Komorowski ponagla Sikorskiego. Potrzebne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej

Bronisław Komorowski podkreślił, że bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Bronisław Komorowski po posiedzeniu RBN
Źródło: tvn24
- Rolą Polski jest konsekwentne wskazywanie na złamanie prawa międzynarodowego przez Rosję - powiedział po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Bronisław Komorowski. Prezydent podkreślił jednocześnie, że bezpieczeństwo Polski nie jest bezpośrednio zagrożone. Przypomniał, że Polska zabiega o posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej w trybie art. 4 i dodał, że poprosił szefa MSZ o wyjaśnienia, dlaczego nie zostało jeszcze złożone stanowisko z żądaniem konsultacji.

Spotkanie RBN Bronisław Komorowski zwołał po tym, jak wyższa izba parlamentu Rosji zezwoliła na użycie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Ukrainie.

- Mamy świadomość, że wydarzenia na Ukrainie tworzą sytuację niesłychanie pełną ryzyka i zagrożeń - powiedział po posiedzeniu prezydent. - Mamy też wszyscy świadomość, że nie ma prostych rozwiązań, ale trzeba szukać sposobu nie tylko na ustabilizowanie sytuacji, ale również na rzecz dania szansy Ukrainie na bezpieczne funkcjonowanie w obliczu wielkich zadań czekających ten kraj - wyjaśnił.

Jak powiedział Komorowski, uczestnicy spotkania zgodzili się co do tego, że "należy bacznie przyglądać się, na ile praktyka funkcjonowania państwa rosyjskiego w okresie ostatnich dni stanowi liczące zagrożenie dla zasad, którymi kieruje się świat cywilizowany; zasad, którymi kieruje się Europa".

Prezydent ocenił, że rozwój wydarzeń na Krymie, nawet jeśli jest tylko demonstracją siły, nie może być tolerowany przez społeczność międzynarodową: - Siła demonstrowana jest siłą. To jest rozwiązanie kwestii spornej na drodze militarnej. To musi budzić ogromne wątpliwości i obawy na przyszłość - powiedział.

Dodał, że na posiedzeniu RBN wyraził w związku z tym pogląd - który spotkał się z poparciem uczestników spotkania - że "rolą Polski jest konsekwentne wskazywanie na złamanie wielu norm prawa międzynarodowego i zobowiązań międzynarodowych przez Rosję".

Co z posiedzeniem Rady Północnoatlantyckiej?

Komorowski przypomniał, że Polska zabiega o to, aby odbyło się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej w trybie artykułu 4 traktatu waszyngtońskiego. Jak wyjaśnił, poprosił szefa MSZ Radosława Sikorskiego o wyjaśnienia, dlaczego nie zostało złożone - uzgodnione przez prezydenta i premiera - stanowisko, że "na podstawie artykułu 4. powinniśmy żądać odbywania konsultacji".- Wyjaśnieniem jest, że trwająca Rada Północnoatlantycka w formacie ambasadorskim była zwoływana wcześniej. Polska dąży do tego, żeby odbyły się konsultacje na poziomie ministerialnym - podkreślił. - Do tego, aby to (spotkanie) jednak stało się faktem, przynoszącym korzyści z punktu widzenia mocnego stanowiska Sojuszu Północnoatlantyckiego. Takie prace w tej chwili trwają, to nie jest tak, że rezygnujemy z odbycia konsultacji na podstawie artykułu 4 traktatu waszyngtońskiego. Pojawiły się pewne utrudnienia, ale polski ambasador przy NATO pracuje nad tą kwestią - wyjaśnił.

Pełne gwarancje bezpieczeństwa dla Polski

Prezydent podkreślił, że "kwestie reakcji świata zachodniego na kryzys ukraiński to jest problem także i naszego bezpieczeństwa, gdyż dotyczy naszych dwóch ważnych sąsiadów". Poinformował, że w czasie niedzielnej rozmowy z Barackiem Obamą otrzymał "jednoznaczną, bardzo mocną" deklarację o pełnych gwarancji bezpieczeństwa Polski ze strony USA i NATO. - To dla nas jest ważne, ale oczywiście nie umniejsza to rangi problemu, jakim są ugruntowane złe praktyki w obszarze dla nas ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa regionu - stwierdził.

