Fundacja Collegium Civitas ogłosiła konkurs dla tegorocznych maturzystów na tekst o przyszłości Polski po wyborach w 2023 roku. "Podzielcie się swoimi pomysłami, lękami, marzeniami, żeby zainspirować innych i zmienić naszą wspólną przyszłość na lepsze. Autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody finansowe i bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych" - zachęca kierownik Katedry Nowych Mediów i Dziennikarstwa Collegium Civitas Jacek Żakowski. Prace można przesyłać do końca maja.
Kierownik Katedry Nowych Mediów i Dziennikarstwa Collegium Civitas i dziennikarz Jacek Żakowski skierował do tegorocznych maturzystów list. Poinformował w nim o konkursie organizowanym przez Fundację Collegium Civitas z inicjatywy Concilium Civitas przy współpracy Związku Nauczycielstwa Polskiego.
"Macie głos. Macie prawa. Włączcie się. Wypowiedzcie się. Pomóżcie zbudować lepszą Polskę. I wygrajcie indeksy. Macie czas do końca maja" - zachęca Żakowski.
"Dwa wielkie egzaminy", czyli matura i wybory. Apel do maturzystów
"Ten rok to dla Was dwa wielkie egzaminy. Edukacyjny i obywatelski. Czyli matura i wybory" - czytamy w liście.
Dziennikarz pisze, że edukacja przystępujących w tym roku do egzaminu dojrzałości uczniów "to okres narastającego chaosu i kolejnych kryzysów w oświacie". "W polskiej historii niewiele było roczników tak boleśnie dotkniętych beztroskimi eksperymentami edukacyjnymi dorosłych. W imieniu starszych pokoleń mogę Was tylko przeprosić. Najszczersze przeprosiny niewiele jednak Wam i kolejnym pokoleniom dadzą, jeżeli razem z Wami nie wyciągniemy wniosków z tego, co Wam zrobiliśmy. I jeśli nie będziemy mieli dobrego pomysłu, co zrobić, by kolejne nieuchronne zmiany były wprowadzane rozważnie i odpowiedzialnie" - ocenia.
"Bez względu na wynik wiosennych egzaminów, czekający nas wszystkich egzamin jesienny zdecyduje, które wizje i jaki styl sprawowania władzy zwyciężą. Los kolejnych pokoleń maturzystów jest więc teraz także w Waszych rękach. Od tego, jak wypełnicie karty do głosowania może w ich, Waszym i każdego z nas życiu zależeć jeszcze więcej, niż od tego, jak wypełniliście arkusze maturalne" - napisał w liście wykładowca Collegium Civitas.
W konkursie do wygrania indeksy na uczelnie niepubliczne
Jego zdaniem "jesienią staniemy więc przed szansą, ale też przed ryzykiem". "Nawet jednak jeżeli w jesiennych wyborach wspólnie postawimy na szansę, jej spełnienie będzie zależało od tego, jak później z niej skorzystamy. A to już zależy nie tyle od jednej wyborczej decyzji, co od jakości pomysłów na naprawę bezliku polskich spraw. Nie tylko edukacji" - twierdzi Żakowski.
Zachęca, by maturzyści "opowiedzieli nam wszystkim swoje wyobrażenie Polski, albo jakiejś jej części, po tegorocznych wyborach".
"Macie czas do końca maja. Złapcie po maturze oddech i podzielcie się swoimi pomysłami, lękami, marzeniami, żeby zainspirować innych i zmienić naszą wspólną przyszłość na lepsze. Autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody finansowe i bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych - Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas, Uniwersytetu SWPS" - wyjaśnia.
"Moja Polska po wyborach 2023". Teksty można przesyłać do końca maja
"Włączcie się do debaty i dojrzałego zbiorowego namysłu. Opowiedzcie nam swoją Polskę przyszłości. Odpowiedzcie na apel Związku Nauczycielstwa Polskiego i Concilium Civitas. Weźcie udział w konkursie na dla tegorocznych maturzystów na tekst o przyszłości Polski" - dodaje autor listu.
Temat konkursu to - jak czytamy na stronie organizatora - "zima, wiosna, lato, jesień - moja Polska po wyborach 2023". Mogą przystąpić do niego uczniowie klas maturalnych, którzy do dnia 01.07.2023 roku ukończą 18 lat. Ostateczną datą nadesłania pracy organizatorowi jest 31 maja 2023 roku.
Żakowski wskazuje, że konkurs nie wymaga "pisania tasiemcowych esejów". "Wymaga tylko trochę wyobraźni, krytycznego myślenia, świeżego spojrzenia. Puśćcie wodze fantazji i refleksji" - przekonuje.
Wyjaśnia także, że "najlepsze prace wybiorą tworzący Concilium Civitas polscy profesorowie nauk społecznych pracujący na czołowych uniwersytetach świata", zaś "laureaci będą na koszt organizatorów zaproszeni do publicznej dyskusji z członkami Concilium podczas ich tegorocznego spotkania w Warszawie (21-23 lipca)".
Szczegóły na temat zasad konkursu, tematu prac, kryteriów oceny i nagród można znaleźć na stronie internetowej http://conciliumcivitas.pl/
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock