Na środę planowane jest podpisanie umowy z firmami Pfizer i BioNTech SE na dostawę szczepionek na koronawirusa - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. - Poprzez umowy, do których przystąpiliśmy w Unii Europejskiej, mamy równe prawo korzystania z szczepionek na COVID-19 - powiedział. Na tvn24.pl relacjonowaliśmy konferencję szefa rządu.
Relacja z konferencji na tvn24.pl.
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego zakończyła się. Dziękujemy za uwagę.
Premier o rozdysponowaniu szczepionek: najbardziej zależy mi na tych najsłabszych i pracownikach systemu ochrony zdrowia.
Szef rządu: jestem umówiony na jutro z polskimi i amerykańskimi przedstawicielami firmy Pfizer.
Pytanie o dystrybucję szczepionek. Premier: Będziemy przygotowani do tego procesu dystrybucji. Już dyskutowaliśmy ten temat, zainicjowaliśmy pewne działania.
Zakończmy protesty na ulicach, bo one utrudniają walkę z wirusem - dodał.
Premier: gdybyśmy byli bardziej zdyscyplinowani społecznie, mniej kroków gospodarczych trzeba byłoby wprowadzać.
Szef rządu zaapelował o ograniczenie spotkań towarzyskich.
Premier Mateusz Morawiecki pytany o błędy w działaniach w walce z pandemią: dzisiaj mogę tylko podkreślić, ze w gąszczu tych różnych rygorów, na pewno takie błędy się zdarzały i zawsze warto za nie przeprosić.
Czy możliwy jest lockdown? Premier: poczekajmy do czwartku, do piątku, wtedy w bardziej bezpieczny i odpowiedzialny sposób będziemy mogli odnieść się do tego pytania.
Czy możliwy jest lockdown? Premier: poczekajmy do czwartku, do piątku
Premier Morawiecki: Naszym celem jest powrót do normalności. Osiągniemy go szybciej, niż myśleliśmy wczoraj. Ten dzień jest bliżej niż dalej.
Premier: nadzieja związana ze szczepionką musi iść w parze z przestrzeganiem obostrzeń, żeby jak najmniej ucierpiała gospodarka, zdrowie Polaków, seniorzy.
Premier: nadzieja związana ze szczepionką musi iść w parze z przestrzeganiem obostrzeń
Szef rządu: już pracujemy nad dystrybucją szczepionki.
Premier: dzisiaj bardzo potrzebna jest wzajemna odpowiedzialność, dyscyplina wobec własnych zachowań, wobec obostrzeń. Musimy zrobić wszystko, żeby jak najmniej ludzi ucierpiało przez COVID-19.
Morawiecki: być może za 3-4 miesiące ta szczepionka do nas rzeczywiście przyjedzie.
Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka milionów szczepionek, żeby w jak najszybszym czasie - pewnie to nastąpi wiosną przyszłego roku, może wcześniej - dostać te szczepionki jak inne, zachodnie kraje UE - dodał premier.
Morawiecki: kilka dni temu na rządowym zespole ds. walki z COVID-19 zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia.
Morawiecki: kilka dni temu zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia
Premier: w środę planowane jest podpisanie umowy z firmami Pfizer i BioNTech SE na dostawę szczepionek na koronawirusa.
Szef rządu przypomniał, że już w sierpniu przystąpiliśmy do unijnego porozumienia w sprawie szczepionek na SARS-CoV-2. - Nie tylko dotyczy to umowy z firmą Pfizer, ale tak ze z ośmioma innymi firmami - dodał.
Premier: mamy równe prawo do korzystania ze szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do populacji
Premier: poprzez umowy, do których przystąpiliśmy latem tego roku, mamy - razem z innymi krajami UE - równe prawo do korzystania ze szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji.
Konferencja się rozpoczęła.
Godzina 18 wybiła kilka minut temu. Konferencja szefa rządu opóźnia się.
Konfencja ma dotyczyć kwestii związanych z pandemią COVID-19.
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w poniedziałek po południu na Twitterze, że na godzinę 18 tego dnia zaplanowana jest konferencja premiera Mateusza Morawieckiego.
Pfizer informuje o swojej szczepionce na COVID-19
Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.
Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni, odporność na chorobę pojawia się po 28 dniach od zaaplikowania pierwszej dawki, po tygodniu od podania drugiej. Pfizer ocenia skuteczność swojej szczepionki na ponad 90 procent. To o wiele więcej niż 50 procent skuteczności wymagane od szczepionek przeciwko COVID-19 przez amerykańską Agencją ds. Leków i Żywności. W komunikacie firmy podano, że eksperymentalną szczepionkę podano łącznie ponad 43 tysiącom ochotników, z czego mniej niż 10 procent zachorowało na COVID-19.
Źródło zdjęcia głównego: meteo