Komorowski dodał, że ważne jest, aby Polska podejmowała działania, które "które mogą uczynić z Sojuszu Północnoatlantyckiego również narzędzie służące dobrej stabilizacji na terenie Ukrainy". W związku z tym prezydent - jak mówił - zaproponował na posiedzeniu RBN, by strona polska postulowała uruchomienie stałych konsultacji wewnątrzsojusznicznych.

- Powinniśmy zaproponować cały szereg działań: od kwestii planistycznych, które muszą przewidywać różne scenariusze wydarzeń, po kwestie współpracy wspólnoty wywiadowczej i stałego monitorowania - także przez struktury natowskie - rozwoju sytuacji na wschód od granicy NATO - wyjaśnił prezydent.

Komorowski: Polska chce stanąć mocno na gruncie proponowanym przez Stany Zjednoczone

Komorowski: Polska chce stanąć mocno na gruncie proponowanym przez Stany Zjednoczone

Groźba sankcji musi być "realna"

- Polska chce stanąć mocno na gruncie proponowanym przez Stany Zjednoczone - powiedział Komorowski, wyjaśniając, że chodzi o "zdecydowane pokazanie możliwości realnych sankcji". - Jeśli groźby mają przynieść dobre skutki, to muszą być one poparte postawą pełną determinacji i gotowości. Musi być to groźba realna - podkreślił prezydent.Jak dodał, przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia RBN było stanowisko Polski na najbliższe posiedzenie Rady Europejskiej.- Unia Europejska powinna się zdobyć - a Polska powinna prezentować takie stanowisko na Radzie Europejskiej - na bardzo zdecydowaną postawę w kwestiach perspektywy sankcji, zarówno natury politycznej, jak i ekonomicznej - wyjaśnił.

Polska bezpieczna, ale ład międzynarodowy zagrożony

Prezydent po raz kolejny zapewnił, że kryzys na Ukrainie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski. Podkreślił jednak, że wydarzenia na Krymie są niebezpieczne dla ładu międzynarodowego i muszą być z tego powodu dokładnie analizowane.

Bronisław Komorowski przyznał, że ostatnią rozmowę z Władimirem Putinem odbył dwa lata temu. - Tego rodzaju kontakty warto budować wtedy, jeśli widać jakiś obszar wspólnego myślenia albo widać, że tego rodzaju kontakt może przynieść pozytywne efekty. Na razie wydaje się, że tutaj są ograniczone możliwości - wyjaśnił.

Na spotkaniu pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przed posiedzeniem stanoiwsko Rosji ostro skrytykował Radosław Sikorski

Na spotkaniu pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przed posiedzeniem stanoiwsko Rosji ostro skrytykował Radosław Sikorski

Przeciwstawić się "drapieżnikom"

Przed wejściem na spotkanie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nazwał wydarzenia na Krymie "niczym niesprowokowaną, podstępną interwencją zbrojną wobec niepodległego państwa".

Jak podkreślił, "ani Polska, ani świat nie może tego tolerować". - Wiemy, że drapieżnicy nabierają apetytu w miarę jedzenia i zadaniem wolnego świata jest, aby tej logice się przeciwstawić - zaznaczył szef MSZ.

Spotkanie z udziałem prezesa PiS

Na posiedzeniu RBN, po raz pierwszy podczas prezydentury Komorowskiego, pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Szef BBN gen. Stanisław Koziej przypomniał wcześniej, że prezes PiS formalnie na piśmie zrezygnował z członkostwa w Radzie i do tej pory nie wycofał się z tej decyzji.

