"W ramach jednego obozu mamy otwartą wojnę"

[object Object]
Generał Polko i generał Bieniek byli gośćmi "Faktów po Faktach"tvn24
wideo 2/3

Prezydent ma narzędzia, powinien z nich skorzystać. Powinien wypowiedzieć się na temat koncepcji sił zbrojnych - powiedział w "Faktach po Faktach" generał dywizji Roman Polko. - Zgadzam się z tym rozumowaniem - wtórował mu generał Mieczysław Bieniek, według którego genezą konfliktu na linii prezydent - szef MON jest Strategiczny Przegląd Obronny i niezgodność co do systemu dowodzenia i kierowania - ocenił.

MON poinformował w środę wieczorem, że generał Marek Sokołowski oddał się do dyspozycji ministra Macierewicza. Szef MON ma podjąć decyzję w tej sprawie na początku przyszłego tygodnia. Powody oddania się przez generała do dyspozycji szefa MON nie zostały podane.

"Fakt" napisał w czwartek, że awansowany w ubiegłym roku generał dywizji Marek Sokołowski, dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, służył w organach bezpieczeństwa PRL. Według gazety, szef MON zataił ten fakt przed prezydentem Andrzejem Dudą.

Gazeta twierdzi, iż dotarła do dokumentów znajdujących się w gestii Służby Kontrwywiadu Wojskowego, z których wynika, że od września 1987 r. do września 1988 r. Sokołowski służył w Wojskowej Służbie Wewnętrznej.

"Bardzo dobry, dzielny żołnierz"

Do tych informacji odnieśli się goście "Faktów po Faktach" w TVN24 były dowódca GROM i były wiceszef BBN generał dywizji Roman Polko oraz były zastępca dowódcy strategicznego NATO generał Mieczysław Bieniek.

- Generał Marek Sokołowski jest bardzo dobrym, dzielnym żołnierzem. Był moim podwładnym dwukrotnie, raz kiedy dowodziłem 25. Dywizją Kawalerii Powietrznej, a drugi raz w sytuacji bojowej dowodząc grupą powietrzno-szturmową w Babilonie w Iraku. Ta grupa wykonywała najtrudniejsze zadania wspólnie z jednostkami specjalnymi - przypomniał generał Bieniek.

Jak relacjonował, generał Sokołowski "wykazał się tam olbrzymim profesjonalizmem". - Dowodził również zmianą 13 w Afganistanie w czasie najbardziej brutalnego i zdecydowanego ataku talibów na bazę, gdzie zginął żołnierz amerykański i polski, gdzie watahy rozwścieczonych talibów atakowali ten obóz i generał Sokołowski tak zorganizował obronę, że wszyscy zostali zneutralizowani - mówił.

Generał Mieczysław Bieniek o generale Marku Sokołowskim: bardzo dobry, dzielny żołnierz
Generał Mieczysław Bieniek o generale Marku Sokołowskim: bardzo dobry, dzielny żołnierztvn24

"Prezydent powinien walczyć o żołnierzy"

Jak stwierdził z kolei generał Roman Polko, "o tych żołnierzy powinien walczyć prezydent".

- Ja myślę, że najwyższa pora, żeby zwołać chociaż Radę Bezpieczeństwa Narodowego, a przynajmniej doprowadzić do jakiejś konferencji, spotkania, gdzie te problemy, które się pojawiają, a one się już rozlały nawet poza granicę kraju, warto by poruszyć - ocenił.

- Warto by powiedzieć, że żołnierz ma prawo być dobrze dowodzonym, a nie w atmosferze konfliktu między niby tym samym ośrodkiem politycznym. Tego bym oczekiwał - dodał Polko.

Jego zdaniem, "to nie jest tak, że prezydent jest zupełnie bezradny wobec tego, co mu serwuje minister Macierewicz". - Ma te narzędzia, powinien z nich skorzystać. Powinien wypowiedzieć się na temat koncepcji sił zbrojnych - stwierdził.

- Do tej pory ciągle słyszymy o tym, że nie ma konfliktu, że nic się nie dzieje, że to jest wewnętrzny spór, a jednocześnie ci generałowie gdzieś znikają - zauważył.

Jak mówił, "warto wypunktować tutaj, dlaczego Ministerstwo Obrony Narodowej do tej pory nie zreformowało systemu kierowania i nie przedstawiło tej wizji prezydentowi".

- Dlaczego Ministerstwo Obrony Narodowej nie realizuje swoich zapowiedzi, czy to kupna systemów obrony powietrznej, czy dronów, czy śmigłowców. Jak ten proces modernizacji ma w istocie przebiegać. Dlaczego rozliczamy ludzi, których wcześniej poszczególni ministrowie, poszczególne rządy doceniali, świetnie oceniali - wymieniał generał Polko.

Geneza konfliktu prezydent - szef MON

Generał Mieczysław Bieniek powiedział, że "zgadza się z rozumowaniem generała Romana Polko". Wrócił do genezy konfliktu prezydent - szef MON. - Podstawą tego wszystkiego jest Strategiczny Przegląd Obronny i niezgodność co do systemu dowodzenia i kierowania - uważa Bieniek.

