał Janczura – "Eksperyment" 4. Dariusz Kubik, Grzegorz Łakomski – "Do spółki z PiS" 5. Joanna Bukowska, Tomasz Lusawa – "Serce przestanie bić" 6. Edyta Krześniak – "Motylek" 7. Janusz Schwertner – "Kto jest bratem?"
Nominowani w kategorii Najlepsza książka:
1. Anna Bikont — Cena. "W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie" 2. Sylwia Czubkowska – "Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę" 3. Jarosław Kurski – "Dziady i dybuki" 4. Christina Lamb – "Nasze ciała, ich pola bitwy. Co wojna robi kobietom" 5. Konstanty Gebert – "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" 6. Anna Goc – "Głusza" 7. Katarzyna Włodkowska – "Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla"
Nominowani za wyróżniającą się postawę obywatelską i działalność w życiu publicznym:
1. Dr Hanna Machińska 2. Mateusz Wodziński – EXEN 3. Kampania Przeciwko Homofobii 4. Grupa Granica
Materiały TVN24 nominowane do konkursu
Reportaż "Siła kłamstwa", wyemitowany premierowo 12 września 2022 w TVN24, to efekt wielomiesięcznej pracy dziennikarza "Czarno na białym" TVN24 Piotra Świerczka. Autor dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, dotyczących katastrofy w Smoleńsku w 2010 roku, które - choć zostały zlecone przez tzw. podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza - nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim, który miał być raportem końcowym. Materiały te albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii. Świerczek rozmawiał także z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Co więcej, rozmówcy dziennikarza wprost mówią, że ich badania zostały zmanipulowane lub wybiórczo wykorzystane pod tezy z góry założone przez podkomisję.
CZYTAJ WIĘCEJ: Lista redakcji udzielających bezprecedensowego wsparcia. "Siła kłamstwa" na kilkudziesięciu stronach internetowych
Dziennikarze Grzegorz Łakomski z tvn24.pl i Dariusz Kubik z "Czarno na białym" przeanalizowali finansowanie kampanii wyborczych kandydatów PiS w ostatnich wyborach do europarlamentu. Ustalili, że znaczną część tych kampanii sfinansowały osoby sprawujące kierownicze stanowiska w zależnych od rządu spółkach i zależnych od PiS instytucjach państwowych. Rezultaty dziennikarskiego śledztwa można zobaczyć w reportażach "Do spółki z PiS. Parakampania" oraz "Do spółki z PiS. Kopalnia interesów".
Przez 12 dni Konrad Borusiewicz z TVN24 wraz z ekipą dokumentował to, co działo się w miejscach walk na wschodzie Ukrainy, gdzie dochodziło do rosyjskich zbrodni wojennych. Dziennikarze przyglądali się zniszczonym miastom i rozmawiali z naocznymi świadkami bestialstwa rosyjskich żołnierzy. Efektem ich pracy jest reportaż "Ruski Mir", który można obejrzeć w TVN24 GO.
Źródło: Newsweek, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24