- W RBN uczestniczą z zasady jej członkowie bez możliwości zastępstwa. Ale prezydent ma możliwość zapraszania innych osób. To dotyczy głównie ekspertów - powiedział Koziej.

Kolejne spotkanie ws. Ukrainy

W sobotę nastąpiło zaostrzenie relacji rosyjsko-ukraińskich po zezwoleniu przez rosyjską Radę Federacji na użycie Sił Zbrojnych FR na terytorium Ukrainy. O zgodę zwrócił się prezydent Władimir Putin, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej.

W niedzielę Rada Najwyższa Ukrainy zwróciła się do Putina, by nie dopuścił do wprowadzenia wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy. Z kolei p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wydał dekret wprowadzający w życie decyzję o postawieniu sił zbrojnych Ukrainy w stan gotowości bojowej.

Poniedziałkowa RBN to czwarte w ostatnim czasie spotkanie organu doradczego prezydenta dotyczące Ukrainy. 22 stycznia Rada omawiała polskie i europejskie relacje z Ukrainą, 2 grudnia ubiegłego roku polityczno-strategiczne wnioski z kryzysu ukraińskiego, a 26 lutego - konsekwencje kryzysu ukraińskiego dla bezpieczeństwa naszego kraju.

Kryzys na Ukrainie

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Źródło: tvn24
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Teraz oglądasz
Separatyści przekazali władzom w Kijowie kilkudziesięciu więźniów
Separatyści przekazali władzom w Kijowie kilkudziesięciu więźniów
Teraz oglądasz
Jacek Czaputowicz przekazał nagrodę Pro Dignitate Humana dla Sencowa
Jacek Czaputowicz przekazał nagrodę Pro Dignitate Humana dla Sencowa
Teraz oglądasz
Dowody użycia w Ukrainie bomb kasetowych (2014)
Dowody użycia w Ukrainie bomb kasetowych (2014)
Teraz oglądasz
Czaputowicz w Radzie Bezpieczeństwa: Ukraina była i pozostaje obiektem ciągłej agresji wojskowej
Czaputowicz w Radzie Bezpieczeństwa: Ukraina była i pozostaje obiektem ciągłej agresji wojskowej
Teraz oglądasz
Kaczyński na Majdanie: Jesteście potrzebni Unii Europejskiej
Kaczyński na Majdanie: Jesteście potrzebni Unii Europejskiej
Teraz oglądasz
Bogusław Sonik o szczycie w Mińsku
Bogusław Sonik o szczycie w Mińsku
Teraz oglądasz
Saryusz-Wolski: parada w Doniecku haniebna, nawet barbarzyńcy mieli więcej szacunku
Saryusz-Wolski: parada w Doniecku haniebna, nawet barbarzyńcy mieli więcej szacunku
Teraz oglądasz
08.04.2014 | Nasilają się nastroje separatystyczne na Ukrainie. To prowokacja Rosjan?
08.04.2014 | Nasilają się nastroje separatystyczne na Ukrainie. To prowokacja Rosjan?
Teraz oglądasz
W Ługańsku separatyści zaminowali budynek
W Ługańsku separatyści zaminowali budynek
Teraz oglądasz
Donieck, Charków, Ługańsk - co po odłączeniu tych regionów straci Ukraina?
Donieck, Charków, Ługańsk - co po odłączeniu tych regionów straci Ukraina?
Teraz oglądasz
Prawy Sektor. Czy "rozsadzi" ukraińską scenę polityczną?
Prawy Sektor. Czy "rozsadzi" ukraińską scenę polityczną?
Teraz oglądasz
Król czekolady, filozof-eksbokser. Kto jeszcze na prezydenta Ukrainy?
Król czekolady, filozof-eksbokser. Kto jeszcze na prezydenta Ukrainy?
Teraz oglądasz
Trudne warunki pożyczki od MFW. Co musi zrobić "rząd-kamikadze"?
Trudne warunki pożyczki od MFW. Co musi zrobić "rząd-kamikadze"?
Teraz oglądasz
"Ukraina potrzebuje pieniędzy teraz, przed reformami"
"Ukraina potrzebuje pieniędzy teraz, przed reformami"
Teraz oglądasz
Media w Moskwie krytykują USA za sankcje
Media w Moskwie krytykują USA za sankcje
Teraz oglądasz
Klich: Niepodległość Ukrainy jest warunkiem bezpieczeństwa Polski
Klich: Niepodległość Ukrainy jest warunkiem bezpieczeństwa Polski
Teraz oglądasz
22.07.2014 | Bruksela: szefowie dyplomacji państw UE zapowiadają kolejne sankcje dla Rosji
22.07.2014 | Bruksela: szefowie dyplomacji państw UE zapowiadają kolejne sankcje dla Rosji
Teraz oglądasz
"Bójcie się polityków, którzy mówią, że trzeba iść na wojnę"
"Bójcie się polityków, którzy mówią, że trzeba iść na wojnę"
Teraz oglądasz
Sankcje nie uderzą w Putina. "Były symboliczne"
Sankcje nie uderzą w Putina. "Były symboliczne"
Teraz oglądasz
"Spadek cen ropy oznacza koniec Putina"
"Spadek cen ropy oznacza koniec Putina"
Teraz oglądasz
Reporter TVN24: Za kilka lat ma tu powstać wielki most
Reporter TVN24: Za kilka lat ma tu powstać wielki most
Teraz oglądasz
Kryzys turystyki na Krymie
Kryzys turystyki na Krymie
Teraz oglądasz
Merkel po szczycie unijnym
Merkel po szczycie unijnym
Teraz oglądasz
"Krym żyje swoim własnym życiem"
"Krym żyje swoim własnym życiem"
Teraz oglądasz
Kerry już w Kijowie. "Przywiózł" pakiet pomocowy dla Ukrainy
Kerry już w Kijowie. "Przywiózł" pakiet pomocowy dla Ukrainy
Teraz oglądasz
Pusto na granicy z Ukrainą. Firmy liczą straty
Pusto na granicy z Ukrainą. Firmy liczą straty
Teraz oglądasz
Co pisze prasa o sytuacji na Ukrainie?
Co pisze prasa o sytuacji na Ukrainie?
Teraz oglądasz
"Ukraina jest w szoku"
"Ukraina jest w szoku"
Teraz oglądasz
Balcerowicz: Obama powinien "postraszyć" Rosję przed ingerencją w sprawy Ukrainy
Balcerowicz: Obama powinien "postraszyć" Rosję przed ingerencją w sprawy Ukrainy
Teraz oglądasz
Ukraina ma nowego premiera
Ukraina ma nowego premiera
Teraz oglądasz
Powstała koalicja w ukraińskim parlamencie
Powstała koalicja w ukraińskim parlamencie
Teraz oglądasz
Tusk: Pomoc dla Ukrainy musi być obwarowana warunkami
Tusk: Pomoc dla Ukrainy musi być obwarowana warunkami
Teraz oglądasz
Lewandowski: przeszukamy budżet, ale mamy ograniczenia
Lewandowski: przeszukamy budżet, ale mamy ograniczenia
Teraz oglądasz
USA, UE, Rosji i Polski pomysły na Ukrainę
USA, UE, Rosji i Polski pomysły na Ukrainę
Teraz oglądasz
Ile pieniędzy potrzebuje Ukraina?
Ile pieniędzy potrzebuje Ukraina?
Teraz oglądasz
Tusk: Pomożemy Ukrainie, ale żył sobie nie wyprujemy
Tusk: Pomożemy Ukrainie, ale żył sobie nie wyprujemy
Teraz oglądasz
Thun: Kompromis to sukces. Teraz czas na reformy
Thun: Kompromis to sukces. Teraz czas na reformy
Teraz oglądasz

Kryzys na Ukrainie

Autor: kde,kg//kdj,tr / Źródło: PAP, TVN24

Czytaj także: