W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.
Przez 13 dni z rzędu meteorolodzy w norweskim hrabstwie Trondelag codziennie odnotowywali temperaturę powietrza równą lub powyżej 30 stopni Celsjusza - podano w czwartek. Tym samym o jeden dzień został pobity poprzedni rekord, pochodzący z południowej Norwegii, ustanowiony w 1982 roku. Wtedy termometry wskazywały dokładnie lub ponad 30 st. C przez 12 dni z rzędu.
Meteorolodzy potwierdzili w norweskiej telewizji NRK, że to najgorętszy okres od 43 lat. Cytowani przez tę samą telewizję samorządowcy chcą teraz promować ten region jako "krajowe bieguny ciepła".
- Tak wielu dni z piękną pogodą i temperaturą powyżej 30 stopni Grong jeszcze nie miało. Takiego lata nie było dotąd w Norwegii. Było to więc coś wyjątkowego - podkreśliła Ann Jeanett Klinkenberg, burmistrz norweskiego miasta Grong.
Rejon zmaga się z pożarami
Jednocześnie utrzymujące się od wielu dni upały zwiększyły zagrożenie pożarowe. Norweski Instytut Meteorologiczny ogłosił najwyższy alarm dla ponad połowy kraju. W efekcie wprowadzono zakaz używania otwartego ognia, nawet w miejscach przeznaczonych na rozpalanie ognisk.
Mimo wprowadzonych środków bezpieczeństwa w ostatnich dniach w Norwegii doszło do wielu pożarów lasów. Najpoważniejszy z nich wybuch w okolicach norweskiego miasta Grongm, gdzie został pobity krajowy rekord ciepła. We wtorek od uderzenia pioruna spłonęło tam kilkanaście hektarów lasu.
- Na szczęście udało się go dość szybko ugasić, ale sytuacja była bardzo niepokojąca, ponieważ było bardzo sucho - wskazała Ann Jeanett Klinkenberg.
W ostatnim czasie we wszystkich regionach Norwegii temperatura przekraczała 30 st. C.
- To niezwykłe, że cała Norwegia doświadczyła jednocześnie fali upałów - podkreślił Charalampos Sarchosidis, meteorolog z Instytutu Meteorologicznego.
Norwegia gotowa na upały?
Według naukowców ani norweska przyroda, ani infrastruktura, nie są gotowe na takie upały, choć te wpisują się coraz bardziej w krajobraz pogodowy tego kraju. Iulia Marginean z Międzynarodowego Centrum Badań nad Klimatem (CICERO) wskazała, że przed Norwegią staje konieczność dostosowania infrastruktury, a szczególnie domów mieszkalnych i sieci kolejowej, do nowych realiów. Obecne konstrukcje chronią przed zimnem, a nie przed upałami.
- W najbliższych latach możemy spodziewać się podobnych temperatur. Niestety, prawdopodobnie nie będziemy musieli czekać 43 lata, aby to się powtórzyło - podsumowała Iulia Marginean. Jak wskazała utrzymujące się tak długo wysokie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi, zwiększać ryzyko pożarów lasów, prowadzić do niedoborów wody i negatywnie wpływać na życie dzikich zwierząt.
CZYTAJ TAKŻE: W dwa dni na plażach we Włoszech zmarło pięć osób
Źródło: PAP, NRK
Źródło zdjęcia głównego: Enex