Jak mówił, "Strategiczny Przegląd Obronny, który przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej, jest dokumentem właściwie niewiążącym". - Tu prezydent wyraził swoje zastrzeżenia co do tego dokumentu i poprosił o jego dopracowanie. Być może chciał, by rząd dopracował elementy strategii bezpieczeństwa narodowego, które on później zatwierdzi i wyda dyrektywę. To jest geneza konfliktu, a personalia są w tle - oceniał w "Faktach po Faktach" generał Bieniek.

- Niestety po drodze tracimy wielu cennych ludzi. I traci na tym nie tylko polska armia, Polskie Siły Zbrojne, ale nasza Rzeczpospolita ukochana - dodał.

Obecny Strategiczny Przegląd Obronny (zaprezentowana w maju tego roku wizja polskiej armii do 2032 r.) stał się podstawą koncepcji obronnej RP. Zakłada ona między innymi podwyższenie poziomu finansowania sił zbrojnych, zwiększenie ich liczebności i osiągnięcie zdolności do samodzielnej obrony terytorium. Jego elementem była też analiza obecnego systemu kierowania i dowodzenia armią oraz rekomendacje co do planowanej reformy tej struktury.

Jednym z zagadnień, których dotyczył Strategiczny Przegląd Obronny, była zapowiedziana przez obecne kierownictwo MON zmiana obowiązującego od 2014 r. systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi z dwoma głównymi dowództwami - generalnym i operacyjnym oraz Sztabem Generalnym w roli głównego organu planowania, a nie dowodzenia.

- Prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, należy mu się szacunek z tym związany. Uważam, że najwyższa pora, żeby to wyraźnie i dobitnie pokazał, nie tylko słowami, ale właśnie działaniami, a narzędzi mi wystarczająco dużo - podsumował generał Polko.

"Płacą cenę za samodzielne myślenie"

Pułkownik Czesław Juźwik w rozmowie z reporterem TVN24 Piotrem Świerczkiem powiedział, że "odnosi nieodparte wrażenie, iż prowadzone są aktywne działania operacyjne przeciwko biuru, a tym samym przeciwko prezydentowi".

Pułkownik musiał odejść z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gdy ujawniono jego teczkę z przeszłością w komunistycznym kontrwywiadzie. Juźwik twierdzi, że w BBN wiedziano o tym, a afera wybuchła, jak zaczął oceniać dla prezydenta pomysły ministra obrony Antoniego Macierewicza.

Te słowa skomentowali goście "Faktów po Faktach". Generał Roman Polko stwierdził, że wygląda na to, że jest tak, jak mówi pułkownik Juźwik. - Nagle wyszukuje się jakiś niezbyt chlubnych stron w życiu pracowników Biura Bezpieczeństwa Narodowego, których nie ukrywali - ocenił.

- Ci ludzie przez wiele lat byli weryfikowani przez poszczególnych ministrów, awansowali na coraz wyższe stanowiska, nabierali doświadczenia bojowego w misjach poza granicami kraju, a teraz płacą za to cenę, za samodzielne myślenie, za to że potrafią przedstawiać sprawy tak jak widzą, a nie tak jak by chciał minister Macierewicz, żeby je przedstawiali panu prezydentowi - tłumaczył generał Polko.

Generał Polko: żołnierze płacą cenę za samodzielne myślenie
Generał Polko: żołnierze płacą cenę za samodzielne myślenietvn24

Z kolei generał Mieczysław Bieniek ocenił, że te "nieporozumienia odbijają się na bardzo dobrych oficerach i generałach". - Bo to jest efekt wojny pomiędzy urzędami - BBN-u i Ministerstwa Obrony Narodowej - powiedział.

"Autorytet prezydenta jest podważany"

Generał Polko pytany, na ile ten konflikt zaszkodzi polskiej armii, odpowiedział, że on "już bardzo mocno uderzył w morale wojska". - To jest rzecz niespotykana, jeżeli prezydent, który jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, nagle jego władza i autorytet jest podważany przez ministra obrony narodowej - mówił.

Jego zdaniem, "żołnierze wszystkich formacji boją się aplikować, czy rozmawiać uczciwie z prezydentem, bo wiedzą, że bardziej władny - jeżeli chodzi o ich karierę wojskową - jest minister obrony narodowej".

- W ramach jednego obozu mamy otwartą wojnę, gdzie właściwie pionki przestawia minister obrony, z drugiej strony prezydent, a ofiarami są żołnierze. I to jest najbardziej tragiczne, bo to są żołnierze, którzy wprowadzili nas do NATO, wypracowali wysoką reputację armii, a teraz tak łatwo wyrzuca się ich za burtę - powiedział generał Polko.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH"

Autor: KB/mtom / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według najnowszych informacji, przekazanych w poniedziałek, papież "miał dobrą noc, przespał ją i odpoczywa". Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc, jego stan jest określany jako krytyczny.

Najnowsze informacje o stanie papieża. Komunikat

Najnowsze informacje o stanie papieża. Komunikat

Źródło:
Reuters

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Są spore utrudnienia w kierunku wyjazdu z Warszawy.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek.

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

"Jestem dumny z Ukrainy" - oznajmił w trzecią rocznicę inwazji zbrojnej Rosji prezydent Wołodymyr Zełenski. Oddał hołd tym, którzy zginęli i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pracują na rzecz jego kraju.

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregurowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl