TO WARTO WIEDZIEĆ

Nowe sankcje na Rosję, sondaż o Nawrockim, kontrowersyjne awanse w wojsku

putin
Lichnerowicz o przyjęciu 18. pakietu sankcji unijnych wobec Rosji
Źródło: TVN24
Ministrowie państw Unii Europejskiej przyjęli 18. pakiet sankcji wobec Rosji. Ministerstwo Obrony Narodowej wydało komunikat po medialnych doniesieniach o kontrowersyjnych awansach w wojsku. W sondażu zapytano, czy Karol Nawrocki będzie działał zgodnie z wytycznymi PiS i Jarosława Kaczyńskiego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 19 lipca.

1. Pakiet sankcji wobec Rosji przyjęty

Ministrowie państw Unii Europejskiej przyjęli w piątek 18. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kai Kallas to jeden z najsurowszych pakietów sankcji od początku wojny.

Nowy unijny pakiet sankcyjny wobec Rosji ma objąć firmy powiązane z gazociągiem Nord Stream, kolejne rosyjskie banki, kolejne statki z tzw. floty cieni, a także wprowadzić zakaz eksportu produktów krytycznych dla rozwoju rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Pakiet przewiduje także nowy pułap cenowy na rosyjską ropę.

2. Kontrowersje wokół wojskowych awansów

W sierpniu 2024 roku prezydent Andrzej Duda awansował na generałów m.in. syna doradcy szefa MON gen. Mieczysława Bieńka i brata ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Jak pisze Onet, stało się to "na osobistą prośbę" szefa MON.

W czwartek inny syn gen. Bieńka przejął dowództwo nad 6. Brygadą Powietrznodesantową, co miało według Onetu "przelać czarę goryczy" w środowisku wojskowym.

W piątek w serwisie X opublikowany został komunikat autorstwa rzecznika prasowego resortu obrony Janusza Sejmeja. "W związku z licznymi, nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w mediach na temat trybu wyznaczania na kolejne stanowiska służbowe oficerów w Wojsku Polskim pragnę przypomnieć, że decyzje dotyczące awansów oficerów podejmowane są po wnikliwej analizie doświadczenia i przebiegu służby kandydata oraz w oparciu o potrzeby, jakie zgłaszają dowódcy" - napisał.

Dodał, że "nieprawdziwe, nieuprawnione i krzywdzące są spekulacje, że powodem wyznaczeń na nowe stanowiska wojskowe są m.in. względy rodzinne". "Decyzje o wyznaczeniach są w kompetencjach Ministra Obrony Narodowej oraz wyższych przełożonych" - podkreślił.

3. Pędził ponad 300 kilometrów na godzinę, prokuratura umorzyła śledztwo

- Prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko Mariuszowi H., który był podejrzany o to, że w bliżej nieustalonym czasie, jednakże nie później niż 24 czerwca, w Warszawie na trasie S79, kierował pojazdem marki BMW, trzymając w jednej ręce telefon komórkowy i poruszał się po drodze publicznej z prędkością co najmniej 350 kilometrów na godzinę, czym sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Antoni Skiba.

Dlaczego śledztwo umorzono? - Prokurator uznał, że nie zostały wypełnione ustawowe znamiona czynu zabronionego z art. 174 par. 1 Kodeksu karnego (sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym) i umorzył to postępowanie - wytłumaczył Skiba.

Jak wskazał rzecznik, prokurator uznał, że podejrzany swoim niebezpiecznym i podejrzanym zachowaniem, nie wypełnił znamion katastrofy, gdyż "nie stanowił konkretnego, bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym." Według prokuratury, zachowanie kierowcy "stanowiło wyłącznie potencjalne niebezpieczeństwo i nie ma znaczenia dla ustalenia znamion czynu zabronionego, z jaką prędkością poruszał się podejrzany".

4. Czy Nawrocki będzie słuchać Kaczyńskiego? Sondaż

Połowa Polaków uważa, że Karol Nawrocki będzie działał zgodnie z wytycznymi PiS i Jarosława Kaczyńskiego - wynika z badania pracowni Opinia24. Przeciwnego zdania jest 25 procent, a 24 procent respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Badanie przeprowadzono między 7 a 9 lipca na reprezentatywnej próbie ponad tysiąca mieszkańców Polski powyżej 18. roku życia. Zostało zrealizowane techniką mixed-mode: wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo - CATI oraz wywiadów internetowych (CAWI).

5. Joanna Kołaczkowska będzie pochowana na Powązkach

"Uroczystości pogrzebowe Joanny Kołaczkowskiej odbędą się 28 lipca. Msza żałobna rozpocznie się o godz. 11 w kościele Karola Boromeusza na Powązkach przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie, a uroczystość świecka - godzinę później w sali 'Powązki Wojskowe'" - poinformowano w piątek na portalu klepsydry.kupamięci.pl.

Następnie żałobnicy udadzą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, aby tam pożegnać artystkę podczas pochówku.

ZOBACZ POGODĘ NA DZIŚ >>>

OGLĄDAJ: TVN24 HD
pc

TVN24 HD
NA ŻYWO

pc
Ten i inne materiały obejrzysz w subskrypcji
Czytaj także: